Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

YTÜ Bilgisayar Mühendisliğini Nasıl Kazandım

Sınava dair akla takılanları Kunduz ekibinden Gökay'a sorduk! Gökay, YTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi. Sayısal derecesi de Türkiye 9856.lığı!

4 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 12.05.2021
YTÜ Bilgisayar Mühendisliğini Nasıl Kazandım

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

YTÜ Bilgisayar mühendisliği bölümünü hayal ediyorsan yazımız tam senin için! Sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Gökay’a sorduk! O da onu sayısalda ilk 10.000 ile Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Merhaba ben Gökay. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Şu anda Çek Cumhuriyeti’nde Brno Teknoloji Üniversitesi’nde Erasmus yapmaktayım.

YTÜ bilgisayar mühendisliği okuyan Gökay sorularınızı cevapladı

Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

2019 YKS’de TYT derecem 19593, AYT derecem ise 9856 idi. YTÜ bilgisayar mühendisliğine yerleştim. 11. sınıfın ikinci döneminde çalışmaya başladım. İlk başladığımda netlerim TYT netlerim 60-70 arasında seyrederken AYT netlerim çok düşük geliyordu. Sonlara doğru ise TYT netlerim 95-105 arasındaydı. AYT netlerim ise genel olarak 65-75 arasında geliyordu.

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Genel olarak çözdüğüm denemelerden daha kolay olduğunu düşünüyorum fakat sınav anının getirdiği stres ve heyecana bağlı olarak sınav süresini yönetmek ve sınavı çözmek biraz daha zorlaşıyor.

Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Okul zamanında boş dersleri, öğle saatlerini hep çalışarak değerlendirdim. 12. sınıf konularını ise asla aksatmadım. 12. sınıf derslerini öğretmenler anlatırken çok dikkatli dinleyip notlarımı almaya özen gösterdim ve böylece sonrasında 2-3 defa tekrar etmeme gerek kalmadan konuları rahatça anlayabiliyordum.

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

Yaz döneminde ve 12. sınıf ilk döneminin yarısına kadar sürekli TYT çalıştım. Sonrasında AYT’ye özen göstermediğimi fark edip TYT kısmını denemelerle ilerlettim, AYT’yi ise konulara çalışarak ilerlettim. Genel olarak AYT’de Fizik ve Kimya’ya çok ağırlık verdim. Matematiğimin iyi olduğunu düşündüğümden bu derse diğer iki ders kadar çok ağırlık vermedim. İyi olduğumu düşünmemin sebebi ise geçmiş sınıflarda Matematik dersini çok sevmemden kaynaklı olarak derslere çok sıkı çalışıp hazırlanıyordum.

Son hafta/son gün neler yaptın? (uyku, yemek, ders olarak)

Son haftalarda uyku düzenimi artık düzene sokmuştum. Daha erken uyumaya başladım. Yemek konusunda midemi rahatsız edecek hiçbir şey yemedim. Ders olarak da eksik hissettiğim konuları son defa gözden geçirip sürekli bölüm denemeleri yaparak deneme çözmeye devam ettim.

İlk 10 bin için ders çalışma programı

Çalışma stilin nasıldı?

Genel olarak konuların mantığını öğrenmeye çok özen gösterirdim. Bu yüzden sürekli konularla alakalı kısa notlar alıp konuları bitirdikten sonra bölüm denemeleriyle pekiştirmeye çalışırdım. Sayısal derslerin hepsine çalıştım. Ayrıca TYT Sosyal Bilimler’deki tüm derslerin konularına da göz gezdirdim.

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Sabah 7’de uyanıp okula gidiyordum. Sonrasında boş ders olana kadar sürekli dersleri takip edip notlar alıyordum. Boş ders bulduğumda veya öğle arası geldiğinde test kitabımı çıkarıp o an hangi dersten çalışmak istiyorsam soru çözüyordum. Okulu bitirdikten sonra eve dönüp bilgisayarımın karşısına geçip gece 2-3’e kadar sürekli konu anlatım ve bölüm denemeleriyle vaktimi geçiriyordum. Günde 10-12 saat arası çalışıyordum. Ortalama günde 200 soru çözüyordum.

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Fizik dersi için genel olarak sürekli konu anlatım videoları izleyip notlar almaya özen gösteriyordum. Biyoloji’de ise konu anlatım kitaplarını okuyup notlar alıyordum. Matematik’te ise sürekli soru çözüyordum. Kimya dersi için de Fizik’teki çalışma düzenini uyguluyordum.

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Denemelere yaz döneminin sonuna doğru başladım. İlk başlarda bir deneme çözme düzenim yoktu ancak okulun başlamasıyla beraber her hafta 1 deneme çözüyordum. Sınav yaklaşırken deneme sıklığını artırıp bir gün TYT bir gün AYT denemesi çözüp sürekli farklı denemeler görüyordum.

12. sınıfın ilk dönemi haftada 1 deneme çözerdim. 2. dönemden itibaren 1 gün TYT 1 gün AYT olarak denemelerimi çözemeye devam ettim. TYT için Türkçe – Matematik – Fen – Sosyal olarak AYT’yi ise Fen – Matematik sırasıyla çözerdim.

Uyku düzenin nasıldı?

Kötü bir uyku düzenimin olduğunu söyleyebilirim çünkü sabah 7’de kalkıp gece 2 gibi yatıyordum. İlk başlarda pek zorlandığımı söyleyemem ama sınav yaklaştıkça vücudumun yorulduğunu ve daha fazla uyku istediğini hissediyordum. Bu yüzden son zamanlarda çok verimli çalıştığımı düşünmüyorum.

Konularını ne zaman bitirdin?

Fizik haricinde nisan ayının ortalarında konularım bitmişti. Fizik konularını bitirmem mayıs ayının ortalarını buldu.

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

TYT çok iyi geçmemişti. Genel olarak zaten TYT’ye çok güvenmediğimden kendimi AYT’de gösterebileceğimi düşünüyordum. Bu yüzden sınavım çok iyi geçmese bile moralimi bozmayıp TYT sonrasında AYT ile ilgili aldığım notları son defa gözden geçirip sınava girdim ve beklediğim gibi AYT’de daha iyi sonuç elde ettim.

Motivasyonunu nasıl koruduğunu da sorduk!

Motivasyonunu nasıl sağladın?

Liseye başladığımdan beri ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü çok fazla istiyordum ve bu yüzden motivasyonumun her düştüğü zamanda sınavı kazandığımı ve hayal ettiğim üniversiteye gittiğimi düşünüp motivasyonumu yükseltmeye çalışıyordum.

Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Çok uzun zaman geçirmeyecek şekilde Youtube’da video izlerdim. Bazen de satranç oynamayı sevdiğimden satranç oynardım. Sınava hazırlık sürecinde sosyalliği pek fazla düşünmedim. Ara ara derslerden çok bunaldığım zaman arkadaşlarımla dışarı çıkıp biraz geziyorduk. Bunun dışında genel olarak hep çalıştığımı söyleyebilirim.

Belli bir düzende tatil vermesem de çok yorulduğumu ve derslerden bunaldığımı hissettiğim zamanlarda 5-6 saat dışarıya çıkıp gezerek kafamı dağıtmaya çalışırdım. Sonrasında eve gelip çalışmaya devam ederdim.

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

Matematik dersini lise hayatım boyunca iyi takip edip çalışmak benim en iyi yaptığım şeylerden biriydi. Diğeri ise sınava hazırlık süresi boyunca Fizik dersine çok özen gösterip bütün konuların mantığını anlamaya çalışmaktı. Kötü yaptığımı düşündüğüm şey ise iyi uyku alamayıp sonlara doğru yorgunluktan verimsiz ders çalışma günleri geçirmekti.

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL