Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

Motivasyon Yazıları – Motivasyon Hikayeleri

Birbirinden ilham verici motivasyon yazıları, motivasyon hikayelerini senin için topladık. Motivasyonunu yükseltecek hikayeler yazımızda!

5 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 10.02.2022
Motivasyon Yazıları – Motivasyon Hikayeleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Motivasyon hikayeleri, kişisel gelişim hikayeleri motivasyonumuz düştüğünde, zorlandığımız anlarda bize yardımcı olabilir. Bu yazımızda senin için ilham verici başarı hikayelerini derledik.

Motivasyon Yazıları – Motivasyon Hikayeleri

Chris Gardener Motivasyon Hikayeleri

Chris Gardener, gerek çocukluk dönemleri, gerek ise yetişkinlik dönemlerinde birçok zorluk yaşamasına rağmen şu anda milyon dolarlar eden “Christopher Gardner International Holdings” ‘in kurucusu. 2006 yılında bu şirketini satmış olsa da kariyerine motivasyon konuşmacısı olarak devam ediyor. Peki Gardener buralara kadar nasıl geldi?? 

Gardener 1954 yılında bir metropolde doğmuştu ve gerçek babasını hiç tanımadı. Üvey babası ve annesi ile yaşıyordu ancak ikilinin arası pek iyi değildi. Hatta bir dönem annesi ve üvey babası arasında bazı sıkıntılar varken Gardener çocuk esirgeme kurumunda bile kalmış.? Liseden çıktıktan sonra 4 yıl orduda görev yaptı ve 1974 yılında San Francisco’ya taşındı. 1977 yılında eşi Sherry Dyson ile evlendi. ?Ve bir oğulları oldu. Bu sırada medikal malzemeler satan Gardener belli bir miktar para kazanıyordu ancak bu ailesine yetecek kadar değildi. Sonunda eşi, oğlu ile Gardener’ı terk etti.? O zamanlar Gardener’ın kaldığı yerde çocuklara izin verilmediğinden oğlu ile beraber dışarılarda, kiliselerde ve parklarda yatmak zorunda kaldı. İşten kazandığı para ile de hem oğlunu kreşe gönderiyor hem de ev kiralayabilmek için para biriktiriyordu. Bir gün bir hastahanenin otoparkında hayatını değiştirecek bir obje gördü, kırmızı bir Ferrari.? Ferrari’nin sahibine arabayı nasıl aldığını sordu ve bu kişi çok önemli bir borsacı olan Bob Bridges’di. Bob ona hikayesini anlattıktan sonra Gardener’ın borsaya olan ilgisini gördü ve ona bir şirkette staj ayarladı. Ancak o dönemler park cezalarını ödemediğinden Gardener hapishaneye girmek zorunda kaldı. Buradan çıktıktan sonra stajını tamamladı ve aynı zamanda borsa üzerine eğitim aldı. Ve sonrasında büyük zorluklara kendi firmasını kurmayı başardı. Ve şu anda motivasyon konuşmaları ve birçok derneğe bağış yapan bir milyarder.? 

Otobiyografik Hikayesi: Umudunu Kaybetme

Hapishane döneminde  Gardener kendi hayat hikayesini de yazmıştı. Ve bu otobiyografisine  “The Pursuit Of Happyness”( Umudunu Kaybetme) adını koymuştu. Hollywood tarafından çok sevilen bu otobiyografi daha sonrasında  filme dönüştürüldü. Başrolünde Will Smith’in oynadığı filmi Gardener’ın hayatını, zorluklarını ve bunlara rağmen neleri başardığını anlamak için kesinlikle izlemelisin!? 

Umarım sen de bizim kadar etkilenmişsindir bu motivasyon hikayeleri örneğimizden. Ve sen de onun gibi her zorluğa göğüs gerip istediğini almak için çabalarsın.? Diğer motivasyonel yazılarımız ile çalışmalarının verimini artırabilirsin! Son olarak seninle Chris Gardener’ın en beğendiğimiz iki sözünü paylaşmak istiyorum: 

Bir hayaliniz varsa o hayali korumak da sizin göreviniz.” 

“Bir şeyi gerçekten istiyorsanız gidip alın. Nokta.”

Enzo Ferrari ve İlham Veren Hayat Hikayesi

Enzo Anselmo Ferrari 20 Şubat 1898 yılında İtalya’nın Modena kasabasında dünyaya geldi. Ferrari’nin küçüklüğünde 3 tane hayali vardı. Bunlardan birine yeteneği yoktu, diğerine çok çabalamadı ancak son hayali onu dünyanın en çok tanınan efsanevi isimlerinden biri haline getirdi. O da yarış pilotu olmaktı. 

Babası o zamanlarda orta çapta bir işletmeciydi. Ancak 1916 senesi o ve Ferrari’nin abisi I. Dünya Savaşı’na gönderildiler ve orada grip salgınından dolayı vefat ettiler. Bunun üzerine Ferrari okulu bıraktı ve orduya katıldı. Bundan 2 yıl sonra da ordudan ayrıldı.

Hayallerinden hiç vazgeçmedi

Eve döndükten sonra dul annesine bakmak ve hayalini gerçekleştirmek için Fiat’ a başvurdu ancak savaş sonrası işsizlik oranı yüzünden buradan red yanıtı aldı. İlerleyen dönemlerde Vespa için test sürüşü yapan ve yarışlara katılan Ferrari burada birçok insan tarafından dikkat çekti ve bunun üzerine Alfa Romeo için çalışmaya başladı. 

Bu dönemde Mussolini ile İtalya’ da faşizm hızla yükselmeye başlamıştı ve İtalya adına kazandığı başarılar ile Mussolini’nin gözüne giren Ferrari’ye “Cavaliere dell’ordine della Corona d’Italia” (Şövalye/İtalya Kraliyet Nişanı) unvanı verildi. 

1920’lerin ortasında geçirdiği bunalımlardan sonra yarışmaya 1927 yılına kadar ara verdi. 1927’den itibaren 1932’de oğlu doğana kadar Alfa Romeo için yarışmaya devam etti. Oğlu doğduktan sonra 9 yıl kadar Alfa Romeo’da yüksek mevkilerden çalıştı. Ancak sonrasında asıl isteğinin üzerinde kendi adını taşıyan araçlar yapmak olduğuna karar verdi ve Alfa Romeo’dan ayrıldı. 

Yaşadığı olumsuzluklar, başarı için engel değildi

Ferrari’nin şansına o dönemde II. Dünya Savaşı patlak verdi ve bu sebeple silah işine başladı. Savaşın ilerleyen dönemlerinde fabrikası bombalanan Ferrari işini Maranello’ya taşıdı. 

1946 yılında kendi adını taşıyan ilk aracı hayata geçirdi. İtalyan ekonomisi ile beraber Ferrari’de büyük bir yükselişe geçti. Bu yükselişin özellikle 1950’ler de olması da önemlidir. Bu yükseliş Ferrari için oğlunun ölümüyle beraber durmuştu. Bunun üzerine eşinden ayrılan Ferrari fabrika da yaşamaya başladı. Bu dönemde test sürücülerinin yaşadığı kazalardan dolayı zor zamanlar geçirmeye başladı. 

1960’lar da İtalya’da yeniden bir ekonomik kriz gerçekleşti ve bu dönemde Ferrari hisselerinin büyük bir kısmını Fiat’a satmak zorunda kaldı. Ancak vefat ettiği 14 Ağustos 1988’ e kadar işinin başından asla ayrılmadı. 

Martin Luther King Jr. Kimdir?

Martin Luther King Jr., hala birçok filme konu olan, meşhur “Bir hayalim var!” konuşmasıyla kendini sadece Amerika’ya değil, tüm dünyaya tanıtmış bir insan hakları savunucusu. Onun bu konuşması, bize hayallerimiz ne kadar zor olursa olsun sabır, çaba ve azim ile onlara ulaşmanın aslında ne kadar da olanaklı olduğunu gösteriyor. Senin de bir hayalin var, çok çaba gösterdin, çok da istiyorsun. Yakın zamanda sen de bu hayale ulaşacaksın! Bu hikayeyi okuduğunda da azminin daha da artacağına eminim ?

Üniversite Hayatı

Martin Luther King Jr., Atlanta, Georgia’da 1929 yılında dünyaya geldi. İlerleyen yaşlarında yürüttüğü politikasının ilk adımları, üniversitedeki hocası Benjamin Mays tarafından atılmıştı. Onun yurttaş hakları ile ilgili yaptığı çalışmalardan çok etkilenen King, aynı zamanda Sosyoloji okuduğu için toplumların yapısı hakkında da çok geniş bilgi edinme fırsatı bulmuştu. Bu bölümden mezun olduktan sonra gittiği Crozer Teoloji Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu, bu bölüm de sonrasında hayattaki yerinde büyük bir rol oynadı.

Irkçılığa Karşı Duruşu

            1953 senesinde, daha 24 yaşındayken en önemli siyahi kilise olan Alabama’daki Dexter Avenue Baptist Kilisesinin pastörü oldu. Rosa Parks’ın beyaz bir Amerikalıya yerini vermemesinden ötürü tutuklanması üzerine düzenlediği Montgamery Otobüs Boykotu, onu tutuklanmasına kadar götürdü. Ancak bu boykotun sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ayrımcılığı kanun dışı ilan edildi. Bu, birçok açıdan yeni bir devrin başlangıcıydı. Ancak hak savaşı burada bitmiyordu, oy kullanmak için başvuran birçok siyahi türlü hakaretlerle Adalet Sarayı’ndan geri çevriliyordu. Eşit oy hakkının olmaması demek eşitliğin tam olarak gerçekleşmemesi demekti. Bunun için yine çok büyük bir ses getiren ve türlü zorluklarla karşılaşılan başka bir yürüyüş düzenlendi. Selma’dan Washington’a kadar olan yürüyüşün sonunda “Bir Hayalim Var” adlı meşhur demeci vererek birçok insana umut kaynağı olacaktı Martin. 1964 yılında Yurttaş Hakları Kanunu ile 1965 yılında Oy Hakkı Kanunu ile siyahilerin birçok açıdan Amerika’da insan haklarını kazanmasında başrol oynadı.

Martin Luther, Nobel Barış Ödülünün sahibidir.

            Sadece siyahilere haklarını vermesinden ötürü değil, aynı zamanda şiddetsizlik politikasıyla ilerlemesi de King Jr.’ı tarih kitaplarına özel bir isim olarak geçirdi. Bu politikasından ötürü birçok kesimden, siyahi olsun beyaz olsun, sempati topladı. Bu davranışı ayrıca onun 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmasını da sağlamıştır.

            Ancak bu kadar ses getiren bir insana karşı koymak isteyen insanların olması da fazlasıyla muhtemeldi. Bu insanlardan biri, şiddete karşı olan bu insan hakları savunucusunu 1968 yılında, otel odasından silahla vurarak öldürmüştür. Fiilen yanımızda olmasa bile, fikirleri, insaniyeti hala sadece Amerika halkında değil, tüm ulusların kalbinde yaşamaktadır.

Motivasyon hikayeleri ve motivasyon yazılarını seninle paylaştık. Umarız bu motivasyon hikayeleri senin için de ilham olup hedef ve hayallerine giden yolda daha çok güçlenmeni sağlamıştır.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL