Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları

LGS Son Hafta Ne Yapılmalı – Son Hafta Tavsiyeleri

LGS son hafta sürecinde sınava psikolojik açıdan hazırlanıp çalışmalarını nasıl devam ettirebileceğin konusunda birkaç tavsiyemiz var!

3 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 21.05.2021
LGS Son Hafta Ne Yapılmalı – Son Hafta Tavsiyeleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava bir hafta kaldı! Bu zamana kadar nasıl çalışacağımızı az çok planlayarak ilerledik, ancak LGS son hafta diğer haftalar gibi değil. Sadece çalışma programı yapmak yerine yaklaşan sınavın heyecanını nasıl yöneteceğimizi, artık konu çalışmalarının hatta denemelerin bittiği bu günlerde sınava dair neler yapabileceğimizi düşündüğümüz bir hafta geliyor. LGS’den önceki son haftada sınava hem psikolojik açıdan hazırlanıp hem de çalışmalarını nasıl devam ettirebileceğin konusunda birkaç tavsiyemiz var!

LGS Son Hafta Ne Yapılmalı

Stresini yatıştırma zamanı

Bu maddeye çalışma tavsiyelerinden önce yer vermek istedik. Çünkü bu hafta önceliğin sınava iyi bir ruh haliyle girebilmek için rahatlatıcı birkaç gün geçirmek olmalı. Öncelikle bu sınava neredeyse bir yıl çalıştığını unutmamalısın. Yani sınavda karşılığını alacağın çalışmaların son bir haftayla sınırlı değil, tüm yıl gösterdiğin çabanın sonucu olacak. Bu yüzden son hafta çalışma temponu biraz azaltıp sevdiğin aktivitelere vakit ayırma düşüncesi seni strese sokmamalı. Çalışmalarına seni yormayacak bir düzeyde devam ederken kendinle zaman geçirip seni motive edecek konularla ilgilenebilirsin. Bunların yanında uyanma saatini sınav zamanına göre ayarladığın bir günlük rutin oluşturmadıysan tam zamanı! Son hafta uyanma, çalışma ve yemek yeme gibi aktivitelerini rutin bir düzene bindirmek seni sınava kadar strese sokabilecek plansız ve karmaşık günlerden de uzak tutacaktır.

Son birkaç deneme!

Son hafta kaygı yönetimi adına neler yapabileceğini konuştuk. Peki çalışma anlamında ne yapılabilir? Eğer konularını çoktan bitirdiysen ve bolca deneme de çözdüysen son haftada önceki haftalardan daha az yoğun bir deneme rutinine gidebilirsin. Örneğin günde iki deneme çözmek yerine bu sayıyı bire indirip kalan vakti kendine ayırabilirsin. Bunun dışında hala yeteri kadar deneme çözemediğini düşünüyorsan deneme sıklığını seni yormayacak bir sayıda tutabilirsin. Çözdüğün denemelerde unuttuğunu fark ettiğin bir konu olursa kısaca göz gezdirmek için geç değil! 15 dakikalık bir tekrarla unutma ihtimalin olan konularda hafızanı tazelemek sınava kendine güvenir bir biçimde girmene katkıda bulunacaktır.

LGS için son hafta eski denemelerine göz at

Bu zamana kadar pek çok deneme çözdün. Deneme çözmeye devam ederek yanlışlarını ve eksiklerini tespit edebilirsin. Ancak bunun yanında eskiden çözdüğün denemelerden de edinebileceğin tüm bilgileri sınavdan önce edinmeye çalışmalısın. Bu son haftada baştan bir deneme çözmek uzun bir iş gibi gözükebilir. Onun yerine eski denemelerini taramak hem çok daha hızlı olacak hem de bu zamana kadar çaba gösterip çözdüğün denemelerin amacına ulaşmasını sağlayacak! Yeni öğrendiğimiz konular kadar nasıl çözdüldüğünü yeni öğrendiğimiz soruları da unutma ihtimalimiz var ve onları tekrar etmek sınavdan önceki son hazırlıklar arasında olması gerekenlerden.

Son olarak, bu hafta yukarda bahsettiğimiz gibi seni dinlendirecek aktivitelere bol bol yer vermekten çekinme. Son hafta ders çalışmanın ayrıca stres yaratan bir yanı olabiliyor. Gerçek sınavda çok benzer bir sonuç çıkacağı düşüncesiyle istenmeyen bir sonuç alındığında çok daha fazla moral bozucu olabiliyor. Bu süreçte unutma ki sen sadece son hafta değil, sene başından beri çalıştın ve netlerinde ara ara dalgalanmalar hep oldu. Sonuç olarak sınava yüksek bir moralle girmek de çok önemli, bu yüzden seni iyi hissettirecek ne varsa sınavın yaklaştığı günlerde bununla ilgilenmen en iyisi olacaktır.

☀️☀️☀️

LGS son hafta ne yapılmalı seninle paylaştık. Son haftada da Kunduz yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL