Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Bahadır’a Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #1

Sınava hazırlık süreci ile ilgili merak ettiklerini TM’de 8402 sıralama ile Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünü kazanmış Kunduz ekibinden Bahadır'a sorduk!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 1.06.2020
Bahadır’a Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #1

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Kunduz ekibinden Bahadır’a sınav yılında en çok akla takılan soruları sorduk. O da onu TM’de 8402 sıralama ile Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!


  “Üniversite sınavının stresi yönetmeye yönelik bir sınav olduğunu düşünüyorum, bu sınava hazırlanırken stres yönetimini öğrenmeniz çok soru çözmekten daha önemli olabilir. Stres yönetiminin ise tek ve hazır bir yöntemi yoktur, deneye yanıla bu yolları kendinize göre bulmanız en iyisi olacaktır. Bu yöntemleri öğrenmenin yolu ise deneme sınavlarından geçiyor.”

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Bahadır’a sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Çalışma Stili:

 Çalışmaya sınavdan önceki yaz tatilinde başladım. Başlangıçta netlerim YGS için 95 civarındaydı 40 soruluk fen kısmını çözmüyordum.

  Öncelikle konulardan not çıkararak ilerledim. Daha sonra konu testiyle bunları pekiştirip bol soru çözdüm. Özellikle edebiyat ve coğrafya gibi derslere bol tekrar yaparak çalışmak her zaman daha iyi oluyordu.

  Okuldaki derslerin çoğunda sınava yönelik hazırlık yaptığımız için 12.sınıf çok zor geçmedi, derslerin çoğunda soru bankalarından soru çözmeye yönelik çalışmalar yaptım. Bu sayede anlamadığımız yerleri hocalara sormamız çok kolaylaşıyordu.

  Her gün kendime koyduğum tek limit 3 saat çalışmaktı. Fakat genelde bu saati aşardım.

Sınava bir ay kala tüm konularım bitmişti. Son hafta ise ekstra olarak uyku ve beslenme düzenimde bir değişiklik yapmadım. Sadece kendimi sınırlamadan bol deneme çözdüm.

Denemeler:

Ocak ayı itibariyle haftalık genel denemelere başladım, bölüm denemelerini sık sık çözdüm ve kendi programıma göre ayarladım. Denemelerdeki sıralamam ise Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fendi.

Sosyal Hayat ve Tatiller:

Sınav sürecinde ister istemez sosyal hayat kısıtlanıyor fakat okulda veya ekstra kurslarda sosyalleşmek en iyisi oluyordu. Ders aralarında arkadaşlarımızla ders dışı sohbetler yapmaktan çekinmiyorduk. Onun dışında mutlaka haftada bir günü hiç soru çözmeden geçirirdim. Sadece konu tekrarı ve okuma yapardım. Sömestr tatili ise çok önemli bir ilerleme dönemi bu yüzden senenin bu tatilinde tatil yapmamıştım.

Motivasyon:

Hedeflediğiniz okul hakkında araştırmalar yapmak her zaman motive eder. Ders çalışırken bunaldığımda her zaman yürüyüşe çıkardım bu yürüyüşler insanın odaklandığı şeyler için düşünme yetisini de artırırken aynı zamanda zihnimizi boşaltmak için de çok işlevseldir. Alan sınavları her zaman sizin sıralamanızı en çok etkileyen sınavlardır bu yüzden TYT’den çok AYT odaklı çalışmak en iyisi. Alan sınavının beni sınavda daha ileriye taşıyacağını düşünerek çalışmak bana motivasyon sağlıyordu. Sınav sürecinde her zaman sakin kalmayı denemelisiniz kötü netler veya rekabet asla moralinizi etkilememeli. Stresli anlarınızı yönetmeyi öğrendiğinizde her şey daha kolay oluyor.

Uyku:

Sınav sürecinde uyku düzeninizin kesinlikle bozulmaması gerekiyor. Benim uyku düzenim en geç gece 2.00’da uyumaya dayalıydı. Böylece sabah erken uyanabiliyordum. Her sabah ise 8.00’da uyanıyordum.

Kunduz ekibinden Bahadır’ın sınava hazırlık ile ilgili düşünceleri bu şekildeydi. Ekibimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL