Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Damla’ya Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #13

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Damla'ya sorduk! Damla, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi PDR bölümünü kazandı!

6 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 22.09.2021
Damla’ya Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #13

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Damla’ya sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 100.044.lük derecesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi PDR bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Damla’ya sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Damla kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhaba, ben Damla Aytekin.19 yaşındayım. Niğde’de yaşıyorum. Küçük ve sakin bir şehirde büyüdüm ve bu da benim için eğitimimde ulaşım konusunda büyük bir artı sağladı. Eğitim hayatımda genelde sorumluluklarımın bilincinde olan disiplinli bir öğrenciydim. Lisede sözel derslerde ve sayısal derslerin matematik kısmında başarılı olduğumu fark edince eşit ağırlık bölümünü seçmeye karar verdim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde PDR kazandım.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Üniversite sınavındaki eşit ağırlık sıralamam 100.044’tü.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Ben sınav sonucumu kendi emeklerimi göz önüne aldığımda çok iyi değerlendiremiyorum. Özellikle AYT’de daha iyisini yapmayı planlıyordum fakat bu sınav öyle bi sınav ki karşına nerden nasıl ne tarz ne zorlukta soruların çıkacağını kestiremiyorsun. Bazen çok iyi olduğun konudan bazen tam hissetmediğin bir noktadan soru gelebiliyor ve sanırım benim de biraz böyle oldu fakat yine de çok şükür, böylesi hayırlıymış.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Benim bu yoldaki mücadelemi biricik yapan şey içimdeki güç ve azimdi. Belki klasik bir cevaptır fakat öze inildiğinde her insanın azmi ve gücü başka hedefler için var olur ve bu da o insanın mücadelesini biricikleştirir.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Öncelikle bir işin sonucunda başarıyı yakalamak varsa o yolda yaşanılan her şeyin mubah olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte dezavantaj aramaktan çok avantajları görmeyi tercih ettim ve benim en büyük avantajım arkamda beni her zaman destekleyen, kararlarıma saygı duyan ailem oldu.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Beni yorulduğumda ayağa kaldıran bir söz vardır: “Hiçbir şeyden asla vazgeçme çünkü vazgeçenler kaybedenlerdir.” sonuç ne olursa olsun başarıyı yakalamak için hep çaba gösterdim ve günün sonunda yastığa başımı koyduğumda gün içinde sarf ettiğim eforun yarattığı vicdan rahatlığı beni güçlendiren en önemli şeydi.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Bu yıl yaptığım en iyi şey sabretmeyi bilmek ve sürekliliği elden bırakmamak oldu. Başarının sırrı süreklilikten geçiyor.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Bu yıl elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum tek eksiğim kitap okumamak oldu onun yerine de paragraf çözmek güne başlarken elimi yüzümü yıkamak kadar alışkanlığım olmuştu.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz benim için büyük bir nimetti çünkü sınava hazırlık sürecinde dışarıdan hiçbir yardım almadım. Ders çalışırken baş ucumda duran Kunduz uygulaması benim kurtarıcımdı. Çok pratik, kullanımı kolay olan bu uygulama attığım soruları da hızlı bir şekilde cevaplandırıyordu.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Ben mezun bir öğrenciydim ve yaz tatilini tamamen kendime ayırmıştım. Eylül ayı itibariyle çalışmaya başladım. Başlangıçtaki netlerim TYT’de 40 küsurdu; son aylarda 60-65 netlere sabitlemekle birlikte 70-75’lere çıktığım da oluyordu. AYT’de başlangıçta netlerim 20 küsurdayken son aylarda 50-55 netleri buldum.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Program hazırlama konusu bence tamamen bireysel. Herkes kendini daha iyi tanır ve insanın en iyi rehberi kendidir. Ben de büyük bir titizlikle her pazarları haftalık planlamalar yaparak yola devam ediyordum. Eylül, Ekim, Kasım aylarında TYT çalıştım; Aralık, Ocak, Şubat aylarında TYT tekrarları yaparak AYT odaklı çalıştım ve kalan son 3 ayda da tamamen bölüm ve genel denemeler, çıkmış sorular, küçük nokta atışı çalışmalarla birlikte süreci bitirdim. Tabii ki bu yorucu süreçte deşarj olmak için molalar şart. Ben de her pazarı hatta bazen cumartesinin yarım gününü de kendime ayırıyordum. 🙂

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Bu dengeyi çok iyi sağladığımı düşünüyorum. Hafta içi yoğun tempomdan sonra verdiğim hafta sonu molalarımı aileme, kendime ya da dışarıda arkadaşlarımla buluşmalarıma ayırıyordum. Size de tavsiyem sınav sürecinde kendinizi ve dışarıda akan hayatı unutmamanız yoksa insan bunalıma girebilir ve bu sizin için daha zararlı olur.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Sabah 7-8 gibi kalkıyordum küçük bir kahvaltının sonrasında öğlene kadar günlük paragraf, problem, dil bilgisi rutinimi bitiriyordum. Öğlen birkaç saatlik molanın ardından 2-3 gibi tekrar oturup saat 6-7’e kadar ki zaman dilimini tamamen konu çalışmalarıma ayırıyordum. Akşam yemeği de yedikten sonra 8-9 gibi tekrar oturup gece 1-2’ye kadar full soru çözümü yapıyordum ve ardından uyuyordum.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Sıklaşan genel ve bölüm denemelerine son 3-4 ay kala başladım tabi bunun öncesinde de belli aralıklarla denemeler yapıyordum. Her hafta 1 TYT 1 AYT çözüyorsam bu son iki ay 2 TYT, AYT’ye yükseldi. Son ay ise bir gün TYT bir gün AYT çözüyordum.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Benim için verimli olan 2 nokta vardı. Birincisi gündüz çıkardığım notlarımı gece uyumadan hemen önce okuyup uyumak hızlı ezberlememe yardımcı oluyordu. İkincisi çıkardığım notun notunu çıkarmak. 🙂 Evet kulağa tuhaf geliyor fakat notun notunu çıkarma tekniği öyle verimli oluyordu ki… Asıl bilmem gereken nokta atışı bilgileri yakalamama yardımcı oluyordu ve hafızamda laf kalabalığı oluşturmadan bilgiyi öğreten bir teknikti.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Konularımı son 3 ay kala tamamen bitirmiştim. Tabi ki konuların bitmesi konulara geri dönüş yapmayacağın anlamına gelmez. Ben de deneme analizlerim sonrası sık hata yaptığım konuların üzerinden hep geçerdim ve küçük küçük tekrarlar yapardım.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Sınav anımı çok iyi değerlendirdim çünkü 2. girişim olduğu için daha rahattım. Sınav anını iyi yönetmenin sırrı o anda hiçbir dış etkeni düşünmemek ve sadece yaptığınız yüzlerce deneme sınavı antrenmanlarınızı düşünmek. Çünkü deneme sınavlarında kaybedecek bir şeyimiz olmadığından rahat girer ve yüksek netler yaparız yani asıl sınavda da bu psikolojiyle girebilirsek bizim için sonuç daha kaliteli olacaktır.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Ben açıkçası son hafta ders çalışmayı bırakın diyenlere katılmıyorum; çünkü bir yazılıya bile girerken son gün çalışmak bize ne büyük katkı sağlıyordu yani bunu baz alarak son güne kadar ağır olmamak koşuluyla ders çalışmayı bırakmamak gerek ve eğer ders çalışmayı aniden bırakıp bir bekleyişe geçersek beyin her zaman olduğundan farklı bir senaryoyla karşılaşacak ve bu bizi sıkıntıya düşürecektir. Ondan mütevellit gayet olağan, akışında giden bir şekilde her gün neler yapıyorsanız bunu hafifletip yola devam etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin?

Üniversite sınavı maalesef sadece 2-3 saatlik bir zaman diliminde bizim bilgi ve mantık derecemizi belirlemeye çalışan bir sınav ve bizim senelerce çok iyi hazırlanmamızı isteyip fakat sınava saatler kala kötü bir haberden dolayı ya da sınav zamanı yaşayabileceğimiz bir rahatsızlıktan dolayı sınavın çalışmamızla asla doğru orantıda olamayacağı bir sınav. 2021 YKS hakkında birkaç bir şey söyleyecek olursam gerçekten ortalamanın çok çok üzerinde zorluğa sahip bir sınavdı zaten bu da sıralamaların çok fazla düşmesine sebebiyet verdi. Yani sevgili okur, nelerle karşılaşacağını bilemiyorsun ve sene seneyi tutmuyor bu yüzden başarını asla bu 2-3 saatlik zaman dilimine bağlama. Olmadı diye kaygılanma, mücadelene ve kendine güven. Sevgiler. 🙂

📚📚📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Damla’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

☀️☀️☀️

Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL