Veliler İçin

Sınav Kaygısı Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşmalıyım?

Sınav dönemi stresli bir süreç. Bu süreçte veliler çocuklara nasıl yaklaşmalı? Anne babalar sınav kaygısı için nasıl bir yöntem izlemeli?

2 dakikalık okuma
Murat tarafından yazıldı, 29.04.2021
Sınav Kaygısı Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşmalıyım?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Anne babalar sınav kaygısı olan çocuğa nasıl yaklaşmalı, doğru iletişim yöntemi nedir sorularını Psikolog Murat Çatı cevapladı.

Sınav dönemi birçok öğrenci için uzun ve stresli bir süreçtir. Öğrenciler bir yandan konuları bitirip olabildiğince soru çözmeye çalışmakta, bir yandan da etrafındaki insanların beklentileri ve kendi beklentileri arasındaki çatışmayı çözümlemeye çalışmaktadır. Bu çatışma, öğrencilerin stres düzeyini artırmakta ve sınav kaygısı yaşamalarına sebep olmaktadır. Peki bu süreçte veliler çocuklara nasıl yaklaşmalı? Anne babalar sınav kaygısı için nasıl bir yöntem izlemeli?

Anne Babalar İçin Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuklarıyla İletişim Tavsiyeleri

1-Çocuğunuzun Yanında Olduğunu Hissettirin

Bir şeyleri başarabilmemiz, bizim motivasyon düzeyimize bağlıdır. Motivasyonumuz ise birçok faktörden etkilenebilir. Öğrenciler için en önemli motivasyon kaynağı ise ailedir. Çocuklar anne-babalarından övgü aldığı zaman mutlu olurlar ve bir şeyleri başarmak adına daha çok özveri gösterirler. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmek, başarılı olduğunda övmek, başarısız olduğunda yanında olmak onlar için çok güdüleyici olacaktır.

2-Beklentilerin Üstün Beklentiler Olmasından Kaçının

Çocuğunuzu herkesten iyi siz tanırsınız. Her çocuğun bazı alanlarda güçlü yönleri bazı alanlarda ise zayıf yönleri olduğunu biliyoruz. Beklentileriniz ile çocuğun güçlü yönleri uyumlu olursa çocuğunuzun kaygı düzeyi daha düşük olacaktır. Dolayısıyla yüksek beklentiler içinde olmaktan kaçının ve bunun sadece bir sınav olduğunu, telafi edilebilecek bir durum olduğunu hatırlayın. Çocuğunuzu diğerleriyle karşılaştırmamaya ve destekleyici olmaya özen gösterin.

3- Mutlaka Bir “B” Planınız Olsun

Her ne kadar çocuğunuza güvenseniz ve başarabileceğine inansanız da bazen şartlar ve olası durumlar bunun önüne geçebiliyor. Hayatta birçok durum bizim kontrolümüz dışında gerçekleşiyor ve sınav günü nelerin yaşanabileceğini bilemiyoruz maalesef. Kendinizi ve çocuğunuzu yaşanabilecek olumsuz senaryolara karşı hazırlayın ve bir B planı oluşturun. Olumsuz bir durumda hangi okulun tercih edileceği ya da nasıl bir yol izleneceğini önceden belirleyin.

👨‍👩‍👧‍👦

Okul hayatı ve sınava hazırlık, hele ki söz konusu uzaktan eğitim olunca uzun ve tempolu bir maraton. Biz de bu yolculukta Kunduz ailesi olarak öğrencilerin yanında olmaya çalışıyoruz! Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL