YKS’de Derece Yapanlardan Tavsiyeler

Derece yapan öğrenciler YKS için ne tavsiye ediyor? Nasıl çalıştılar, nelere dikkat ettiler hepsi senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 10.09.2021
YKS’de Derece Yapanlardan Tavsiyeler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Her öğrencinin çalışma stili, öğrenme şekli farklıdır bunu biliyoruz. Ancak sınavlarda başarılı olmuş öğrencilerin, kişisel özelliklerinden bağımsız olarak dikkat çektikleri ortak durumlar olabiliyor. “Kaç soru çözdün?”, “Kaç saat çalıştın?” gibi soruların cevabına göre hareket etmek pek doğru değil. Buna karşılık, “Nelere dikkat ettin?”, “Seni öne çıkaran neydi?” gibi sorulara aldığımız cevaplar, herkesin uygulayabileceği taktikler olabiliyor. Biz de bu yazımızda YKS’de derece yapanlardan tavsiyeleri senin için derledik.


YKS’de Derece Yapanlardan Tavsiyeler

  • Her şeyden önce istemek… Sonra kendine güven… Bu iki yetkinliğe ulaşmış bir öğrenci zorlukları alt etmenin yolunu zaten kendi bilir. Sadece sınav konusunda değil, her konuda başarıyı isteyen, buna ulaşmak için elinden geleni yapan ve kendine olan güvenini yitirmeyen herkesin başarıya ulaşabileceğine yürekten inanıyorum. Ben öyle yaptım.
    Derece yapanlar kaç saat çalıştı?
  • YKS hazırlıkta herkesin takılıp kaldığı bir konu var; SORU SAYISI. Kaç tane soru çözüldüğünü sayana kadar öğrencinin kesinlikle yapması gereken çok önemli şey var: Dersi anlatıldığı yerde öğretmenin doğrudan kendisinden dersi dinlemek. Bunu yapmadan soru çözmeye ağırlık vermenin hiçbir anlamı olmaz. Daha sonra iş soru çözmeye geldiğinde ise çözülecek soruların niceliğinin ne kadar olduğuyla değil, niteliğinin nasıl olduğuyla ilgilenmek gerekir.
  • Sınava hazırlanırken en önemli şey; hayatımızdaki öncelikleri bir süre değiştirmek ve önceleri can sıkıntısı gibi gözükse de sınavı ön plana almaktır.
  • İyi dönemleriniz olduğu gibi kötü dönemleriniz de olabilir. Bu gayet normal bir durum. Ama en önemlisi, önerilere açık olmakla birlikte kendi sisteminizi kendiniz oluşturun. Bir başkası için iyi olan bir yol sizin için iyi olmayabilir.

Derece Yapan Öğrenciler ve Tavsiyeleri - Kunduz


Derece yapan öğrenciler soru çözmenin önemine de vurgu yapıyor

  • Çözemediğiniz soruları doğru zamanda yani fazla bekletmeden ve biriktirmeden sormanın konuyu tam olarak kavramadaki katkısı çok büyük. Hatta bu soruları saklayıp sınava yakın zamanlarda kendinizi tekrar deneyin.
  • Sürekli aynı tip soruları ve aynı derslerden sorular çözmek yerine ders ve kaynaklar ara sıra değiştirilmelidir.
  • YKS sıralama sınavı olması sebebiyle soruların zorluğu bir dezavantaj olmaz, aksine başarılı öğrenciler için avantaj yaratır.
  • Sınava hazırlık uzun bir maraton ve bu dönemin tamamını aynı seviyede geçirmek neredeyse imkansız. Dolayısıyla bazen sonuçlar değil, sadece çözülemeyen sorular kafaya takılmalı.

YKS’de derece yapanlarda tavsiyeler yazımızı seninle paylaştık. Çözemediğin, aklına takılan her soru için Kunduz’un yanında olduğunu söylemek isteriz. Sadece soru çözümü de yetmez! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası,  hizmetlerden faydalanabilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL