Sınav Senesinde Yapılan 5 Hata

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde uzak durman gerektiğini düşündüğümüz, mezuna kalma sebepleri olarak gördüğümüz 5 hatayı senin için derledik!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 22.12.2020
Sınav Senesinde Yapılan 5 Hata

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Bazı alışkanlıklar öğrenciyi ileri taşırken, bazı düşünceler ve davranışlar ise bu süreçte baltalayıcı olabiliyor. Sınava hazırlanırken uzak durman gerektiğini düşündüğümüz, mezuna kalma sebepleri olarak gördüğümüz 5 hatayı senin için derledik!

Sınav Senesi Yapılan Hatalar

1. Zamanın az kaldığını düşünerek kendini sabote etmek:

Sınava hazırlıkta özellikle ocak, şubat aylarına yaklaştıkça doğan bir düşünce  var. Bu düşünceyi “Zaten olmayacak.” , “Bu saatten sonra ne yapılabilir ki?” , “Konularda zaten çok gerideyim.” gibi cümlelerden tanıyabiliriz. Bu tuzağa, bu düşüncelere sakın düşme. Önümüzde aylarca vakit var ve haziranda şu an olduğundan çok farklı bir yerde olabilirsin. Basitçe haftalara konuları dağıttığın planla bile, birkaç ay sonunda ne kadar ilerleyebileceğini görebilirsin.

Zaman zaman güçsüz hissetmek, olumsuz düşüncelere kapılmak çok doğal ama kendini buradan kaldırıp ileri taşıyacak olan sensin. İçinde bu gücü taşıdığını ve bu sürede çok fazla şey değiştirebileceğini unutma. Mezuna kalma kararı elinden geleni yaptıktan sonra alınması gereken bir karar.

✏️✏️✏️

2. Bazı derslere ağırlık verip bazılarını ertelemek:

Mezuna kalma sebeplerinden biri de zorlanılan derslerden kaçmak olarak karşımıza çıkıyor. Elbette zorlandığımız dersler olacak. Kaçmanın, korkmanın sebeplerinden biri aslında o derse doğru bir başlangıç yapamamış olman olabilir. Yeni bir başlangıçla bu dersle ilişkini düzeltebilirsin.

✏️✏️✏️

3. AYT TYT dengesini sağlayamamak :

AYT’nin ağırlığını ve önemini bilmeyenimiz yok. Yine de TYT’yi bitirmek gerektiği, belli bir nete ulaşmak gerektiği fikri ya da TYT’de dalgalanan netler TYT’ye ağırlık vermeye sebep olabiliyor. Matematik ve fen bilgisi derslerinde temel konular bilindiği takdirde programda ağırlık mutlaka AYT’ye verilmeli. AYT dediğimiz gibi hem daha çok puan getiren hem de TYT ile kıyasladığımızda çok daha az sürprizli bir ders. Sınav yılında TYT’ye ayrılan fazla vaktin karşılığını sınav gününde her zaman alınamayabiliyor. Ama AYT çalışmaların karşılığını her zaman verecektir.

✏️✏️✏️

4. Yanlış programlar yapmak:

Program çalışma şeklini ifade ediyor. Programı ihtiyaçlara göre düzenlememek yani eksikleri göz önünde bulundurmamak yapılacak hatalardan biri olur. Hatalardan biriyse programda tekrar için yer ayırmamak. Yeni konulara çalışırken tekrar gözden kaçabiliyor. Şimdi programda tekrara ayrılmayan küçük bir zaman ileride konu unutulduğu için daha büyük konu kayıplarına sebep olabilir. Bu yüzden haftada bir gün 1’er testlik küçük tekrarlar programa eklenebilir. Nasıl tekrar yapabileceğinle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsin.

✏️✏️✏️

5. Dinlenmemek:

Sınav yılında hem dışarıdan gelen hem de iç sesimizden bize çok fazla “Çalış,çalış.” sesleri gelir. Bazen çalışsan da rahat edemezsin, çalışamıyorum diyerek bıraksan da rahat edemezsin. Yapman gereken bir görevi yerine getirmediğini hissedersin. Bu noktada molaları, dinlenme vakitlerini planlamak oldukça işe yarayabilir.  Sınavda hedeflerine ulaşanların hikayelerini dinlediğimizde eğlence için, sevdikleri şeyler için de vakit ayırdıklarını duyuyoruz. Kendimizi tamamen kısıtlayarak sosyal hayatımızdan ve zevklerimizden koparak yapılan bir çalışma çok uzun süreli ve stabil olmayabiliyor.

Sınav senesi yapılan hataları listeledik:

Tabii ki sınav senesinin sonunda avantajları ve dezavantajlarını göz önüne aldığında mezuna kalıp kalmama tercihi senin olacak. Ancak o sürece gelmeden, sınava hazırlık sürecinde edinebileceğin pek çok alışkanlık var. Burada bahsettiğimiz hatalardan kaçınarak, sınav senesini başarılı ve mutlu bir şekilde sonlandırma ihtimalini arttırabilirsin!?

☀️☀️☀️

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL