Rehberlik Yazıları
Sayısal Öğrencilerden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği – MF 25 Bin- Başarı Hikayesi

Sınava dair sorularını, Kunduz'la sınava hazırlanan Rana'ya sorduk! Rana, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı!

5 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 20.10.2021
Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği – MF 25 Bin- Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Marmara Üniversitesi Endüstri mühendisliğine giden yolculuğu nasıldı? Nasıl motive oldu? Sınav yılına dair iyi ki ve keşke dediği neler var.
Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Rana’ya sorduk! O da onu sayısal puan türünde ilk 25 binlik derecesi ile Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Rana’nın Cevapları:

 • Rana kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Ben Rana, Kayseri Final Fen Lisesi’nden bu sene mezun oldum. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandım.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Sayısalda 25 bin sıralama yaptım.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Bu sınav sonucu benim hedefimden oldukça düşüktü, fakat çoğu kişi gibi sınavın azizliğine uğradığımı ve bunun benim suçum olmadığını biliyorum bu yüzden mutluyum.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Bence benim yolumu çevremdekilerden ayrı tutan şey benim sınava kadarki süreçten sorumlu olduğumun bilincinde olmamdı. Bir şekilde o sınav gerçekleşecekti, o an hasta da olabilirim başım da ağrıyabilir kolum da kırılabilirdi. O belirlenen birkaç saat içinde her şey olabileceği için de sonuçtan ben sorumlu değildim. Benim sorumluluğum sınav gününe kadar elimden gelen her şeyi yapmaktı ve yaptım da.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

En büyük avantajım düzenli olmam, her zaman bir programımın olmasıydı. Bir dezavantajım olduğunu düşünmüyorum.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Bunaldığımda kendime biraz zaman vermeyi bildim. 1 saat çalıştım ve çok düştüysem kendimi zorlayıp iyice bunalıp önümüzdeki birkaç günü de verimsiz bir şekilde geçirmektense o gün kendime müsaade verip bir sonraki güne daha enerjik başlıyordum.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Bence en iyi yaptığım şey ders çalışmayı sevmekti. Çünkü biliyordum ki her çalıştığımda bir adım daha yaklaşıyordum sürecin sonuna.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz’a pandemi sürecinde hiç soru sorma imkanımız yokken denemek için başlamıştım ve birden ders çalışmamın en önemli noktalarından biri oldu. Çünkü bir deneme çözdüğümüzde sırf o yanlış sorular için çözüyoruz, onlar bize eksiklerimizi gösteriyor ve o soruları anında çözüme kavuşturduğumuzda birkaç saat çalışsak alamayacağımız bir verimle ilerleme kat etmiş oluyoruz.

 • Çalışmaya ne zaman başladın, başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Tam programlı çalışmaya 11. sınıfın 2. dönemi başladım. İlk TYT denemem 55-60 net civarıyken sınava birkaç ay kala 105-110 arası yapıyordum. AYT’ye ise sınavdan birkaç ay önce başlamıştım ve genelde aynı 65-75 bandında seyretti.

 • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?

İlk olarak ajandama aylık olarak bitirmek istediğim konuları ve hedeflerimi yazardım. Daha sonra pazartesi sabahları detaylı 1 haftalık plan yapardım, konuları günlere dağıtırdım ve TYT/AYT karıştırırdım. Son dönemlere kadar eğer haftayı planladığım gibi geçirmişsem her pazarım tatildi. Bir etkinlik olduğunda veya modum olmadığında dinlenme günümü başka bir güne taşıdığım da olurdu. Bu hem benim için durup nefes alacağım bir dinlenme hem de bir ödüldü. Hafta içinde yapmak istediğim bir şey olduğunda Pazar gününe erteliyordum böylece çalışmam aksamıyordu.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Pandemi dolayısıyla zaten çok sosyal yaşamımız yoktu ama yine de programımı aksatmayacak şekilde ayarladığımda hiçbir şeyi reddetmedim. Sonuçta insan olarak sosyalleşmemiz bir ihtiyaç. Örneğin öğlen bir buluşmaya gideceksem normalde başladığım saatten biraz daha erken çalışmaya başlayarak o birkaç saatlik boşluğu telafi ediyordum. Bu şekilde ayarlamak çok kolay! Hobilerimi de ya günlük çalışmam tamamen bittiğinde ya da dinlenme günlerimde yapıyordum.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Ben her zaman erken çalışmaya başlayıp saat akşam 8-9 olmadan çalışmamı bitirmeyi seviyordum. Fakat bu deneyip kendiniz keşfetmeniz gereken bir şey, ben sabah da gece de çalıştım ve bana en verimli olan çalışma saatinin sabah olduğuna karar verdim. Genelde 1-1.5 saatlik etütler yaparak çalıştım böylece dikkatimi iyi topluyordum. Etütlerimin arasında çok sosyal medyayla uğraşmayı sevmiyordum bu benim bir sonraki etüde zor adapte olmamı sağlıyordu bu yüzden aralarda ya bir şeyler okuyor ya aile üyelerimle biraz sohbet ediyor ya da YouTube’dan YKS günlükleri veya mezunlarla röportaj izliyordum.

Başkalarının da benim gibi zorlu bir süreçten geçmesi ve çalışıyor olmasını izlemek gerçekten büyük bir motivasyon oluşturuyordu, bir sonraki etüde daha da enerjik başlıyordum. Belirli bir soru hedefim olmuyordu konuyu anlayana kadar çözüyordum. Günlük hedeflerimi bitirdiğimde yaptıklarımı ajandama yazıyor ve masamı bir sonraki gün temiz bulmak üzere güzelce topluyordum.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Günlük yaptığım her şeyi branş+konu+soru sayısı+çalışma saati şeklinde yazmayı ve ajandamı dolu dolu görmeyi çok seviyordum. Çünkü her ne kadar çalışırsanız çalışın özellikle son dönemler yaklaştıkça hiçbir şey çalışmamışınız, vaktinizi boş geçirmişsiniz hissine kapılıyorsunuz ama verdiğiniz onca emeği sayfaları geriye çevirdikçe görmek sizi bu düşüncelerden kurtarıyor ve size bir özgüven sağlıyor, ayrıca bir konuya en son ne zaman bakmışınız vs. kolay bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

Bir de her ne kadar saat hedefim olmasa da daima kronometreyle çalıştım çünkü bazen öyle günler oluyor ki bakıyorsunuz sabahtan akşama kadar o masanın başında oturmuşsunuz ama hiçbir şey yapmamışsınız, kronometre sayesinde çalıştığınız gerçek saati görüyorsunuz ve buna göre önlem alıyorsunuz.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Her zamanki düzenimle ders çalışmaya devam ettim çünkü düzeninizi bozarsanız vücudunuz panikler, yine de tempomu biraz azalttım kendimi çok yormamaya çalıştım. Sınavdan 2 gün önce deneme yapmayı bıraktım ve son 2 gün de hep tekrar yaptım, sınav sabahına kadar.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin neler olur?

Sınavı bir şekilde anladığımızı ve ona uygun çalıştığımızı sanıyorduk. Çok zor bir soru gördüğümüzde ÖSYM bunu sormaz diyorduk fakat bu sene ilk elden sorabileceğine şahit olduk. Bundan sonra da bu zorlukta mı ilerleyecekler bilmiyoruz bu da işleri sizler için biraz daha zorlaştırıyor.

Benim tavsiyem her senaryo için hazırlıklı olun, zor bir soru gördüğünüzde bu nasıl olsa sorulmaz demeyin anlayana kadar üstüne gidin ve elinizden gelen çabayı gösterin. Sınav sabahı ben elimden geleni yaptım diyebiliyorsanız sonuç gerçekten hiç önemli değil. Umarım sizlere biraz olsun yardımım dokunmuştur, ‘Rana İltekin’ YouTube kanalıma göz atarsanız çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Rana’ya sorduk. O da bize onu Marmara Üniversite Endüstri Mühendisliğine götüren yolculuğunu anlattı. Daha fazla başarı hikayesi okumak için Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!


Kendi başarı hikayeni yazarken yanında olmayı çok isteriz. Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

☀️

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL