Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Eylül’e Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #3

Sınava hazırlık ile ilgili merak ettiklerini TM’de 466 sıralama ile Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü kazanmış Kunduz ekibinden Eylül'e sorduk!

5 dakikalık okuma
Hüma Erbörü tarafından yazıldı, 12.06.2020
Eylül’e Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #3

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Eylül’e sorduk! O da onu TM’de 466.lık derecesi ile Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Merhabalar, ben Eylül! 20 yaşındayım, Boğaziçi Üniversitesi İşletme 2.sınıf öğrencisiyim.


Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Eylül’e sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

 Üniversite sınavında sorular kesinlikle zor değil. Tamamen kısıtlı bir süre ve baskı altında zamanı ve kendini ne kadar iyi yönetiyorsun bunu ölçer nitelikte. Bu nedenle sınavdan önce elimizden gelen her şeyi yapıp sınav anında son derece rahat bir şekilde anı yönetmeye bakmalıyız.


Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin?

12.sınıfın başında, ağustos ayında. Başlangıçta YGS netlerim 95 civarındaydı. Daha sonra denemelerde de maksimum 115’i falan gördüm. Ancak gerçek YGS’de 120 küsur netim vardı. En yüksek YGS netimi sınavda elde ettim. Dediğim gibi olay sınav anını yönetmeye bakıyor.


Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Son gününe kadar okula gittim. Sabah 8.30’da başlaması gereken ancak öğrenci olmadığı için başlayamayan derslerde hep ders süresince çalıştım. Teneffüste dinlendim, üstüne düşünüp bilemediğim soruları o an uygun olan öğretmenime gidip sordum. Kunduz’u biliyor olsaydım Kunduz’a sorardım! Eksik konularım için de pek tabii ki okulumdaki öğretmenlerimden yardım aldım.


TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

YGS için problemlerin nasıl çözüldüğünü kavrayıp ona yönelik test çözmek dışında özel bir çalışmam olmadı. Bir adet YGS matematik soru bankasını çözdüm. Orada bilemediğim tüm soruların çözüm yollarını ve mantığını öğrenip kavradım. Türkçe içinse her gün mutlaka 5 paragraf sorusu çözdüm. LYS içinse tüm matematik konularına çalıştım, bir matematik kitabım vardı onu bitirdim. Edebiyat için de düzenli soru bankası çözdüm. Diğer sosyal konuları için dürüst olmak gerekirse pek bir çabam olmadı, yorum çıktığı için.


Sosyal hayatın nasıldı?

Sosyal hayatımdan hiç ödün vermedim diyebilirim zaten erken uyandığım için günün başında derslerimi hallediyor, hafta içi de okulda çalıştığımdan diğer saatlerde çalışmama gerek kalmıyordu.


Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Düzenli olarak her iki haftada bir yapılan denemelere girdim.


Motivasyonunu nasıl sağladın?

 Boğaziçi Üniversitesini o kadar çok istiyordum ki her gün fotoğraflarına, orada okuyanların videolarına, mezunların şu anki hayatlarına tek tek her gün baktım. Her gece bir gün Boğaziçi’nde okuyor olmanın hayali kurdum diyebilirim.


Kaçta uyanırdın?

Hafta içi 5.00- hafta sonu 7.00

Benim için en verimli geçen saatler sabah saatleriydi. Erken kalkıp tüm derslerimi halledip günün kalan zamanının tadını çıkarmak çok güzel bir duyguydu.


Çalışma stilin nasıldı?

 Matematik için konuyu öğrendikten sonra soru çözmek ama ben bilemediğim soruyu anında sormak yerine biraz üstüne düşünüp başka sorulara bakıp sonra döndüğümde hala çözemiyorsam sormaktan yanayım. Bu şekilde bir matematik sorusunu nasıl çözmen gerektiği ile ilgili fikir yürütmek analitik yeteneğimin gelişmesine yardımcı oluyor gibi geliyordu. Şimdi Kunduz gibi bir olanak da varken, benim gibi hafta sonları hafta içini de beklemek zorunda olmadıklarından şimdiki öğrenciler çok şanslı!


Günde kaç saat çalışıyordun?

 Değişiyordu tabii günlük moduma göre ama genelde 2 saat bazen de 3 saatti. Önemli olan saatten ziyade o saatler arasında ne kadar verim aldığımız bence. Çünkü sabahtan 2 saat çalışmak yerine akşam 6 saat çalışsam yine daha az yol kat ederdim.

Günde kaç soru çözüyordun?

100 civarı, aynı şekilde önemli olan tonlarca soru çözmek yerine o gün çözdüğümüz sorulardan çözemediklerimizin mantıklarını öğrenmek, eksik konumuz varken tamamlamak.


Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

 Hafta sonları bol bol yürüyüş yapıyor akşam eve geldiğimde de dans ediyordum kendime. Bir de dürüst olmak gerekirse hayal dünyamı zenginleştirmeme yardım eden Barbie bebeklerimle oynuyordum! Evet yaşım 17 idi 😀


Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

 Matematik sorularını dizi izlerken çözmeye çalışıyordum böylelikle hiç sıkılmıyordum. Sabahları ise yeni bir şarkı keşfediyorsam onu dinlerken çözüyordum.


Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Sabah uyanmanın ardından edebiyat ödevlerimi yapıyor ve güzel bir kahvaltı ediyordum. Okulda dersleri verimli geçirip teneffüslerde arkadaşlarımla kahkaha atmayı ihmal etmiyordum. Ardından hep birlikte dershaneye geçiyorduk, genelde o derslerde uyuyordum -erken kalktığım için verimsiz geçiyordu- Eve döndüğümde ailemle güzel bir akşam yemeği sohbetinde beraber vakit geçirdikten sonra çok yorgun değilsem ya dans ediyor ya da dizi izlerken üç beş matematik ya da geometri sorusu çözüyordum. Ardından 21.00 ya da 22.00 gibi uyku öncesi hayallerimin yolunu tutup uykuya dalıyordum.


Uyku düzenin nasıldı?

 Her gün mutlaka en az 6 saat en fazla 10 saat olmak üzere düzenli bir uykum vardı. Hala da öyledir 🙂


Konularını ne zaman bitirdin?

 Konu bitirmek diye bir kavram olduğunu düşünmüyorum bence hiçbir konu hiçbir zaman bitemez 😀


İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

İyi ki kendime zaman ayırdım ve rahatlamama izin verdim. Keşke yapmasaydım dediğimde Boğaziçi işletmeyi, ekonomiyi, psikolojiyi gözümde hep çok imkansız görmek ve kendimi küçümsemek oldu. Bu süreçte sürekli “ben hayatta kazanamam burayı” diyerek kendimi demoralize etmiştim hayallerim aksini söylese de. Bu büyük bir hataydı, insan hiçbir zaman kendi potansiyelini küçümsememeli!


Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

2 haftada bir, son zamanlarda her gün

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

 Ben kendime zaman ayırmaya ve sevdiğim şeyleri yapmaya hep önem verdim. LYS’ye 1 hafta varken Denizli’den kalkıp çok sevdiğim için İzmir’e mor ve ötesi konserine gitmiştim 😀 ancak mesela o hafta sonu da sabahtan Matematik çözmeyi ihmal etmemiştim.


Kaç farklı derse çalışıyordun?

Sanırım 2: matematik, edebiyat.


Denemeyi hangi sıralama ile çözerdin?

YGS: Türkçe, matematik, sosyal, fen


Son hafta/son gün neler yaptın? (uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta hayatımda diğer haftalardan farklı bir değişiklik olmadı. Bunu hayatımda anormal bir durummuş gibi görmek yerine normal yaşantımın bir parçası olarak değerlendirdim.


Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Bu süreçte kendine zaman ayırmayı ve ne olursa olsun hayatta en değerli olan şeyin kendini olduğunu daima hatırla! Kendini hiç küçümseme, hayallerinin seni sürüklemesine izin ver. Sen elinden geleni yaptıkça harika bir gelecek seni bekliyor olacak bunu hiç unutma.


Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ekibinden Eylül’e sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Ekibimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL