Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi – YKS 927.si YKS Başarı Hikayesi

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Ceyda'ya sorduk! Ceyda, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandı!

5 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 8.10.2021
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi – YKS 927.si YKS Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Ceyda’ya sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 927.lik derecesi ile Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisi Ceyda’nın sınav yılı röportajı

 • Ceyda kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Herkese merhaba, ben Ceyda. Bu sene girdiğim sınav sonucunda eşit ağırlıkta 927. olarak Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleştim.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Eşit ağırlıkta 927. idim.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

 Şöyle ki benim sınav sürecindeki hedefim bir bölüm ya da bir üniversite değildi. Tek hedefim ilk bine girmekti. Sondan da olsa bunu başardım😊. O yüzden sınav sonucumdan oldukça memnunum. Tabi ki şu an yerleştiğim üniversite ve bölümden de memnunum.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Bence düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmam diyebilirim. Şöyle ki şartlar ne olursa olsun o masaya her gün az da olsa oturdum. Unutmayın ki bir şeyin çokluğu değil devamlılığı önemlidir.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Aslında bu yolda yürürken karşıma birçok avantaj ya da dezavantaj çıktı. Bence en büyük avantajım bana bu yolda destek olan ailem ve hocalarımdı. Dezavantaj olarak da okulların online olması diyebilirim sanırım.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Evet bu sınav yılı çoğu zaman beni fiziksel ve ruhsal olarak çok yordu. Fakat böyle zamanlarda ben o anda ders çalışıp kendimi daha da bıktırmamak adına kendime iyi gelen şeyleri yaptım. Mesela müzik dinleyip üniversite hayali kurmak bana çok iyi gelirdi. Size de tavsiye ederim. 😉

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Bunu iyi ki yapmışım dediğim şey bir soru defteri oluşturmaktı. Doğru yaptığım sorulardan daha çok yanlışlarımdan ve boş bıraktığım sorulardan oluşan bu defterin gerçekten beni çok ileri taşıdığını düşünüyorum. Buna ek olarak tabi ki bol bol deneme çözmek diyebilirim.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Kesinlikle denemelerde yaptığım netlere o kadar takılmamam gerekirdi. O netler aslında bize çok önemliymiş gibi gelse de öyle değil. Ben YKS’de son zamanlarımda yaptığım netlerden çok daha düşüğünü yaparak bu sıralamayı yaptım. Netlerimizi belirleyen aslında denemelerin zorluğudur. Bu yüzden siz her denemede elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın rakamlara o kadar takılmayın derim.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz benim sınav yılımın tamamen merkezi olmuştu diyebilirim. Çünkü okullar online olduğu için haliyle hocalarıma fazla soru atamıyordum. Ama Kunduz’a saat kaç olursa olsun sorularım ne kadar çok olursa olsun atabiliyordum ve kısa bir sürede cevapları geliyordu. (Kunduz ailesine teşekkürlerimi iletiyorum) Daha önce de dediğim gibi sınav yılında sizi yanlış yaptığınız ya da yapamadığınız sorular bir yere getiriyor. Kunduz da bunu çok güzel bir şekilde sağlıyor.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Gerçek anlamda YKS’ye yönelik çalışmalarım 11. Sınıfın ikinci döneminde başladı diyebilirim. Fakat liseye başladığımdan itibaren dersleri dikkatli bir şekilde takip ederdim. Netlerime gelecek olursak çoğu kişinin de olduğu gibi benim netlerimde de dalgalanmalar meydana geliyordu. Konularımı tamamlayıp seri denemelere başladığımda ise netlerim biraz daha düzene girmişti.

 • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Genelde günlük çalışmamın üçte biri TYT, üçte ikisi AYT oluyordu. Mola günlerini ise belli bir gün yapmaktansa yorulduğumda ve sıkıldığımda kendime küçük dinlenmeler vermeyi tercih ediyordum.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Öncelikle gerçekten bu dengeyi sağlamak beni başlarda çok zorladı. Fakat sonradan bazı şeylerden fedakârlık etmeden istediğim başarıyı sağlayamayacağımı anladım ve son zamanlarda sosyal hayatıma pek önem vermedim diyebilirim. Âmâ bunaldığımda bana iyi gelen hobilerimi yapıyordum.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Ben günde kesinlikle şu kadar soru çözmeliyim şu kadar çalışmalıyım demedim. Çünkü bazen 10 soru çözersiniz ama çok şey öğrenirsiniz bazen 100 soru çözersiniz bir şey öğrenemezsiniz. Çalışma saatini de bu şekilde düşünüyorum. Sadece o doyum noktasına gelene kadar çalışırdım. Uyku düzenime gelince ben genelde sabah çalışmaktan daha çok keyif aldığım için 12’de uyuyup 7’de uyanmayı tercih ediyordum.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

İlk denememi 11. Sınıfta yaptım.11. sınıfta 2 haftada bir çözüyordum.12. Sınıfın başlarında haftada bir çözerken son zamanlarda ise her gün genel olmasa bile branş denemesi çözmeye çalışıyordum.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Sayısal derslerde çok soru çözmenizi tavsiye ederim. Bu size birçok soru tarzı görmenizi sağlayacak ve konuyu iyice kafanızda oturtacaktır. Sözel derslerde ise ben birine anlatır gibi sesli bir şekilde konuşarak konuyu anlamaya çalışırdım. Çoğu zaman önemli gördüğünüz ya da bir türlü anlayamadığınız kısımların gözünüze çarpacak bir yerde olması da size yardımcı olacaktır.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Konularım sınava yaklaşık bir ay kala bitmişti son bir ayda da her gün deneme çözmüştüm.

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

12.sınıfın başlarında haftada bir çözüyordum. Sonraları ise haftada en az iki kez çözüyordum. Ayrıca eksik olduğum derslerin her gün branş denemesini çözmeye çalışıyordum.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Sınav anını aslında iyi yönettim diyemem. Sınavın genelinde zor sorular görünce panik yaptım ama o an kendime dedim ki şu an sana zor gelen soru çoğu kişiye zor gelecek. Siz de sınava girmeden kendinize bunu hatırlatmanızı ve bunun bir sıralama sınavı olduğunu unutmamanızı öneririm.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Ben son hafta ders yükümü hafiflettim ve sadece sene boyu oluşturduğum soru defterini tekrar ettim. Uyku düzeni olarak da sınav günü kaçta uyanacaksam ona göre uyudum. Yemek olarak da normalden çok farklı şeyler yemedim çünkü vücuduma bunların etkisinin nasıl olacağını bilmediğimden risk almak istemedim.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin neler olur?

Gerçekten bu sınav yılı bazen çok zorlayıcı olabiliyor ama bu zorluğun sonunda hayatınızda hep hedeflediğiniz o konumda olacaksınız. Ve bence o hayallerinizi süsleyen üniversite, bölüm, meslek için birazcık dayanabilirsiniz. Unutmayın çok değil verimli çalışan kazanır. En verimli olduğunuzu düşündüğünüz çalışma tekniğiyle bu yol sandığınız gibi çok zor olmayacaktır.

📚📚📚

Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslarası ilişkiler bölümü öğrencisi Ceyda’ya sınav yılını sorduk. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL