Veliler İçin

12. Sınıf Velilerine Tavsiyeler

12. sınıf velilerine tavsiyeler neler? Siz ve çocuğunuz bu süreci nasıl daha iyi geçilebilirsiniz yazımızda bahsettik!

2 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 1.02.2022
12. Sınıf Velilerine Tavsiyeler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

12.sınıf olan öğrenciler zaman zaman son sınıf olmanın hüznünü yaşarken zaman zaman da yeni bir yola girecek olmanın heyecanı içinde olurlar. Diğer yandan sorumlulukları arasında sıkışmış hissedip stres ve kaygı hissedebilirler, bu noktada siz değerli velilere düşen ilk görev tüm bunların doğal süreçler olduğunu bilmenizdir. Peki sonrası için çocuğunuza nasıl davranmalı, nasıl yaklaşımlarda bulunmalısınız? Sizin için birkaç tavsiyemiz olacak; keyifli okumalar!

Çocuğunuz hedef belirlerken bireysel karar alabilmeleri noktasında onlara izin verin, kendi ideallerinizi çocuklarınıza empoze etmeyin.

Çocuklarınızın geleceği için çabalıyor, “Gecem gündüzüme karıştı, her şey onlar için!” diyor olabilirsiniz. Bu sebeple kendi hedeflerinizin çocuğunuzun da hedefleri olmasını istiyor olabilirsiniz. Peki kendi ideallerinizi çocuğunuz gerçekleştirsin isterken onların isteklerini göz ardı ediyor olabilir misiniz? Belki bu idealiniz gerçekleşirse sizler çok mutlu insanlar olacaksınız, ama durun bir düşünün istiyoruz: “Ben çok mutluyum, peki çocuğum da böyle mi hissediyor?” Bir diğer düşünmenizi istediğimiz soru: “Çocuğunuzun meslek hayatında her an yanında olacak mısınız?” Altını çizmek gerekir ki mesleklerimiz sadece üniversite hayatımızı değil; üniversiteden mezun olduktan sonraki neredeyse 25-30 yılımızı etkiliyor. Eminim hiçbirimiz sevmediğimiz, her sabah işe giderken ayaklarımızın geri geri gittiği meslekleri seçmek istemeyiz. Ortak bir noktada buluştuk! Gelin bu ortaklığı çocuğunuzun meslek seçimindeki özgürlüğü noktasında da devam ettirelim. Onlara vakit verin, kendi yollarını çizmelerinde özgür olsunlar. Onları engelleyen değil, aksine yolculuklarını kolaylaştıran birer rol model olun.

Çocuğunuz robot olmadığını bilin ve onların sosyal yaşamında destekleyici birer rol edinin.

Çalışma süreçlerinde öğrenciler onlara sunulan ortam içerisinde rekabet içerisine girebiliyorlar, bu da zaman zaman hırslanmalarına neden olabiliyor. Hırs hissiyle birlikte kendilerini robot olarak görebiliyorlar ve kendilerine ayırdıkları küçük bir vakti bile çok görebiliyorlar. “Sürekli ders çalışmalıyım, rakiplerim beni geçiyor. Mola veremem!” gibi düşüncelerle derslerden aldıkları verimler de düşebiliyor. Bu düşüncelerin gerçekçi düşünceler olmadığını bilmek ve öğrenciye uygun bir üslupla bunları aktarabiliyor olmak da siz kıymetli velilerin görevi olmalı. Yaptıkları sosyal aktiviteleri ders çalışmalarının ödülü olarak görmelerinde ve programında aksamalar olduğunda bunun doğal bir süreç olduğunu bilmelerinde aktif rol almalısınız. Ceza yöntemini değil, ödül yöntemini çocuklarınıza kazandırmalısınız. Evet sorumluluğunuz büyük, ancak bu süreçte attığınız küçük bir adımın bile onların yaşamlarında büyük bir yansıması olacağını lütfen aklınızdan çıkarmayın. 

Çocuğunuza rehberlik servislerinden yararlanması konusunda destek olun.

Öğrenciler bu zamanlarda başarısızlık duygusu ile karşı karşıya kalabilir, yetersiz hissedebilir, akademik olarak desteklenmeye ihtiyaç duyabilirler. Bu süreçte psikolojik destek almak ne sizi ne de çocuğunuzu kötü bir duruma sokacak, aksine iki tarafa da yol gösterici olacaktır. Daha önce hiç destek almamış olabilirsiniz, ön yargılara sahip olabilirsiniz. Ancak tüm bu düşünceleri yıkmak sizlerin elinde, destek almaktan çekinmeyin. Bu süreçte sizleri rahatlatacak bir yol olacağına inanın!

Bu yazımızda siz kıymetli 12.sınıf velilerine tavsiyeler verdik. Umarız sizlere katkı sağlayabilmiş ve süreci kolaylaştırabilmişizdir. Keyifli okumalar!

Yapamadıklarını öğrenmek, soruları cevapsız bırakmamak öğrenmenin en önemli adımlarından. Kunduz’da profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL