Veliler İçin

Çocuğunuza Meslek Seçiminde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Tercih döneminde çocuğunuza meslek seçiminde en doğru şekilde nasıl yardımcı olabilirsiniz? Meslek seçimi döneminde velilerin neler yapabileceğini bu yazıda ele aldık.

4 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 16.07.2021
Çocuğunuza Meslek Seçiminde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Biliyoruz ki tercih dönemi öğrenciler için olduğu kadar onların güzel bir geleceğe sahip olmasını isteyen veliler için de stresli bir dönem. Çocuğunuzun en doğru seçimi yapmasını, ilerde rahat bir hayat yaşayabilmesi için en ideal mesleği seçmesini istemeniz ve davranışlarınızı buna göre şekillendiriyor olmanız çok doğal. Peki bu süreçte çocuğunuza meslek seçiminde en doğru şekilde nasıl yardımcı olabilirsiniz? Meslek seçimi döneminde velilerin neler yapabileceğini bu yazıda ele aldık.

Onu Dinleyin

Tüm bu karar sürecinin içinde tabii ki her şeyden önce birbirini dinleyip anlamak geliyor. Çocuğunuzun meslek seçimi konusunda nasıl fikirleri var, ilerde seçeceği meslek için hangi kriterleri önemsiyor gibi konuları en çok onu dinleyerek öğrenebilirsiniz. Bu yolculukta çocuğunuzla fikirleriniz farklı olabilir. Örneğin sizin meslek seçiminde önemli gördüğünüz noktaları o dikkate almıyor olabilir, ve hata yaptığını düşünüyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda onun hangi noktaları daha çok önemsediğini, sizin meslek seçiminde olmazsa olmaz gördüğünüz konular üzerine ne kadar düşündüğünü karşılıklı konuşarak ve onu dinleyerek daha iyi anlayacaksınız. “Sence bu mesleğin çalışma şartları seni mutlu edecek mi?”, “Bu mesleğin güvenliğin açısından risk taşıması hakkında ne düşünüyorsun?” gibi sorularla sizi endişelen konuları çocuğunuzla paylaşabilir ve onun düşüncesini öğrenebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun meslek seçiminde atladığı bir nokta varsa ona hatırlatmış olacak, sizin endişe duyduğunuz ama onun sorun etmediği bir nokta varsa da onun gerekçesini duymuş olacaksınız.

Kendi Fikirlerinizi Gözden Geçirin

Meslek seçiminde ebeveynlerde sık görülen bir diğer davranış ise kendi önerdikleri meslek gruplarını en ideal, sorunsuz meslekler olarak görmeleri. Çocuğunuz için durum tam olarak böyle olmayabilir. Sizin ideal gördüğünüz mesleğin dezavantajlarına o daha çok hakim olabilir, ya da sadece kendisi için ideal olmadığını düşünüyor olabilir. Buna ek olarak, toplum içinde ‘garanti meslek’ olarak görülen doktorluk, avukatlık, mühendislik gibi bazı meslek grupları da hiç sorgulanmadan bu kategoriye alınabiliyor. Zamanla değişen yaşam koşulları ile birlikte her mesleğe duyulan ihtiyacın değişmesi, mesleklerin iş tanımlarının değişmesi gibi konular aslında sandığımızdan daha yaygın olabiliyor. Böyle bir noktada kendi fikirlerinizi de tekrar gözden geçirmek iyi olabilir. “Çocuğumun sahip olmasını istediğim meslek günümüzde hâlâ avantajlı mı?”, “Piyasada yeni oluşan mesleklerin geleceği var mı?” sorularını kendinize sorup üzerine tekrar tekrar düşünerek çocuğunuzun meslek seçim sürecine farklı perspektiflerden bakmayı deneyebilirsiniz.

Daha Çok Araştırma Yapın

Bu madde de aslında bir öncekiyle oldukça ilişkili. Tüm sektörlerin hızla değişen dinamik bir yapıya sahip olduğu günümüz koşullarında düşündüklerinize alternatif mesleklerin geleceği, iş imkanları, maaşları ve diğer konularda yeterince bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Kendi düşüncelerinizi gözden geçirirken bu çok tanınmayan meslekler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız çocuğunuz meslek seçimi sürecindeyken hem ona daha çok bilgi sunabilmenizi sağlayacak hem de sizin daha objektif bir bakış açısı edinmenize katkı sunacaktır. Pek çok meslekle ilgili doğru bilinen yanlışlar olabiliyor. Aynı şekilde bir üniversite bölümü halk arasında çok basit bir tanımla bilinse de farklı alt alanlar ve meslek olanakları içerebiliyor. Bunları doğru bir şekilde araştırıp öğrenmeniz çocuğunuzun da seçim yaparken daha bilinçli olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza Karar Sürecinde Yardımcı Olacak Başka Kaynaklar Bulun

Kendi araştırmanızı yaptıysanız ve çocuğunuza edinebildiğiniz bilgileri sunduysanız bilinçli bir meslek seçimine doğru ilk adımları atmışsınız demektir. Ancak unutulmamalı ki bir mesleği en iyi onu tecrübe edenler bilip anlatabilir. Bu noktada çocuğunuza yardımcı olmak adına onu düşündüğü bölüm ve meslek hakkında olabildiğince birinci elden bilgi verebilecek kaynaklara ulaştırmak iyi bir çözüm. Dışardan bakan bir gözden fikir alıp onun kendi deneyimlerini duymak çocuğunuzun da hayal ettiği meslek hayatı ile gerçek hayatta deneyimleneni karşılaştırması için alan sağlayacaktır. Bu sayede yapmak istediği işe karar verirken çok daha gerçekçi temeller üzerine hareket edebilir. Sizin de bu noktada ona yapabileceğiniz en önemli yardımlardan birisi onu bu kişilere ve kurumlara ulaştırıp fikir almasını sağlamak olacaktır.

Meslek seçiminde çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük yardımı ise sona sakladık: ona destek olun. Bu sürecin veliler için de ne kadar stresli olabileceğinden bahsettik. Bilin ki çocuğunuz da bu baskı ve stresi en az sizin kadar üzerinde hissediyor. Bu yüzden sizin desteğinizin her an ona yardımcı olmak için hazır olduğunu hissetmek bu süreçteki en büyük yardımcısı olacaktır. 🌻

☀️☀️

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL