Dilbilim Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Dilbilim bölümü öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. Dilbilim bölümü hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 13.07.2020
Dilbilim Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek… Kunduz ekibi olarak tercih döneminde üniversiteler ve bölümler hakkında kolayca bilgi alabilmen için kolları sıvadık. Pek çok farklı üniversiteden öğrencilerle, mezunlarla konuştuk.? Üniversite Tercihi yazı dizimizde şimdi, Dilbilim bölümü hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz, iyi okumalar!


Dilbilim bölümü hakkında genel bilgi

Dilbilim, içerdiği alt başlıkları göz önüne alınca çok geniş bir disiplin. Tek başına dilbilim, spesifik dillerin yapılarını, tarihçelerini; veya “dil”in (herhangi biri, veya hepsi olabilir) işlevini ve edinimini araştırıyor. Günümüzde dilbilimciler, genellikle teknoloji alanında çalışmayı, dil ile ilgili yapay zeka ve yapay öğrenme gerektiren alanlarda çalışmayı tercih edebiliyor. Bilişsel bilimler (cognitive science), psikoloji veya felsefe gibi başka alanlarla birleştirip disiplinlerarası çalışma sürdüren dilbilim mezunları da mevcut.


Lisans programı neler içerir?

İlk sene programında Edebiyat, Felsefe, Tarih, Dilbilime giriş gibi farklı disiplinlerin temel dersleri yer alıyor. Sonraki senelerde ise daha çok bölüme odaklı dersler başlıyor. Burada okulun ve bölümün sunduğu seçmeli ders imkanı bir hayli önemli. Öğrenciler psikolojiden bilgisayar teknolojilerine, felsefeden edebiyata pek çok farklı alandan da ders almaya devam ediyor ilgi alanlarına göre.


Dilbilim bölümü düşünen adaylar neye dikkat etmeli?

Dilbilim bölümü, yukarıda da bahsedildiği gibi farklı disiplinlerle de çalışmaya oldukça müsait bir alan. O nedenle sadece İngilizce bilmek, yabancı dili seviyor olmaktansa, diğer alanlara da ne kadar ilgi duyulduğunun ölçülmesi gerekir.

Bir diğer husus ise verilen eğitimin içeriği. Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümü 3. sınıf öğrencisi Elifnur, bölümündeki işleyişi şöyle anlatıyor:

“Boğaziçi’ndeki dilbilim eğitiminin dille ilgili çoğu alandan ders vererek dile araştırmacı ve bilimsel bir yaklaşım getirdiğini düşünüyorum. Yeni kurulmuş bir lisans bölümü olmasına karşın yıllardır Dilbilim alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor Boğaziçi’nde. Bu da köklü bir eğitimi getiriyor. Hocalar da çoğu bölümde olduğu gibi farklı ülkelerdeki farklı üniversitelerden mezun, özellikle benim alanımda farklı dilleri konuşan hocaların olması ideal, Boğaziçi’nde de bol bol bu hocalardan var. Bölümüm özelinde her sene düzenlenen bir konferans oluyor, buna da katılım oldukça yüksek ve lisans öğrencileri olarak da katılım sağlayabiliyoruz.

☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, konu anlatımı, Rehber Kunduz gibi özelliklerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz!?

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL