Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Hüma’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #6

Sınava dair akla takılan soruları Kunduz ekibinden Hüma'ya sorduk! Hüma, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi.

4 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 2.07.2020
Hüma’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #6

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Hüma’ya sorduk! O da onu Eşit Ağırlık’ta (TM-3) 84.lük ile Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Adım Hüma, 21 yaşındayım. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim.

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Hüma’ya sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Benim girdiğim sene olan YGS, şu anki TYT daha çok stres yönetimini halletmekle alakalıydı bence. Sınavların genelinde de zorluktan çok süre ve zaman yönetimini iyi yapabilen başarılı oluyordu.


Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin?

Çalışmaya 11. Sınıfın başında başladım, o zamanlarda 75-80 arasında net yapıyordum. YGS’ye girmeden önce de 140 civarı oluyordu netlerim. LYSiçin ise genellikle Matematik’te 50, Edebiyat ve Coğrafya’da 65 civarı ile başlamış, sonrasında iki testte de 70 civarı netler çıkarmaya başlamıştım.


Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Ben son senemde temel liseye geçtiğim için ikisini bir arada yürütmekte bir sıkıntı yaşamadım, 12. Sınıf konuları da LYS’ye dahil oldukları için beraber gidebiliyorlardı.


TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

YGS’yi yazın çalışmaya ara verdiğim için Ekim’de bitirebildim. Ancak kendi çalışmamın yanında okulda da tekrar üstünden geçtiğimiz için iki kere bitirmiş gibi oldum, bu yüzden sonrasında sadece denemeler ve soru çözümleriyle ilerledim. YGS bittikten sonra LYS Matematik üzerinden çalışmaya başladım, YGS sonrasında da Edebiyat ve Coğrafya. Akşamları sorularımızı sorabileceğimiz etütler oluyordu, bu etütlere kalıp sorularımı kesinlikle çözdürürdüm. Eve döndükten sonra 2 saat ara verip 3-4 saat maksimum olacak şekilde evde de kendi tekrarlarımı yapardım. Her hafta sonu 1 gün kendime çalışmama izni veriyordum.


Sosyal hayatın nasıldı?

Sosyal hayatımdan neredeyse hiç ödün vermediğimi söyleyebilirim. Boş günümde ailemle bolca vakit geçiriyordum, etüt başlamadan önce arkadaşlarımla kafede oturuyordum veya buluşmalara gidiyordum. Bunun sınav süresince stressiz bir şekilde çalışmamı fazlasıyla etkilediğini söyleyebilirim.


Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Kendim ekstra deneme çözmüyordum, okul iki haftada bir deneme yapıyordu ve onlara katılıyordum. Sadece son ay konularım bittikten sonra haftada 2-3 deneme çözmeye başlamıştım.


Motivasyonunu nasıl sağladın?

Boğaziçi Üniversitesi 10. Sınıftan beri hayalimdi, en büyük avantajım da istediğim bölümü bu kadar erken belirlemem olmuştu. Bu motivasyon ile çalışmalarımı sürdürebildim.


Çalışma stilin nasıldı?

Uzun süre odaklanamadığım için genellikle düzenli ders çalışmayı tercih ettim. Kendime haftalık programlar yapıyordum, onları bitirmeye çalışıyordum. 1 saati geçmeyen etütlerle çalışıyordum.

Günde kaç saat çalışıyordun?

Genellikle 3-4 saat.


Günde kaç soru çözüyordun?

Çok hatırlamıyorum ama 100-150 civarı olsa gerek.


Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Bunaldığımı fark ettiğim an ailemin yanına gidiyor ya da arkadaşlarımla vakit geçiriyordum.


Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Matematik ve Türkçe’de bol soru çözdüm, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya için ise klasik ezberden çok sorular üzerinden ezberlediklerimi not alarak çalışmayı tercih ettim.


Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Sabah 8.30’dan 15.30’a kadar okulda oluyordum. Etüt saat 16’da başlıyordu ama ben genellikle 16.30-17.00’a kadar arkadaşlarımla vakit geçirmeyi tercih ediyordum. Bu şekilde günün stresini atmış oluyordum. Eve geçtiğimde saat 20-20.30 gibi derse oturuyor, 23.30-24 gibi çalışmayı bitiriyordum.


Uyku düzenin nasıldı?

Gece 00-00.30 gibi yatıp 7’de kalkıyordum.


Konularını ne zaman bitirdin?

YGS konularım Ekim’de, LYS konularım ise Mayıs’ta bitti.


TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

Sıralamam istediğim bir şekilde gelmişti, ancak eşit ağırlıkta sayısal öğrencilerle beraber sıralandığımız için ne kadar rahat bir düzeyde olduğumu kestiremiyordum. Daha kesin bir sıralama elde etmek için çalışmıştım.


İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

İyi ki kendime zaman ayırdım, iyi ki sosyal hayatımdan ödün vermedim. Bunu o zaman zaman kaybı olarak gördüğüm ve streslendiğim zamanlar oldu. Ancak şu an istediğim bölümde okumamın en büyük etkisinin bu es vermeler olduğunu söyleyebilirim.


Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Haftada 1, genellikle Cumartesi günleri çalışmıyordum. O gün arkadaşlarımla sinemaya gider veya ailemle dışarı çıkardım. Film izlemeyi çok sevdiğim için de akşamları film izlerdim.


Kaç farklı derse çalışıyordun?

Minimal düzeyde Fen olsa bile YGS için tüm derslere çalışmıştım. LYS için ise Edebiyat, Matematik ve Coğrafya.


Denemeyi hangi sıralama ile çözerdin?

Sosyal – Matematik – Türkçe – Fen


Son hafta/son gün neler yaptın? (uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta uyku ve beslenme düzenimde bir değişiklik yapmamaya çalıştım, sadece son gün bir iki kaçamak yapmış olabilirim beslenme açısından. Ders olarak sadece deneme çözüp yapamadığı soruları soruyordum, bir de ezber tekrarlarımı yapıyordum. Ekstra bir çalışmadan çok daha hafif bir çalışmaya geçmiştim son hafta.


Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Bu sınav sadece bilgi sınavı değil, aynı zamanda stresinizi ve heyecanınızı nasıl yönettiğinizle alakalı. Elbet fedakarlık gerektiriyor, ancak kendinize zaman ayırmayı unutmayın. ?

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ekibinden Hüma’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Ekibimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL