Veliler İçin

Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor – Ödev Yapmayan Çocuğa Yaklaşım

Verimli bir çocuğa ödev yaptırma süreci nasıl olmalı? Anne ve babalara hangi sorumluluklar düşüyor?

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 7.09.2020
Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor – Ödev Yapmayan Çocuğa Yaklaşım

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Çocuklar, küçük yaşlarda “okul ödevi” kavramı ile tanışıyor. Ev ödevi, okul ödevi, evde ders çalışmak da okul hayatlarının önemli bir parçası haline geliyor. Genellikle lise öncesi ilköğretim döneminde, çocuğunuzun ödev yapma bilincini kazanması çok önemli. Bu süreç esnasında velilere de sorumluluk düşebiliyor. Peki çocuğa ödev yaptırma sürecinde anne babalar neler yapmalı? “Çocuğum odaklanmıyor, ödevlerini yapmıyor, Çocuğum ödev yapmak istemiyor” gibi şikayetleriniz varsa ve bu süreci daha verimli hale getirmek istiyorsanız Hiwell ekibinden uzman psikologlar yapmanız gerekenleri sizler için anlattı!

Çocuğa Ödev Yaptırma Sürecini Kolaylaştırmak

Ödevin yapıldığı mekandan çocuğunuzun okul öğretmenine kadar dikkat etmeniz gereken birkaç kriter mevcut. Hiwell ekibinden Uzman Psikolog Cansu Buket Tokat, bu süreçte unutmamanız gerekenleri şöyle listelemiş:

  • Düzen: Ortak belirlenmiş bir ödev saati, çocuğunuzun ödeve yapma sorumluluğunu daha kolay benimsemesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gelecekte işine yarayacak bir sorumluluk bilinci de sağlar.
  • Alan: Çocuğunuzun dikkatinin dağılması bir sorun oluşturabilir. Dış uyaranlardan uzak bir ortam sağlayarak başlayabilirsiniz. Aile üyelerinin kalabalığından mümkün olduğu kadar uzak ve tablet, televizyon, telefon gibi uyaranlardan arındırılmış bir ortamı tercih etmelisiniz.
  • Mükemmeliyetçilik:Çocuğunuzdan her şeyi eksiksiz ve doğru yapmasını beklemeyin. Hata yapabilir, geriden gelebilir. Baskı oluşturmak yerine onu motive etmelisiniz.
  • Takdir: Takdir etmeniz gereken, çocuğunuzun göstermiş olduğu çaba olmalıdır. Emeklerini karşılıksız bırakmamalısınız.
  • Öğretmen ile İş Birliği: Çocuğunuzun öğretmeni ile iş birliği içinde olmanız halinde, görev dağılımını daha sağlıklı yapabilirsiniz. Unutmayın ki siz çocuğunuzun öğretmeni değilsiniz. Sağlıklı bir iletişim ile rol dağılımını yapmalısınız.

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta öğrencilerimizin yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası  gibi hizmetlerimiz uygulamamızda!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL