Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

Belgesel Önerileri – Öğrenciler için Belgeseller

Boş zamanlarında seyredebileceğin, hem keyifli vakit geçirip hem de yepyeni bilgiler öğrenebileceğin belgesel önerileri bu yazımızda!

6 dakikalık okuma
Nurseli Terakye tarafından yazıldı, 4.11.2019
Belgesel Önerileri – Öğrenciler için Belgeseller

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Belgesel önerileri listemiz seninle!  Filmler, müzikler, belgeseller enerjimizi toplamak için birebirdir! Kunduz ekibinden Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Nurseli’nin senin için birbirinden güzel belgesel önerileri var!
Boş zamanlarında seyredebileceğin, hem keyifli vakit geçirip hem de yepyeni bilgiler öğrenebileceğin belgeselleri bu yazımızda senin için anlatıyoruz, iyi seyirler!

Belgesel Önerileri


1.That Sugar Film

That Sugar Film - Belgesel Önerileri

  • Belgesel önerilerimizden ilki That Sugar Film. Damon Gameau’nun yönettiği ve aynı zamanda başrolde de olduğu 2014 yapımı Avustralya belgeseli. Film yiyeceklerde gizli şekere ve insan vücudu üzerindeki etkilerine bakıyor. Belgesel, Gameau’nun kendisi üzerinde yaptığı bir deneye dayanıyor. Rafine şeker içermeyen normal diyetinden yağda düşük, ancak şeker bakımından yüksek, günde 160 gram (40 çay kaşığı) şekere eşdeğer ‘sağlık bilincine sahip’ bir diyete geçiyor. Sonuç olarak, Gameau kilo alıyor, uyuşuklaşıyor ve yağlı karaciğer hastalığı gelişiyor. Şekerin vücudumuza etkileri hakkında etkili bir şekilde bilgi almak istersen bu belgeseli tercih edebilirsin!

2. Planet Earth

Planet Earth - Belgesel Önerileri

  • Yeryüzü, BBC yapımı bir doğa belgeseli dizisidir. İlk kez 2006 yılında BBC’de yayınlanan ve 11 bölümden oluşan dizi, BBC One kanalındaki ilk gösteriminde 8,7 milyon kişinin seyretmesiyle %32,1 izleme oranına sahip olmuştur. Dünya genelinde popülerliğini hala koruyan bu belgesel serisi, her bölümünde dünyadan bir konu seçiyor. Dağlar, mağaralar, çöller, ormanlar, denizler… Kısacası aklına “Yeryüzü” ile ilgili ne gelirse bu belgeselde!

3. Explained

Explained - Belgesel Önerileri

  • Explained, 2018’de yayınlanmaya başlamış bir Amerikan belgesel televizyon dizisidir. Vox Media tarafından hazırlanan belgesel serisi, haftalık olarak bölümler yayınlıyor. Explained, Vox’un daha önceki YouTube videoları dizisine dayanıyor ve benzer bir format izliyor. Serinin bölümleri, her biri farklı bir konuya odaklanarak, ortalama 16-18 dakika arasında sürmekte. Her bölüm farklı bir konuk anlatıcı tarafından da seslendiriliyor. Ekonomiden sağlığa, toplumsal meselelerden biyolojiye kadar ilgi çekici pek çok konusu bulunmakta. Seveceğine eminiz!

4. Yaratıcı Beyin (The Creative Brain) – 2019

Stanford Üniversitesi’nde nörobilim uzmanı olan David Eagleman’ın eseri olan Yaratıcı Beyin, Eagleman’ın nörobilim üzerine sunduğu perspektifle yaratıcılığa başka bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Yaratıcı bir süreç yaşadığımızda beynimizin hangi bölümünün aktifleştiği, hangi değişimlerin yaşandığı da burada açıklanıyor. Aynı zamanda bizi farklı mucitlerin dünyasına konuk eden belgesel ile yaratıcılığın ne olduğunu bambaşka bakış açılarından dinleme fırsatı buluyoruz. Beynin işleyişine ilgi duyuyorsan bu belgeselde yaratıcılık kavramını dinlerken insan beyninde yaratıcılığı sağlayan mekanizmaları da öğrenebilirsin.

5. Bebekler (Babies, Netflix) – 2020

Bebeklerin zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerinin nasıl olduğu oldukça merak uyandıran bir konu. Yıllardır süren araştırmalara rağmen bebeklerin gelişiminin hâlâ öğrenilmeyen yanları da var. Toplam 12 bölümüyle gelişimin farklı farklı alanlarına yoğunlaşan belgesel dizisi, her bölüm araştırmacıları konuk ederken onların birlikte çalıştığı bebeklerin görselleriyle de oldukça keyifli bir hale geliyor. Çevre ile içinde bulundukları etkileşim bebekleri nasıl etkiler? Bebekler üzerinde araştırmalar nasıl yapılır? Her bebek sosyal yeteneklerini aynı şekilde mi edinir? İnsan psikolojisine ve zihnin gelişimine ilgi duyuyorsan, bunlar gibi pek çok soruya cevap veren belgesel serisini sana şiddetle öneriyoruz!

6. Kozmos (Cosmos) – 1980/2014

Eğer uzayla ilgili konulara meraklıysan bu belgeselin adını duymuş olma ihtimalin yüksek. Ancak bu zamana kadar evrene dair yapılmış en iyi belgesellerden biri olduğu için, henüz izlemediysen biz de tekrar önerelim dedik! Orijinal hali Carl Sagan’ın sunumuyla 1980 yılında Kozmos: Kişisel Bir Yolculuk (Cosmos: A Personal Voyage) isminde yayınlanan belgesel, geçtiğimiz yıllarda yeniden uyarlandı. 1980’den bu yana keşfedilen bilimsel gelişmelerle güncellenen bir içeriğe sahip olan Kozmos: Bir Uzay Serüveni (Cosmos: A Space Time Odyssey), Carl Sagan’ın öğrencisi Neil deGrasse Tyson tarafından sunuluyor. İkinci versiyonu daha güncel olsa da, evrenin sırlarına meraklıysan Carl Sagan’ın efsane sayılabilecek serisinden başlayarak ikisini de izlemeni tavsiye ederiz!

7. Yedi Dünya, Bir Gezegen (Seven Worlds, One Planet) – 2019

Yedi Dünya, Bir Gezegen & Belgesel İzle (HD)

Doğa konulu belgeselleri seviyorsan bu önerimiz senin için! Yedi bölümde yedi ayrı kıtayı konu alan belgesel büyüleyici görselliği için bile izlemeye değer. Her bölüm farklı kıtalardaki canlıların hayatlarını yakından gözlemleme şansı bulurken, yaban hayatının karşı karşıya olduğu problemleri de öğrenme fırsatı yakalıyoruz. Doğadaki farklı yaşam formları hakkında bilgi sahibi olmak hoşuna gidiyorsa bu belgeseli kaçırmamalısın. Verdiği bilgilerin yanında sunduğu zengin görüntüler bizi bir yandan dünyaya hayran bırakırken diğer yandan şu an doğanın içinde bulunduğu tehlike için endişelendirmeyi başarıyor. BBC’nin bu belgeseli, yarattığı doğayı koruma bilinciyle bize kendini ayrıca beğendirdi.

8. Sosyal İkilem (The Social Dilemma) – 2020

The Social Dilemma Sosyal İkilem Filmi Konusu ve Film İncelemesi

Yakın zamanda yapılan belgesellerden biri olan Sosyal İkilem, konu bakımından da çok güncel bir gerçeği ele alıyor: sosyal medya. Büyük sosyal medya şirketlerinden çalışanları konuk ederek verilerimizin nasıl alındığını ve hangi işler için kullanıldığını bize örneklerle gösteriyor. Teknoloji dünyasının inanılmaz bir hızla büyüyen yeniliklerine tanık olmak bizi çok etkiledi! Hem hayran kalınacak hem de sosyal medya kullanırken endişelenmemizi sağlayacak gerçekler sunan belgeseli, dijital dünyaya ilgi duyuyorsan izlemeni tavsiye ederiz. Bu sayede daha bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı olabilir, hayatımızın merkezinde olmasına rağmen hakkında çok az şey bildiğimiz teknolojik gelişmelerin ne durumda olduğunu öğrenebilirsin

Belgesel Önerileri umuyoruz ki işine yarar!

Bu belgeselleri izlemek hem seni dinlendirip hem de daha motive bir hale getirebilir. Belgesel önerileri bununla sınırlı değil tabii ki, bu türde izleyebileceğin pek çok yayın var!

Kunduz’da tavsiye blog yazılarımızın yanında profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL