LGS Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Kadıköy Anadolu Lisesi – LGS Başarı Hikayesi

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Bekir'e sorduk! Bekir, LGS'de %0.33'lük dilime girerek Kadıköy Anadolu Lisesi'ni kazandı!

4 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 6.10.2021
Kadıköy Anadolu Lisesi – LGS Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Kadıköy Anadolu Lisesini 0,33’lük dilimle kazanan Bekir’e LGS hazırlık sürecini ve taktiklerini sorduk. Bekir sınava Kunduz ile hazırlandı. O da onu Kadıköy Anadolu Lisesi’ne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Kadıköy Anadolu Lisesi Kazanan Bekir’in LGS yılı röportajı:

 • Kendinden bahseder misin?

Ben Bekir Tellioğlu. 2007 yılının mart ayında Hatay’da doğdum. 2021 LGS’ye girdim ve şu an da İstanbul’da okuyorum.

 • LGS yüzdelik dilimin neydi, hangi liseye yerleştin?

LGS yüzdelik dilimim:0,33 Kadıköy Anadolu Lisesi (Kadıköy Maarif Koleji)

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Benim sınav yılının en önemli özellikleri rekabet edecek arkadaşlarımın çok olması ve okuldaki öğretmen kadrosunun iyi olmasıdır.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

İlk olarak ailemin ve çevremdeki insanların desteği benim için çok önemliydi. İkinci olarak okulların tam dönemli açık olmaması. Üçüncü olarak dershaneye gitmemem çünkü dershane bana göre bir zaman kaybı zaten okulda konuları öğreniyorsunuz dershanede konuları tekrar etmek yerine soru çözmenizi daha mantıklı.

Ve son olarak Kunduz kullanmam.

Dezavantajlar:

 1. Soru çözmek için çok fazla kitap alıp yetiştirememek benim için bir dezavantaj oldu çünkü bu kitapları yetiştiremediğim zaman başarısız olacakmışım gibi hissediyordum. Bu yüzden konuları bitirdikçe kitap almanızı öneririm.
 2. Bir günde çok fazla soru çözmeye çalışıp onu yetiştiremediğimde içimde çok kötü bir his oluyordu ama bir yandan da bir daha ki güne tekrar soru çözme isteği uyandırıyordu. Ama tavsiyem kendinize yetecek kadar soru çözmeniz tarafında.
 • Çalışmaya başlarken seni ne motive ettin, yorulduğunda nasıl devam ettin?

Beni en fazla motive eden şey bir daha ki sınavda en fazla doğru yapmaya çalışmaktı ve İstanbul’da iyi bir lisede okumaktı. Yorulduğum zaman 1 gün kendime boş zaman belirlerdim o boş zaman da teknolojiyle en az ilgilenecek şekilde o günümü geçirirdim.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Beni bu noktaya getiren en iyi şey rekabetti her zaman en iyisi olmak istediğimden dolayı hep çalışma isteği vardı.Ve bu da bıkmadan ders çalışmama neden oldu.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Bu dezavantajlarım olmasaydı daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum.

 • Çalışmaya ne zaman başladın?

Çalışmaya 7.sınıfın sonunda başladım ve okul bittikten sonra yazın 8.sınıf konularına başladım.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Ben günde genellikle 7 saat uyurdum ve bana yettiğini de düşünüyorum. Ama çok geç yatmamanızı tavsiye ederim. Günde 300 sorunun altına neredeyse hiç inmedim. Ve genellikle 10 saat ders çalışırdım.

 • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (Bir güne kaç farklı der eklerdin-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Programımı sabah kalktığımda hazırlardım çünkü o günkü yoğunluğuma bağlı bir program hazırlamam lazımdı. Bir günde tüm derslerden soru çözerdim çünkü hep aynı dersten soru çözmek sıkıyordu. Genellikle 2 haftada 1 günlük mola verirdim.

 • Sosyal hayatında değişiklikler yaptın mı LGS için?

Ben basketbol oynuyordum ama LGS zamanı biraz düşürmek zorunda kaldım ve sosyal medyadan biraz uzaklaştım.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin , şeklin var mıydı?

Bana göre pomodoro mantıklı ama sıkıldığım zamanlar öyle yapıyordum ama normal zamanda 75 dakika ders çalışıp 15 dakika mola veriyorum. Ve akşamları erken yatıp sabah erken kalkıyordum .

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Anlamadığım sorular için çok yardımcı oluyordu. Ara sıra aynı soru için bir kaç alternatif cevap alabiliyordum. Ama hocaları gayet iyiydi ve benim için çok verimli oldu.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Okulumuzda dönemin başında deneme olmaya başladık ama ben 2.dönem başında başladım. Önce hafta da 2 deneme yaparken son iki ay kalasıya haftada 4 deneme oluyordu ve son ay her gün 1 veya 2 denem yapıyordum.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Konularımı Mayıs başında bitirdim.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta günlük çözdüğüm soru sayılarını azalttım.2 öğün yemek yedim. Ama arada meyve ve yararlı atıştırmalıklar da yedim. Son hafta saat 22.00’de yattım. Ve sabah 6.00’da kalktım. Çünkü sabah en verimli olduğum saatlerdi. Son gün sadece yapamadığım sorulara baktım.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Sınava girerken sanki normal bir deneme sınavına giriyormuşum gibi düşünmeye çalıştım. İlk okuduğumda anlamadığım soruları geçip soruların tamamını bitirdikten sonra dönüp tekrar baktım. Çünkü o arada insan beyin fırtınası yapabiliyor ve farklı şekillerde soruları yorumlayabiliyor.

 • Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

8.sınıfa geldiğinizde çalışmaya başlamanın yeterli olduğunu düşünmeyin çünkü 5.sınıftan itibaren altyapı oluşturmazsanız çok zorluk çekersiniz. O yüzden daha alt sınıflarda çalışmaya başlamanız öneririm.

Kunduz’daki öğretmenlere çalışmam esnasında bana sağladıkları desteklerinden ötürü teşekkür ederim.

Bana sormak istediğiniz soruları sosyal medyadan sorabilirsiniz.

📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Bekir’e sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Kadıköy Anadolu Lisesi ve diğer İstanbul liselerinin taban puanlarını öğrenmek için tıklayabilirsin.

☀️

 Hayallerine giden yolda çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL