Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

DGS Başarı Hikayeleri – YTÜ Makine Mühendisliği

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Cihan'a sorduk! Cihan, DGS'de 878.lik ile YTÜ Makine Mühendisliğini kazandı!

4 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 27.10.2021
DGS Başarı Hikayeleri – YTÜ Makine Mühendisliği

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile DGS’ye hazırlanmış Cihan’a sorduk! O da onu DGS Sayısal puan türünde 878.lik derecesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı.

Ben Cihan KUŞ. Samsunluyum. 27 yaşında ve evliyim. Samsun Endüstri Meslek Lisesi mezunuyum. 2 yıllık Otomotiv Teknolojisi okuduktan sonra teknisyen olarak iş hayatına atıldım. Daha sonra mesleğimin vermiş olduğu mekanik sevdası bende Makine Mühendisi olma arzusunu arttırdı. Bu sebeple DGS’ye çalışmaya karar verdim. Şu anda ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.

📚📚📚

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Cihan’a sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

DGS sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

DGS sınavı diğer sınavlara göre biraz farklı bir sınav. Özellikle sayısal mantık kısmı. Genel olarak orta seviye bir sınav diyebiliriz.

✏️✏️✏️

Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin?

Ocak ayında hedefimi belirlediğim anda başladım. İlk başlarda netlerim çok düşüktü. Sayısal kısmı 30-35 arasıydı. Daha sonraları fule yakın yaptığım zamanlar oldu. Son aylardaki denemelerde 52-56 arası gidip geliyordum sayısalda.

✏️✏️✏️

Çalışma stilin nasıldı?

Herhangi bir dersane takviyesi almadığım için tüm konuları bitirmeye karar vererek başladım. Daha sonra kolaydan zora sorular çözerek devam ettim. Bazen uğraşarak çözdüğum soruları Kunduz’a yolladım ve daha kısa nasıl çözülebileceğini öğrendim. Çok zorlandığım konularda tekrar etme yolunu kullandım ve konuya çalıştım sonra bol bol soru çözdüm.

✏️✏️✏️

Sayısal ve sözeli nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

Üzerine düşmem gereken kısım sayısal olduğu icin en çok ona ağırlık verdim. Sınava kadar aralıksız mola günlerim hariç hep çalıştım. Sözele ise son 2 ay kala bol bol paragraf sorusu okuyarak ve çözme stillerini öğrenerek geçirdim.

✏️✏️✏️

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Genelde günümü en az 5 en fazla 8 saat ders çalışmaya ayırıyordum. En fazla ağırlığı sayısala vermem gerektiği için sürekli sayısal çalışıyordum. Sınava yaklaşan zamanlarda ise 1/3 oranında sözel ağırlıklı program yapıyordum. Program detaylarına inmek gerekirse güne ilk sayisal mantik sorularıyla başlamak olurdu. Daha sonra problem ve cebir soruları çözmeye çalışırdım. Her zaman gün sonunu geometriyle kapatırdım. Günlük en az 200 soru çözerdim.

✏️✏️✏️

Kaç saat uyurdun? Nasıl beslenirdin?

Genellikle 7 saat uyumaya özen gosterirdim.12’den önce mutlaka uyurdum. Sabah kalkar kalkmaz güne dinç başlamak için kahvaltı yapar daha sonra programımı uygulardım. Genel olarak sebze ağırlıklı beslenmeye özen gosterirdim. Son 2 ay balık yağı tükettim.

✏️✏️✏️

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Sınava hazırlanırken eksik ve yapamadığım şeylere yönelmek, onun üzerine gitmek. Beni daha çok geliştireceğini biliyordum. O yüzden hep o mantıkla hareket ettim. “Öldürmeyen acı güçlendirir” misali sürekli orada debelendim ama güçlendim diyebilirim.

✏️✏️✏️

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Sınava çalışma kararı aldığımda ilk denememi çözdüm. Kendimi bir nevi analiz etmek içindi. Daha sonra 2 haftada bir deneme çözmeye başladım. Son 1 ay kala her gün deneme çözdüm. Motivasyonumun iyi olduğu günler 2 tane çözdüğum de oldu.

✏️✏️✏️

Konularını ne zaman bitirdin?

Sayısal kısmındaki konuları 1.5 ay içerisinde bitirdim. Fakat soru çözerken illa ki acaba eksik mi dinledim diye farklı hocalardan da aynı konuyu dinlediğim oldu.

✏️✏️✏️

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

İyi ki yaptığım dediğim şey DGS sınavına hazırlanmaya karar vermekti. Bu YKS öğrencileri için çok basit gibi görünebilir fakat bir DGS öğrencisi ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Keşke yapmasaydım dediğim şey sınava hazırlanırken son zamanlarımda kendimi motive edememek olabilir. Çünkü son zamanlarda stres artıyor ve acabalarla yaşıyor insan. Bu benim için bir hataydı.

✏️✏️✏️

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Genelde kendime tatil vermem gerektiğini hissediyordum bunun için bir zaman söylemek doğru olmayabilir fakat ortalama haftada 1 gün oluyordu. O günde yeşillik bir alanda vakit geçirerek yada film izleyerek geçirdim diyebilirim.

✏️✏️✏️

Son hafta/son gün neler yaptın?

     Son hafta not aldığım sorular vardı onlara baktım. Son 3 gün kala hiç deneme çözemedim son gün ise kalem almadım diyebilirim. O gün hedefime odaklandım.”Başarabilirim,yapabilirim ” diyerek kendimi motive ettim.

✏️✏️✏️

Motivasyonunu nasıl sağladın?

Hep hayal ettiğin yerde kendimi görerek motive oldum.” Neden ben de başaramayayım, neden iyi yerlerde olmayayım, neden insanlığa fayda sağlamayayım” diye düşünerek motive oldum.

✏️✏️✏️

Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Çok bunaldığımda kafamı toplamam gerektiğini hissediyordum. Çünkü insan bazen birkaç defa okuduğu şeyi anlayamayabiliyor. Gülmek bana çok iyi geliyor. O yüzden komik videolar izliyordum.

✏️✏️✏️

Sosyal hayatın nasıldı?

Çok fazla bir sosyal hayatım yoktu. Sınav bütün her şeye set çekti diyebilirim.

✏️✏️✏️

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Her şeyden önce kendinizi görmek istediğiniz yer için hedef belirleyin. Olmuyor diye üzülmeyin. O başarısızlıklar başarmanız için gerekli olan merdivenler olduğunu unutmayın. İlk sene olmadı ikinci sene olmadı diye vazgeçmeyin. Nasıl ki bir olimpiyat sporcusu sadece bir dakikalık an için 4 sene gece  gündüz çalışıyorsa siz de öyle olun ve hayatınızın geri kalanı için sıkı çalışın, hedefinize odaklanın. Şunu unutmayın ki bizler gelecek neslin parlayan yıldızlarıyız.

📚📚📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Cihan’a sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar ve  Başarı Hikayeleri videolarımız için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL