Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Aslı’ya Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #20

Sınava dair sorularını, Kunduz'la sınava hazırlanan Aslı'ya sorduk! Aslı, Tokat Üniversitesi PDR bölümünü kazandı!

5 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 6.11.2021
Aslı’ya Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #20

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Aslı’ya sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 114.294.lük derecesi ile Tokat Üniversitesi PDR bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Aslı’ya sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Aslı kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhaba ben Aslı Keskin. Tokatlıyım. Tokat Sosyal Bilimler Lisesinde okudum. Sosyal Bilimler Lisesi olduğu için bir sene hazırlık okudum. Eğitim hayatım boyunca düzenli çalışmaya özen gösterdim. Bu yüzden 5 sene verimli geçti. Tokat Üniversitesi PDR bölümünü kazandım.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Maalesef bir sene mezuna kaldım sıralamamdan memnun değildim. Ama iyi ki kalmışım diyorum. Daha da iyi yapabilirdim ama hayırlısı buymuş benim için. Size tavsiyem şu ki bir sene mezuna kaldım diye ve yine istediğim sonucu alamadım diye üzülmeyin. Eminim ki herkes verimli çalışırsa diğer seneden daha iyi yapabilir. Hayırlısı neyse o olur. ☺️ Eşit Ağırlık’ta 114.294 sıralama yaptım.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Sınav sonucum tam beklediğim gibi değildi. Sınava girdiğim ilk gün gayet güzel geçmişti. TYT’ye fazla güvenmiyordum. Süre sıkıntısı çok çekiyordum. Bir türlü halledemediğim bu sorunla sınavda da karşılaştım. Matematik bu yüzden beni çok üzdü. Ama diğerleri beni rahatlatıyordu. İkinci gün ayt sınavında kendime çok güveniyordum edebiyata, sosyale, matematiğe. TYT’de sorun olan matematiğim aytde mükemmeldi. Evde en fazla 32net yaparken sınavda bocaladım. Kısacası ayt benim için hayal kırıklığıydı. Yani dediğim gibi sınav hiç beklediğim gibi değildi.

 •  Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Bu soruya ne diyeceğimi bilmiyorum. Beni özel yapan sanırım bu yoldaki ilerleyişimde gayretli olmamdı.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Herkes maalesef tek bir odaya sahip olamıyor çok şükür ki benim ayrı bir odam vardı. Verimli ders çalışabiliyordum. Çok şükür ki kitapları alabileceğim yeterli kadar param vardı.  “Kunduz” gibi soru sorabileceğim, yararlanabileceğim bir alanım vardı. Dezavantajıma gelecek olursak; sürekli misafir geliyordu herkes de olduğu gibi.? Dershaneye de gitmedim mesela.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Motivasyon cümlem vardı aslında sizinle paylaşmak isterim ‘Başarıyı, nefes almayı istediğin kadar çok istediğinde, başarılı olacaksın.” Ne zaman sıkılsam, ders çalışmaktan daralsam bu söz aklıma gelirdi. Herkes sıkılıyor ve daralıyor eğer ben devam edersem bu yolda başarılı olacağım. Ders çalışmayı isteyip devam edeceğim. Önemli olan çok istemek ve kendine inanmak bence.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

En iyi yaptığım şey düzenli çalışmamdı. Ben ay ay hafta hafta gün gün ayarladım, kendime bir plan çizdim ve o yolda ilerledim.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Daha iyi yapabileceğim şey matematikti böyle beklemiyordum.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz’u sıklıkla kullandım. Türkiye geneli sınavlarının bazen soru çözümünü bulamıyordum. Ama Kunduz bu konuda bana çok yardımcı oldu. Aynı şekilde aldığım test kitaplarında soru çözümüne önem verirdim. Orada da vardı ama anlamadığım çok soru oluyordu ben de Kunduz’a soruyordum. Gerçekten iyi ki Kunduz’dan yararlanmışım.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Çalışmaya eylül ayında başladım. Sınav netim ilk başta çok düşüktü. Ama konuları baştan aldıkça soru çözdükçe netlerimin gitgide arttığını gördüm.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Dediğim gibi planımı ilk önce ay ay belirledim. Sonra hafta hafta. Daha sonra da gün gün belirledim. Haftanın her günü çalışırdım. Tatil günüm yoktu ama arada kaçamaklar yapardım. TYT matematiği, paragrafı her gün çözerdim. Diğer TYT konularını ocağa kadar bitirdim. Aynı zamanda her ay ocağa kadar ayt matematikten fasikül çözdüm. Ocaktan sonra diğer AYT derslerine çalıştım. Ama matematiği, Türkçeyi hiç bırakmadım.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Sosyal hayatımı biraz kıstım. Sorumluluklarım vardı bunları yapmaya çalıştım. Ama önceliğim her zaman ders çalışmaktı.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Sabah ilk olarak paragraf ve problem çözerdim. Sonra diğer derslerden önce konuları çalışırdım notlar çıkarırdım ve en son da çalıştığım konulardan soru çözümü yapardım. İlk başlarda 7 saat çalışırdım günde. En fazla 10 saat çalışabildim. Tabii ki çok az çalıştığım günler de oluyordu. Akşam 11’de uyurdum ve sabah 7 gibi kalkardım. Yaşadığım şehirdeki halk eğitim kurslarının sınavlarına katılırdım o yıl içerisinde her hafta pazar günü sınav olurdu.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Ben ayrı olarak deneme çözmeye sınava bir ay kala başlamıştım.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

AYT matematikte ilk olarak fasiküllerden gitmelerini öneririm. Ben genellikle yazarak öğrenenlerdenim. Bu benim için daha çok verimli oluyordu.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

TYT konuları ocağa kadar bitirmiştim baştan alarak. Ayt matematiğin konu çalışmalarını ocağa kadar bitirdim ve sınava bir ay kalana kadar çalıştım. AYT’den diğer dersleri de ocaktan sonra başladım ama ne zaman bitirdiğimi hatırlamıyorum. 🙂

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

İlk olarak haftada bir kere sonra sınava bir ay kala her gün.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Sınavda rahat olmaya çalıştım. Hızlı hızlı Türkçeyi bitirdim sonra diğer derslere geçtim ama ne yazık ki ben sınav anımı iyi yönetemediğimi düşünüyorum. Önerim var rahat ve hızlı olmak.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta ezberlediğim şeyleri tekrar tekrar gözden geçirdim. AYT matematikte formülleri küçük kâğıda yazdım ve onları da tekrardan gözden geçirdim. Uykumu iyi almaya çalıştım.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin neler olur?

Ben üniversite sınavının çok zor olduğunu düşünüyorum. Çözdüğüm testlerdeki, denemelerdeki sorulardan çok ama farklıydı. O yüzden belki de heyecan yaptım fark etmeden. Sınava çok iyi  ve düzenli çalışmama rağmen sınavda çok iyi yapamadım. Umarım benim için hayırlısı budur. 🙂 Size tavsiyelerim siz de düzenli ve iyi çalışın. Sınav anınızda sorulardan korkmayıp devam edin fark etmeden de olsa heyecan yapılıyor siz onu kontrol edebilmeyi bilin. Unutmayın ki size zor gelen sınav herkese zor gelir. Başaracağınıza inanın ve yola devam edin.

???

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Aslı’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL