Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Aylin’e Sorduk! – Kunduz Ekibinden Röportajlar

Sınava dair akla takılanları Kunduz ekibinden Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü öğrencisi Aylin'e sorduk!

6 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 20.08.2021
Aylin’e Sorduk! – Kunduz Ekibinden Röportajlar

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Kunduz Ekibinden Röportajlar serimizdeki bu yazımızda sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Aylin’e sorduk! O da onu Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Aylin’e sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhaba ben Aylin, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim.

Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Başarı sıralamam Y- SAY 39.991

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Sınav anındaki heyecanıma bağlı olarak sınav beklediğimden zor görünmüştü gözüme. Fakat bu tabi ki o anki stresimden kaynaklı bir durumdu. Bunu sınav sonrasında fark ettim. Tabi ki bu kişiden kişiye, sınav anına, stres yönetimine ve kişinin sınava hazır olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Ben bu süreçte sınava hazır olduğumu düşünüyordum ve bu zorluğun benim kendi sınav anı durumuma bağlı olarak oluştuğunu fark etmiştim.

Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin?

Lise döneminde hiç çalışmadığım diyebileceğim dönemler çok nadirdir. Genelde çalışan bir öğrenciydim. Fakat sınava yönelik çalışmaya 11. Sınıfın yazında başladım diyebilirim. İlk baştaki netlerim tabi ki dönemimde sürekli değişen sistemden kaynaklı olarak da çok yüksek değildi. Ve bu deneme sistemlerine, zaman yönetimine alışmakta bayağı zorlanmıştım diyebilirim.

Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Son senemde okulum bize bu konuda bayağı yardımcı oldu diyebilirim. Bize ait çalışma odaları ve geniş etüt saatlerimiz vardı. Konularımız ilk dönemde neredeyse bitmişti ve genelde vaktimizi soru çözümlerine ve deneme sınavlarına ayırmaya başlamıştık. Ben de bu süreçte etütleri verimli değerlendirmeye ve denemelerdeki zaman yönetimi sorunumu çözmeye odaklı olarak kendime bir çalışma sistemi geliştirmeye çalıştım.

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

TYT konularında çok bir eksikliğim yoktu. Fakat yine de sorularda eksikliklerimi fark ettikçe o konulara dönerek ve tekrar yaparak ilerliyordum. AYT konularında da okulda işlediğimiz sıralamayla bağlantılı olarak çalışıp pekiştirdikçe farklı sorular görmek adına faklı yayın evlerinden soru çözümleri yapıyordum. Ağırlıklı çalışma düzenim matematik ve fizik ağırlıklıydı fizik en zorlandığım ve benim en fazla önyargılı olduğum ders olduğu için ona ağırlık vermeye çalışıyordum. Denemelerde hızlanmak adına da düzenli olarak Türkçe denemeleri çözüyordum.

Sosyal hayatın nasıldı?

12. sınıfta sınava hazırlandığım süreçte kendimi sosyal anlamda çok kısıtladığımı fark ettim ve bu benim adıma beni daha çok yoran ve strese sokan bir durumdu. Bu duruma mezun senemde daha dikkat ederek kendime ve arkadaşlarıma da vakit ayırarak sınav stresimi biraz olsun yenmeye çalıştım.

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Deneme çözmeye konularımı tamamladıktan sonra daha çok ağırlık verdim. Türkçe ve matematik dersi için ayrıca ders denemeleri yapmaya özen gösterdim. (özellikle mezun senemde) Türkçe denemelerini her gün belirli saatlerde (özellikle sabah saatlerinde 10 gibi) çözmeye özen gösteriyordum.

Motivasyonunu nasıl sağladın?

Motivasyonum ailem, arkadaşlarım ve öğretmenlerimdi. Ailem tarafından çok müdahaleci ve kontrolcü davranışlarla karşılaşmadım ve ailemin bu tutumu beni bu süreçte özellikle rahatlatan bir tutumdu. Arkadaşlarımla vakit geçirmek veya öğretmenlerimle iletişimde olmak bu süreçte bana en çok motivasyon sağlayan şeylerdi. Ve en önemlisi de kendime her zaman bu sürecin geçici olduğunu, önemli olan tek şeyin benim mutluluğum ve sağlığım olduğunu hatırlatmamdı.

Kaçta uyanırdın?

Sabah 8’de uyanırdım. Okulumun olduğu senemde okuluma mezun senemde de dershaneye veya kütüphaneye giderdim.

Çalışma stilin nasıldı?

Sene başında çalışma sitilim ve sene sonuna doğru çalışma sitilim farklıydı. Bazı zamanlarda konu veya ders ağırlıklı bazı dönemlerde ise deneme ağırlıklı olarak çalıştım.

Günde kaç saat çalışıyordun?

Bu süre benim gün içindeki ders saatlerime veya motivasyonuma göre değişiyordu. Bazen 5-6 bazen 1-2 saati bulabiliyordu. Ama günlük düzenli olarak 3-4 saatlik bir düzen oturmaya çalışıyordum. 

Günde kaç soru çözüyordun?

Çalışma saatlerime bağlı olarak bu sayı da değişiklik gösteriyordu. Bazı günler daha çok hata yaptığım soruları öğrenmek için veya konu eksikliklerimi gidermek için soru çözmeye daha az zaman ayırabiliyordum.

Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Tek başıma kalmak istediğim zamanlarda genelde kitap okuyordum. (Özellikle ders aralarında veya çalışma saatlerim o gün için uzamışsa ve çok fazla kafamın dağılmasını istemediğim zamanlarda) Çalışmaya ara verdiğim belirli günlerde ise genelde arkadaşlarımla vakit geçiriyordum.

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Tek çalışmayı genelde tercih ediyordum. Zaman zaman çalıştığım ortamı değiştiriyordum. (Kütüphane, dershane, açık alan veya kendi çalışma ortamımda masamın yerini değiştiriyordum.) geceleri geç saatlere kadar çalışmamaya çalışıyordum. (Özellikle mezun senemde)

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Mezun senemde,

  • Dershane
  • Öğle molası
  • Soru sorma veya serbest çalışma etütleri
  • Mola (yemek, arkadaşlarımla olduğum vakitler)
  • Kütüphane (Türkçe denemesi, derslere göre değişen zamanlarla konu tekrarı ve konuya ait soru çözümü, ders geçişlerinde mola veriyordum genelde)

Uyku düzenin nasıldı?

Çok fazla uykusuz kalmamaya ve çok uyumamaya dikkat ediyordum. Günlük 7-9 değişiklik gösterebiliyordu.

Konularını ne zaman bitirdin?

Aslında öğrenme sürecim bayağı genişti bunun için net bir tarih veremem. Çünkü her soruda yeni bilmediğim ve unuttuğum bir konuyla karşılaşabiliyordum. Bu soru için net bir cevap veremiyorum o yüzden.

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

AYT sınavı için motivasyonum konuların daha taze olmasıydı ve sınav süresinin daha uzun olmasıydı. Süre konusunda hep bir stresim vardı, AYT sınavı beni bu açıdan daha rahatlatıyordu ve bu durum çalışma isteğimi de olumlu açıdan etkiliyordu.

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

Keşke kendime daha fazla güvenseydim ve keşke sınavda daha sakin olsaydım. Ve iyi ki mezuna kalmışım ve hedefim için bu süreci bir kayıp olarak görmemişim.

Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

Her gün Türkçe denemesi çözerdim. Dönemin başlarında hafta sonları deneme sınavlarına girerdim. Son aylarda günlük deneme çözmeye çalışırdım.

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Genelde Cuma günleri daha esnek olurdum. En isteksiz olduğum günler haftanın bitimi Cuma günü olurdu benim için böylece hafta sonuna daha iyi başlardım. Yurtta kaldığım için eve giderdim ve yanımda kitap götürmemeye çalışırdım, sınav stresinden uzak ailemle vakit geçirirdim.

Kaç farklı derse çalışıyordun?

Fizik, Kimya, biyoloji, matematik çalışırdım. Sözel dersleri derslerle ve deneme sınavlarıyla takip ederdim.

Denemeyi hangi sıralama ile çözerdin?

Genelde kitapçıktaki sıralamayla çözerdim. Bir ara matematikten başlayarak çözmeyi denedim fakat benim için çok yararlı olmadı.

Son hafta/son gün neler yaptın?

Yemek saatlerim yurtta kalmamdan kaynaklı ve benim kendi düzenimden dolayı da hep düzenliydi. Son hafta çok kahve içmemeye dikkat ettim. Yine geç saatlerde uyumama ve her zamanki düzenimde 9 gibi uyanmaya dikkat ettim. Ders çalışırken kendimi zorlamadım hatta son hafta çok daha az çalıştım diyebilirim.

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Sınav hayatımızda yeni bir dönemin başlangıcı için önem vermemiz gereken bir konu olabilir fakat kesinlikle kendimizi yaşadığımız hayattan soyutlamamızı ve hedefimiz uğruna robotlaşmayı gerektirecek kadar büyütülmesi gereken bir durum değildir. Tam aksine hayatımıza empoze ederek mevcut düzenimize karıştırarak bu süreci geçirebiliriz. Kendimize güvenmemiz ve kendimizi bilmemiz çok önemli. Benim için önemli olan şey ne? Ben ne istiyorum? Ben nasıl mutluyum ve nasıl mutlu olurum? Bence bu sorular hayatımızın birçok yerinde kendimize sormamız gereken sorular. Stres gerektirecek bir durum yok. Kısacası her şey senin elinde ve yaptığın yapacağın her şey kendin için.

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Aylin’e sorduk, Aylin’in sınava hazırlık ile ilgili düşünceleri bu şekildeydi. Ekibimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal! 🌸

☀️☀️☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Bu yazımızda da bu uzun üniversite sınavına hazırlık sürecini Aylin’e sorduk. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, soru bankası, gibi hizmetlerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz! 🍀  

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL