Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Marmara Hukuk – Eşit Ağırlıkta 10 Bin Sıralama – Başarı Hikayesi

Sınava dair sorularını, Kunduz'la sınava hazırlanan Zeynep'e sorduk! Zeynep, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı!

4 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 18.10.2021
Marmara Hukuk – Eşit Ağırlıkta 10 Bin Sıralama – Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Zeynep’e sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 10.541.lik derecesi ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Zeynep’e sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Zeynep kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Ben Zeynep. Okul hayatım genelde sınavdan bir gün önce çalışma ve eğlenme şeklinde geçiyordu, bu 11.sınıfa kadar sürdü sonra yumurta kapıya dayanınca çalışmam gerektiğini anladım ve YKS serüvenim böyle başladı. Marmara Üniversitesi Hukuk bölümünü kazandım.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Eşit Ağırlıkta 10.541 sıralama yaptım.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Sınav sonucum beklediğim gibi değildi, çok fazla yanlış yaptığım için kendimden utanıyorum. İnsanlar belgemi görünce böyle mi Marmara hukuk kazandı der diye bazen endişeleniyorum. Ama sonuçta hedefime ulaştığım için mutluyum.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Beni diğerlerinden ayıran 11.sınıfta AYT derslerimi sıkı tutmam ve ortalamamı yüksek tutmamdı.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Avantajım geçen sene abimin de YKS sınavına girip bana yol göstermesiydi. Dezavantajım çok çabuk sıkılmam ve salmaya meyilli olmamdı.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Ailemi, çevremdekileri hayal kırıklığına uğratmamak istemem ve bir yıl daha bu sürece katlanamayacağımı bilmemdi.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Bu yıl en iyi yaptığım şey çok fazla deneme çözmekti belki onları daha düzgün analiz etseydim daha iyi bir sonuç elde ederdim.

 •  Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Denemelerimi ve yapamadıklarımı daha iyi analiz edebilirdim ve erkenden ders çalışmaktan bıkmamam gerekirdi.

 •  Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Ben dershaneye gitmiyorum, okuldaki hocalara da her zaman soru soramıyordum ama kunduz geç saatlerde bile soru sorabileceğim, anlamadığımda tekrar anlattırabileceğim bir yerdi.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

YKS’ye tam olarak yaz aylarında başlamıştım ilk netlerim 45-55 arası bir şeydi son aylarda netlerim 80-90 arasında gidip gelmeye başlamıştı.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Açıkçası ben bir gün önceden ertesi günü çalışacaklarımı ayarlardım başka türlü hazırladığımda uyuyamıyordum. Şubat ayında abimle şu konular şu zamana bitecek şeklinde program yapmıştık. TYT-AYT dengem netlerime ve yapamadığım konulara göre ayarlıyordum. Tatil günü ne zaman istersem oluyordu, bu konuda pek iyi değildim.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Benim sosyal hayatım korona olduğu için pek yoktu sadece webtoon okumayı seviyordum ona çok fazla zaman ayırdığım için gün sonunda yatarken bakmaya çalışıyordum. İlk kapanma zamanlarında pek dışarı çıkmadım ama son aylarda sıkıldığım işin annemle yürüyüş yaptım.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Genelde 7 gibi uyanırdım, 1-2 test paragraf 1-2 test problem çözerdim. İstersem 1-2 test geometri de eklerdim. Sonra kahvaltı yapar konu çalışacaksam konu çalışırdım, o gün o konunun testini çözerdim hafta sonu 1 kez genel deneme ve matematik denemesi çözerdim ilk aylarda böyleydi. Konularım bittikçe genel deneme sayım ve branş deneme sayılarım artmıştı. Sınav yaklaştıkça ve konularımın çoğu bitince erkenden seri denemelere başladım. Soru sayımı tutmuyordum çünkü her gün değişiyordu. Çok soru çözüp bir şey anlamadıkça bir anlamı kalmıyor.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Ben yazın 1-2 kere çözmüşümdür tam olarak eylül ayında deneme çözmeye başladım. İlk başlarda hafta sonu bir defa yaklaştıkça haftada 3-4 diye gidiyordu. Son aylarda her gün çözüyordum.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Herkesin çalışma stili kendine ama ben oturdum mu tam çalışmak isteyen tiptim.25 dk çalış 5 dk mola bana pek iyi olmuyordu. Kendinize sorup bulmaya çalışın bence.

 •  Konularını ne zaman bitirdin?

Mart gibi büyük çoğunluğu bitmişti ama tam hatırlamıyorum.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Tyt anımı pek yönetemedim. Nasıl başladı nasıl bitti anlayamadım. Ama matematiği yapamayınca direkt fende yapabileceğim birkaç soruyu geçerek iyi yapmışım.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Benim uyku düzenim aynı akşam 12 gibi yatıp 7 gibi kalkarım, dışarıdan yemek yemeyi kesmiştim. Seri deneme yapıp analiz yapıyordum ve tekrarlara başlamıştım.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin neler olur?

Bence çok zordu matematikte uzun sorular vardı normalde uzun sorular kolay olur ama bu seneki matematikte böyle değildi. Tavsiyem bütün sınıflarda kendi konularını tam öğrenin illaki unutacaksınız ama yeniden çalışırken daha kolay kavrarsınız. Kendinize güvenin benim çevremdeki arkadaşlarım kesin mezunum deyip 3-4-10 bin gibi sıralamalar yaptılar. Deneme çözmeyi aksatmayın hızlanmak istiyorsanız bunun çözümü deneme çözmek. Matematik kesinlikle kilit noktası bunu hiç unutmayın.

📚📚📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan 10 bin TM sıralaması ile Marmara Hukuk Fakültesi kazanan Zeynep’e sorduk . Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL