Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

İTÜ Elektrik Mühendisliği – YKS Başarı Hikayesi

Sınava dair sorularını, Kunduz'la sınava hazırlanan Esra'ya sorduk! Esra, sayısal puan türünde 16.605.lik derecesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandı!

7 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 11.10.2021
İTÜ Elektrik Mühendisliği – YKS Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

İTÜ elektrik mühendisliği bölümü pek çok sayısal öğrencisinin hayali. Biz de bu yazımızda sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Esra’ya sorduk! O da onu sayısal puan türünde 16.605.lik derecesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Mühendisliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

İTÜ Elektrik Mühendisliği Öğrencisi Esra’nın Ropörtajı:

 • Esra kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Ben Esra, 9 Nisan 2002’de Sakarya’da dünyaya geldim. Karasu ilçesinde büyüdüm. Eğitim hayatıma ana sınıfıyla başladım. 2 senelik anaokulu eğitiminden sonra ilkokulu ve ortaokulu Karasu Namık Kemal Ortaokulunda okudum. Daha sonrasında Sakarya Anadolu Lisesini kazanarak Sakarya’da lise eğitimime başladım.
Burada 3 sene okuduktan sonra son senemde Açık Öğretime geçtim sınava daha iyi hazırlanabilmek için. Gittiğim okul da çok iyi bir liseydi ama devamsızlık konularında anlaşamayacağımızı düşünerek bu hamlede bulundum ancak benim için çok da doğru bir karar olmadı. Açık Öğretim daha çok temeli ciddi anlamda zayıf olan öğrenciler için tercih edilmeli bana göre. Daha sonrasında da ilk sınav yılımda istediğimi elde edemediğim için mezuna kalmaya karar verdim. Mezun yılımın ardından da İTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandım.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

2021 YKS’de sayısal puan türünde 16.605. idim.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Beni çok da memnun eden bir sonuç olmadı açıkçası. Tabii ki mezun senemde daha iyi bir sonuç elde ettiğim ve istediğim okulu kazandığım için mutluyum ancak 11. Sınıftan beri yaptığım çalışmaları göz önünde bulundurduğumda potansiyelimin altında bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum. Bunun sebebi de çok net açıkçası. AYT Fen netim çok kötü geldi özellikle sene içindeki denemelere kıyasla.

Sınav anında gerekli özeni vermediğim için böyle bir sonuç aldım. Matematikle çok uğraştığım için Fen’i tek seferde çözdüm ve kontrol de edemediğim için çok fazla dikkat hataları yaptım. O yüzden vereceğim en önemli tavsiyelerden birisi bir ders zorsa ona vakit ayırabilmek için diğerlerinde kısmamanız olur. Çünkü bu sefer oradan yapabileceklerinizi de kaçırıyorsunuz.

 •  Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Sınav sürecine başlarken kendime ait belli bir yol haritası oluşturmuş olmam derim. Özellikle evde çalışan bir mezun olarak sene boyunca kendimle baş başaydım. Önüme hep bir takvim aldım. O gün çalışmadıysam da oraya kırmızı işaretimi koydum ve bu süreci nasıl ilerlettiğimin bilincinde oldum.

Diğer bir noktadaysa bir konu çalışırken hep kendi notlarımı kullandım. Konu dinlerken, MEB kitaplarını okurken onlardan hep kendi notlarımı çıkardım ve onların üzerinden çalıştım. Çünkü bazı yerlerde yaptığınız küçük kısaltmalar, kodlamalar size ait oluyor. Bunları da sizin gibi anlayacak başka birisi olmadığı için işiniz daha rahat oluyor.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Avantajlarımdan en önemlisi ailemden aldığım destekti benim için. Her zaman bana destek oldular. Beni rahatlatacak konuşmalar yaptılar benimle hep. Dezavantaj olarak sadece evde kalmak diyebilirim bir açıdan. Pandemi sebebiyle dershanelere deneme olmaya da gidemediğim için sadece evde kalmak beni yormuştu bir müddetten sonra

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Gitmek istediğim okul ve bölümdü kesinlikle. Benim istediğim yer başından beri belli olduğu için hep hedefime odaklandım. Düştüğümde beni hep o ayağa kaldırdı.

 •  Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Aralarda düşsem de toparlanıp çalışmaya tekrar dönmem kesinlikle. İsterseniz 2-3 hafta hiç çalışmayın ama o diğer haftanın ilk günü masanın başına oturup kaldığınız yerden devam edin. Zaten birkaç gün sonra eski temponuzu yakaladığınızı göreceksiniz. Ama burada da tabii ki çalıştığınız günleri nasıl geçirdiğiniz önemli. Verimli çalışmalar yapıyorsanız bu sonucu elde edebilirsiniz.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Sınav anı kesinlikle. Çalışmadığım zamanlar oldu ama bunlar bende pişmanlık uyandırmadı çünkü buna ihtiyacım varmış demek ki o zaman. Zaten sonucumda bilgi anlamda daha fazla yapabileceğim bir şey yoktu. Sınav yönetiminden dolayı içimde bir keşke var. Bunların antrenmanını da yaptım ancak girdiğimiz sınav hiç beklemediğimiz bir formatta olduğu için bazı yerler yine eksik kaldı.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz’u mezun senemin başında kullanmaya başladım. Evde çalıştığım için sorularımı çözdürmem ve kafama takılan kısımları da sorabilmem gerekiyordu. Aldığımız kitapların soru çözümleri olsa da birine ayrıntılı sorular sormanız çok daha farklı oluyor. Bazen direkt soruyu bazense sorudaki bir öncülü atarak açıklama kısmından öğrenmek istediğim şeyi yazıyordum. Tatmin olmadıysam cevaptan tekrar atıyordum zaten kısa süre içinde geri dönüşü de alıyordum. Bana en faydalı olansa dediğim gibi kafama takılan kısımları tekrar sorabiliyor oluşumdu.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Eylül ayında başladım çalışmaya. TYT netlerim 90’lardaydı. AYT netlerim 60’lardaydı. Sonrasında TYT 100+ AYT 70+ seviyelerine çıktı.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Her ay başı o ay genel olarak neler yapacağımı belirledim. Daha sonrasında da bunları haftalara belirleyip her gün ne çalışmak istiyorsam onu seçip çalıştım. Haftada bir günüm boş gündü. TYT-AYT dengesini de denemelerle sağladım. Her hafta ikisinden de bir şeyler yaptım.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Mezun olduğum için bu konuda tecrübelerimden yararlandım açıkçası. Kendinizi her şeyden kısıtlamanın bir anlamı yok bana göre. Boş günlerimde dizi de izledim, film de izledim, arkadaşlarımla da buluştum. Sadece sınava odaklanmak başlarda evet mümkün ama uzun vadede bu size kötü sonuçlar doğuruyor. O yüzden her şeyi kararında ayarlayabiliyorsanız sınav senesinde yapılmayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Sabahları erken kalkmaya özen gösterirdim. Erken yatıp erken kalkanlardanımdır. Çalışmaya önce Matematikle başlayıp Fen derslerine geçiş yapardım. Denemelerimi de genellikle akşam saatlerinde çözerdim. Bazen 6 saat, bazen 8-9 saat çalışırdım.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Kasım ayında TYT alan denemeleri çözmeye başladım. Bir gün Türkçe-Fen bir gün Sosyal-Matematik olarak çözüyordum. Bunu sınava kadar büyük oranda devam ettirdim. Bu kısma ara verdiğim zamanlar da oldu ama çok fazla uzatmadan yeniden çözmeye devam ettim. Mezun olduğum için genel TYT denemelerini çalışmaya başladıktan sonra direkt çözmeye başladım. Başlarda sadece hafta sonu çözüyordum sonrasında üç günde bir, iki günde bir şeklinde aralarını kapattım. AYT alan denemelerine Ocak ayında başladım sınava kadar devam ettirdim. AYT genel denemelerine de yine Ocak ayında başlayıp sınava kadar devam ettirdim.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Özel mi bilmiyorum ama denemelerimi akşam saatlerini yapmak diyebilirim. Günün yorgunluğu üzerine deneme çözdüğünüzde bir süre sonra bir kondisyona sahip oluyorsunuz. Özellikle TYT için yaptığım bir sistemdi benim. Faydasını da ciddi anlamda gördüm.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Aralık ayında konularım bitmişti. Bir önceki seneden zaten iyi bir birikimim vardı. Çalışmaya TYT Tarih, Coğrafya, Fizik ve Dilbilgisi dersleriyle başladım. Onları tamamladıktan sonra AYT ’ye geçtim. AYT ’de büyük oranda konuların ayrıntı yerlerini yakalamaya çalıştım. Detaylara inerek kafama takılan noktaları iyice öğrendim.

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

Kasım ayından itibaren boş geçirdiğim günlerim haricinde her gün deneme çözdüm. Özellikle hem TYT alan denemeleri çözüp hem de aynı gün içine genel TYT denemesi çözdüğüm zamanlarda ciddi anlamda gelişme kaydettim.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

TYT için Türkçe, Fen, Sosyal’ planladığım gibi gitti Matematik de başta öyleydi. Son yarım saatimi sadece Matematik boşlarım için ayırmıştım. Ancak soruları çözememeye başlayınca çok panikledim ve 30dakikamı doğru dürüst kullanamadım bile. AYT’de Matematik ile çok uğraştığım için Fen’ sadece bir kez ve çok hızlı çözdüm bu yüzden de çok yanlışım çıktı Fen’de Matematikte boşlarda harcadığım vakti biraz Fen için kullansaydım çok daha farklı bir sonuç elde edecektim büyük ihtimalle.

 •  Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta çözdüğüm denemelerin üzerinde geçtim. Küçük bir not defteri hazırlamıştım bana ilginç gelen ya da bilmediğim yerleri not aldığım. Onu okudum. Birkaç TYT denemesi çözmüştüm elim soğumasın diye. Bunların haricinde ders anlamında çok bir şey yapmadım. Son günse ailecek genelde evde birisi önemli bir sınava girecekse kahve içmeye, dolaşmaya çıkarız. Yine o günde kahve içmeye çıkmıştık. Sınav hakkında bazı konuşmalar yaptık.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin neler olur?

Hem 2020 hem 2021 sınavına girmiş bir öğrenci olarak söyleyebilirim ki bu sen sınavda belli derslerde ciddi anlamda zorluklar vardı. Her iki sınavın da Matematikleri gereksiz bir zorlamayla sorulmuştu bana göre. Bilenle bilmeyeni ayırmak için değil de çok küçük bir kesimin yapabilmesi için sorulmuş sorulardı. Benim tavsiyem size zorlayacak kaynakları çözün olur kesinlikle. Son iki senedir ÖSYM’nin tahmin edilebilirliği kalmadı çünkü. Belki bir daha böyle zor sormayacaklar belki de artık hep böyle soracaklar. Bunu bilemediğimiz için bizim hep en zoruna göre hazırlanmamız lazım.

📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan İTÜ elektrik mühendisliği öğrencisi Esra’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL