TYT Süre Değişikliği Ne Anlama Geliyor?

Baraj puanın kalkması ve TYT süresinin uzatılması ne anlama geliyor? Sınav stratejisinde neleri değiştirecek, yazımızda anlattık!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 15.02.2022
TYT Süre Değişikliği Ne Anlama Geliyor?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

YÖK’ten gelen yeni açıklama doğrultusunda iki yeni değişiklik YKS öğrencilerinin gündemine girdi. Bunlardan biri baraj puanının kalkması diğeri ise 2022 TYT süresinin 30 dakika uzayarak 165 dakika olması. Bu değişiklikler ne anlama geliyor, sınav stratejinde neleri değiştirmelisin birlikte inceleyelim.

BARAJ PUAN DEĞİŞİKLİĞİ NE ANLAMA GELİYOR

Baraj puan değişikliği aslında TYT süresi değişikliğinden daha az öğrenciyi etkileyecek. Bu karar baraj puana takıldığı için boşta kalan kontenjanlara yerleşemeyen öğrencileri etkiliyor. Yazımızda daha çok TYT süresinin uzatılması ve buna bağlı YKS hazırlıkta neler değiştirilmeli bunlardan bahsedeceğiz.

TYT SÜRESİNİN UZATILMASI NE ANLAMA GELİYOR

TYT temelde bir süre sınavıydı. Öğrencileri en çok eleyen, yığılmayı engelleyen kısım süreydi. Sınav stratejisi iyi olan, konularda bol pratik yapmış öğrenciler öne geçebiliyordu. 2020 yılında da TYT için öğrencilere 165 dakika verilmişti ve yığılma olduğunu, öğrencilerin birbirinden ayrılmasının zorlaştığını görmüştük.

Özellikle hedefi yüksek öğrenciler için sürenin uzatılması TYT’de eksik konu bırakılmaması gerektiğini söylüyor. Eğer bir öğrenci TYT’de fark yaratmak, diğerlerinden sıyrılmak istiyorsa şu an diğer öğrencilerin ona daha yakın olduğunu bilmeli. Çünkü sürenin artması süre sebebiyle daha az net yapan öğrencilerle daha yüksek net yapan öğrencilerin puanlarını birbirine yaklaştıracak.

İkinci bir etkisi ise elbette AYT için olacak. Süre TYT’de öğrencileri birbirine yaklaştıracağı için AYT’deki konu bilgisi, pratik çok daha önemli hale geliyor. Sürenin uzatılmasının özetle strateji değişiminde yapacağı iki büyük etkisi TYT’de yığılmaya girmemeye çalışmak için TYT’de eksik bırakmamak ve aynı şekilde AYT’de mükemmelleşmeye çalışmak.

Bir örnek üzerinden gidelim. TYT 135 dakika iken bir öğrencinin 80 TYT neti yaptığını varsayalım. Bir diğer öğrenci ise 70 net yapıyor. Sürenin aynı olduğu şartta iki öğrencinin TYT sıralamasının arasın binlerce kişilik bir fark olacaktır. Ancak yeni düzende eğer 80 net yapan kişi konu eksiği gibi sebeplerle netinin üstüne çıkamazsa süre sebebiyle 70 net yapan kişi 80 net yapan kişiye çok daha yaklaşacak. Bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi iki çözüm gerektiriyor. TYT’de eksik konu bırakmamak, AYT’de bol pratik yapmak.

TYT süresi uzatıldı sınav zor mu olacak?

Bu elbette bir alternatif. 2020’de buna benzer bir durum gördük. Ancak 2020 TYT’nin zorluğu yığılma olmasını engellememişti. Bu yüzden zor olmasından korkmak ya da sınavın hem süresinin uzatılıp hem kolay olması öğrencilere bir avantaj getirmeyecektir.

Son olarak:

Sınav yılı kendi başına kolay olmayan bir süreç. Eğer bunun gibi değişiklikler motivasyonunu etkilediyse ya da endişelendirdiyse yalnız olmadığını bilmelisin. Bu durum herkes için yeni. Herkes bu yeni sistemin acemisi. Sınav sistemlerinde pek çok değişiklik olduğu gibi hayatın kendisinde de oluyor. Değişikliklere çabuk adapte olabilmek, yeni şartlarda en iyi nasıl ilerleyebileceğine odaklanmak sana en çok faydası olacak şey.

Sınavda şartlar değişse de Kunduz her zaman yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL