Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

İTÜ Mimarlık – YKS Başarı Hikayesi

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan İrem'e sorduk! İrem, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazandı!

5 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 21.09.2021
İTÜ Mimarlık – YKS Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

İTÜ Mimarlık kazanan Kunduz öğrencisi İrem’e sınava dair en çok akla takılan soruları sorduk! O da onu sayısal puan türünde 38.006.lık derecesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

İTÜ Mimarlık Öğrencisi İrem’in Röportajı

  • İrem kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhaba, ben İrem 2021 senesinde üniversite sınavına girdim ve 38.006 sıralama ile İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazandım.

  • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Sayısal alanda 38.006 sıralama yaptım.

  • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Açıkçası ben sınavdan önceye kadar tıp isteyen bir öğrenciydim ama genelde sınav senenizde 2,3 planınız olabiliyor. Ben de 2. tercih olarak mimarlığı düşünüyordum hatta Mimar Sinan Üniversitesi’ni düşünüyordum. Şu anda üniversite olarak beklediğimden daha iyisi – İTÜ mimarlık – geldiği için mutluyum.

  • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Sınav senesinde çok fazla moralimi bozmamaya çalışıyordum zaten öyle de olması gerekiyor. Bütün bir yıl boyunca dibe de vuracaksınız tepeye de çıkacaksınız. Sadece planlı ve düzenli çalışmanız gerekiyor.

  • Çalışmaya ne zaman başladın, başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Çalışmaya 11. sınıfın yaz tatilinde başladım ama 11. sınıfın başında başlasaydım keşke diyorum. Bence 11.sınıfta TYT Matematik ve Türkçeye başlanmalı(Özellikle TYT Matematiğin problem kısmına çalışılmalı). Ben sürekli aynı tarzda aynı ivmeyle çalıştığım için çok fazla TYT netlerimde yükselme olmamıştı. AYT konusunda ise AYT’ye çalışmaya başladığınızda biraz daha çalışma sisteminizi oturtmuş oluyorsunuz, neye çalışıp çalışmayacağınızı bildiğiniz için daha rahat net yükseltme şansınız oluyor.

  • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Benim sınav yılımı diğerlerinden ayıran galiba planlı olmamdı, arkadaşlarımla kahve içeceğim saat bile belliydi. Bir de ben bütün derslerde sınavda çıkacak konuları çıkarıp duvara asmıştım, 1 hafta içinde hepsinden (bütün derslerden) 3 konu bitecek veya 2 konu bitecek şeklinde plan yapardım. Bu şekilde bu konuları çıkartınca hangi konularınız kalmış nelerde eksiksiniz onu görebilirsiniz. Hatta onu bir tablo haline getirin konusuna çalışıp sorusunu çözdüğünüzde oraya bir artı atın. Eğer konuda çok eksiğiniz varsa onu belli eden bir işaret atın, sonra çok fazla zaman geçmeden o konuya tekrar bakın.

  • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Bizim sınava girdiğimiz sene bence en büyük dezavantaj pandemiden dolayı dershanelerin bir açılıp bir kapanmasıydı. Dershanede çalışmaya o ortama alışıyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz kapanıyor, aynı düzeni evde devam ettirmek zorundasınız. Eve alışıyorsunuz dershane başlıyor, bu şekilde bir döngü olmuştu. Umarım bu sene sizde öyle bir durum olmaz.

  • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Bu yıl bence fizik ve matematik üzerine daha fazla gitseydim belki daha iyi bir net çıkarabilirdim. Zorlandığım dersler olduğu için hep ertelediğim derslerdi. (Özellikle fiziğin AYT kısmı) Bu yüzden en büyük önerim zorlansanız da çok kötü de yapsanız üstüne gidin dersin; internetten video izleyin, gidin hocalarınıza sorun, anlattırın, bol bol soru çözün. Bu sayede bir şeylerin değiştiğini fark edersiniz.  Gözünüzde büyütmeyin, yaparım ben bunu derseniz her şeyi başarırsınız. (Ben fizikte eksi netlerle başlamıştım sonlara doğru 8 nete kadar çıkmıştı. Belki daha fazla üstüne gitseydim 12-13 net yapıp çok daha iyi yerlere gidebilirdim.)

  • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Pandemiden dolayı sürekli bir kapanma açılma dönemi olduğu için kapanma döneminde görmüştüm ben Kunduzu ve kullanmaya başladım. Gayet de güzeldi çok hızlı cevap geliyordu, kapanma bittikten sonra da devam ettim. Çünkü bazen hocaların soru çözümünde başları kalabalık olabiliyor. 3-4 soru sorabiliyorsunuz, öyle zamanlarda da çok yardımcı oldu.

  • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Programlarımı ben genelde haftalık yapardım. Problem ve paragraf çözümü mümkün olduğunca her gün yapmaya çalışırdım; haftanın 3 günü Türkçe ve TYT Matematik denemeleri yapardım. Başlarda çok fazla konu çalışmam gerektiği için çalıştığım konunun testini yazardım. Sonlara doğru tabi deneme sayılarını arttırmanız gerekiyor günde 6 farklı ders denemesi çözüyordum; onlara ek olarak da fizik, geometri ve matematikten ikisini koyuyordum. (Test kitaplarından o dersle ilgili soruları çözmek veya bilmediğim konulara bakmak için) Bazı zamanlarda deneme sayısını azaltıp tekrara yoğunlaşıyordum. Onun ayarlamasını kendinize göre yapmanız gerekiyor. Hangi ders ve konuda eksikseniz ona yoğunlaşmalısınız. Haftanın bir gününde de çok ağır yapmıyordum programı; bu bazen hafta içinde çok yorulduğum bir gün oluyordu bazen pazar günü oluyordu. Eğer hafta içindeyse zaten 7 gibi ders bittiği için eve gelince hiçbir şey yapmıyordum ama pazar gününü boş bıraktıysam o haftadan yapmadığım eksik bir şey varsa 4‘e kadar onu bitirmeye çalışıyordum; birkaç deneme veya tekrar yapıp bitiriyordum. (Pazar gününü zorlandığınız bir derse veya tarih, coğrafya gibi derslere de ayırabilirsiniz.) Son aylarda ise pek dinlenme bütün günü bırakma gibi bir şey olmuyordu. Zaten birkaç ay kalmış sonra istemediğim kadar dinleneceğim diyorsunuz.

  • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Hafta içleri dershaneye gidiyordum orada 12’ye kadar çalışıp bir öğle molamız oluyordu o zaman arkadaşlarla toplanıp bir yerlere gidiyorduk. Sonra 13.30 gibi geliyorduk ve 4’e kadar yine bir çalışma oluyordu. 4’te dersler başlıyordu, 7’ye kadar falandı galiba dersler yanlış hatırlamıyorsam. Eve gelip 1 saat ya da 30 dakika falan yatıyordum çünkü hem yorgun oluyordum hem de eve gidip yemek yiyorsunuz bir ağırlık çöküyor ve uyumak istiyorsunuz. Kalktıktan sonra bir 15-20 dakika dinlenip/ayılıp tekrar dersin başına oturuyordum ben akşam daha verimli olduğunu düşünüyordum o yüzden 1 veya 2’ye kadar çalışıyordum ramazanda bu bazen sahura kadar oluyordu. Tabi bu geç yatma herkese uygun olmayabilir arkadaşlarım 10.30’da yatardı ve sabah 5-6 da kalkıp çalışırlardı. Bu kişiden kişiye değişir. Ama bir yerden bu fedakarlığı yapmanız gerekiyor bence ya sabah ya akşam bir zaman yaratmalısınız kendinize.

  • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta genelde ufak tefek notlarım vardı onlara baktım birkaç deneme çözdüm, çoğunlukla tekrar yaptım. Son günde biraz tuhaf olabiliyorsunuz stres ve heyecanla birlikte. O yüzden çok ayrıntılı düşünüp kendinize kötü senaryolar yazmayın; sınava girip çıkacaksınız ve 2 günde bitecek yani 2 gün sonra özgürsünüz. Kendinizi rahatlatacak şeyler bulun. Komik bir şeyler izleyin, kafanızı dağıtın. Dünyanın sonu değil, ucunda ölüm de yok. Siz elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın yeter. Umarım hepiniz güzel yerlere gelirsiniz, her şey gönlünüzce olur. Hepinize başarılar!

📚📚📚

İTÜ mimarlık öğrencisi İrem’in röportajını seninle paylaştık. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!
Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL