Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Cansel’e Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #8

Sınava dair akla takılanları Kunduz ekibinden Cansel'e sorduk! Cansel, YTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencisi. Sayısal derecesi de Türkiye 26883.lüğü!

4 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 3.12.2020
Cansel’e Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #8

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Cansel’e sorduk! O da onu Sayısal’da 26883.lik ile Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Merhabalar, ben Cansel Mollamemişoğlu. Orduluyum. Şehremini Anadolu Lisesinden 2019 yılında mezun oldum. Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim.

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Cansel’e sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıldı?

Lise hayatımda sözel dersler hariç çalışmalarımı hiç sınavdan önceki güne bırakmazdım, düzenli çalışan bir öğrenciydim. Asıl YKS’ye yönelik çalışmalarıma ise 11. Sınıfta başladım. 11’in başlarında olduğum denemeler 65 civarı net yapıyordum. 12. sınıfta bir süre netlerim hep 85-90 civarı geliyordu o dönem ne yaparsam yapayım netlerimin artmaması sinirlerimi bozmuştu. Ama sonrasında netlerim yükseldi ve 90-100 aralığında ilerledim.

✏️✏️✏️

Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Bir süre dershaneyle birlikte çalışmayı denedim ama zaman kaybı olarak hissettiğimden dolayı 2-3 ay içerisinde bıraktım. Deneme kulübüne kaydolmuştum, her pazartesi okul sonrası denemeye giriyordum. Onun harici hafta içi günleri eve gelip bir süre dinlendikten sonra çalışmaya başlıyordum. Cuma günleri kendime izin verdiğim gündü. Hafta sonları ise erkenden kütüphaneye gider çalışırdım.

✏️✏️✏️

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

Tyt’nin çok büyük bir kısmını 11’in yazında tamamlamıştım. 12. Sınıfımı Ayt’ye yoğunlaşarak çalıştım. TYT’yi unutmamak ve hız kaybetmemek adına başlarda 2 haftada 1, sonrasında haftada 1-2 olacak şekilde denemeler çözüyordum.

✏️✏️✏️

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Hafta içi 7 gibi kalkıp okuluma giderdim eve gelince bir süre kendime izin verip ders çalışmaya başlardım. Hafta sonları ise erken kalkıp kütüphanede arkadaşlarımla birlikte çalışırdım. Genel olarak hafta içleri okul sonrasında 3-4 saat, hafta sonu sınava yakın zamanla artmakla beraber yaklaşık 6-7 saat çalışıyordum diyebilirim.

✏️✏️✏️

Günde kaç soru çözüyordun?

Konu ağırlıklı çalışıyorsam 100-150, test ağırlıklı ise 250-300 civarı soru çözüyordum.

✏️✏️✏️

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Hafta içleri Cuma günü okul sonrası kendime izin verirdim. Okul çıkışında bir kafede oturup arkadaşlarımla sohbet etmek bana iyi geliyordu. Zaman zaman da deniz havası almak yeni haftaya dinç başlamam konusunda yardımcı oluyordu.

✏️✏️✏️

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Konular ile ilgili konu anlatımları dinleyip kendime özetler çıkarırdım sonrasında sorular çözerek pekiştirirdim. AYT Matematik için tüm konularımı bitirdikten sonra 2. kitabım için uyguladığım güzel bir yöntem vardı. Ünite sayısını 2’ye bölmüştüm mesela 6-6 böldüm diyelim ünite sayısını. İlk gün ilk 6 ünitenin her birinden 1’er test ikinci günde kalan 6 üniteden 1’er test çözüyorum. Bu şekilde 2 günlük periyotlar halinde AYT Matematiğe sağlam bir şekilde çalıştım. Bunu diğer derslere de uygulayarak kullanabilirsiniz, başarılı bir tekrar çalışması olduğunu düşünüyorum.

✏️✏️✏️

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Deneme çözmeye 11. Sınıfta başladım ama çok sık değildi. 12. Sınıfta haftada en az 1 olmak şartıyla bazen de 2-3 olacak şekilde deneme oluyordum.

✏️✏️✏️

Konularını ne zaman bitirdin?

TYT konularım genel anlamda 11’in yazında bitmişti. AYT matematik biyoloji ve fizik nisan ayı gibi bitmişti. Fizik aralarında en zorlandığım dersti bu sebeple en geç onu bitirmiştim. Aslında bitirmekten kastım konuları ilk gördüğümden sonra en az bir kere çalışmak yoksa konu çalışmalarım sınavın son gününe kadar bitmedi diyebilirim.

✏️✏️✏️

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

Garip bir şekilde sınav akşamı hiç heyecanlanmadım hep tam tersi olur heyecandan uyuyamam diye beklerdim. Kendime sınava kadar elimden geleni yaptığımı hatırlatarak içimi rahatlatıyordum. Ve bazıları sınavdan önce ders çalışmamam gerektiğini söylemesine rağmen TYT ve AYT sınavımdan önce notlarıma göz gezdirdim.

✏️✏️✏️

Genel olarak motivasyonunu nasıl sağladın, bu konuda sosyal hayatın ne kadar etkili oldu?

Üniversitede olduğum zamanları hayal etmek bana başlı başına bir motivasyon kaynağı olmuştu. Bunaldığım zamanlar en büyük motivasyon kaynaklarım arkadaşlarım ve ailem oldu. Sınav yılında sosyal hayatımdan çok fazla feragat etmedim. Bunun zaman kaybı olmaktan ziyade benim verimimi en yüksekte tutan etken olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarımla gezdim eğlendim, ailemle vakit geçirdim, dizi film izlemeye devam ettim. Tabii bunları hep derslerimle dengede tutarak yaptım.

✏️✏️✏️

Sınavdan önceki son hafta/son gün neler yaptın?

Son hafta eski yılların denemesini yaptım. Yeme ve içme konusunda normal zamandan farklı bir şey yapmadım, bence yapılmamalı da. Rutinin dışına çıkınca daha çok stres yapılabilir.

✏️✏️✏️

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

İyi ki dershaneyi bırakmam gerektiğini erken fark ettim. Kütüphanede çalışmak benim için büyük bir artıydı, çevremde benimle birlikte çalışan insanları görmek beni de gaza getiriyordu. En önemli iyi ki’m güzel dostlara sahip olmak.  Her motivasyonum düştüğünde benimle motivasyon konuşmaları yaparak, erken kalkmaktan sıkıldığımı kütüphaneye gitmek istemediğimi söylediğimde beni zorla kütüphaneye getirerek her zaman desteklerini hissettirdiler. Onlar olmasa belki erken pes edebilirdim buradan onlara kocaman teşekkürlerimi iletiyorum.

Keşke yapmasaydım dediğim tek konu AYT Fen derslerine çok fazla çalışmamış olmam. Fen derslerine özellikle Fizik dersine daha çok çalışsam sıralamam çok daha iyi gelecekti.

✏️✏️✏️

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Sınava hazırlanan arkadaşlara tavsiyem sınavı gözlerinde büyütmesinler. Düzenli çalışın, elinizden geleni yapın ve motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyin. Bazı dönemlerde belki netleriniz istediğiniz gibi yükselmeyecek, çevrenizdeki insanların sizi geçtiğini göreceksiniz ama bunlara takılırsanız ilerleyemezsiniz. En büyük rakibiniz kendiniz olsun. Emeklerinizin karşılığını illaki alacaksınız bu konuda içinizi rahat tutun. Çok bunaldığınızda kendinize vereceğiniz 1 izin gününü çok görmeyin. Sonrasında eminim ki daha motive bir şekilde çalışmalarınıza geri dönebilirsiniz. Buradan sınava hazırlanan tüm öğrenci arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olur umarım.

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ekibinden Cansel’e sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL