Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Mustafa’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #16

Sınava dair akla takılanları Kunduz ekibinden Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Mustafa'ya sorduk!

4 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 26.08.2021
Mustafa’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #16

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Kunduz Ekibinden Röportajlar serimizdeki bu yazımızda sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Mustafa’ya sorduk! O da onu Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhabalar, ben Mustafa Çıracı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 1. Sınıf öğrencisiyim.

Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

2019 YKS sınavında TYT derecem 67616, AYT derecem ise 972 idi.

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Genel olarak yıl içindeki çözdüğüm sınavlardan pek farklı değildi fakat sınav anının verdiği heyecan ve stresle gözümüzde büyütebiliyoruz.

Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin?

Ben sınava çalışmaya 11. sınıfın başında başladım. 2018 TYT sınavını 11. sınıfın sonunda çözdüğümde 82 netim varken sınava 1 ay kala ortalama 98-99 net civarındaydım.

Okul döneminde 12.sınıfta okulla çalışmalarını nasıl götürdün?

Genel olarak okuldan ayrı arkadaşlarımla birlikte olduğum bir çalışma planı izledim. Bu yüzden okulla etkili bir şekilde çalışma götürmedim. Çalışma stilim genel olarak konu çalışma ağırlıklıydı. Konuyu anlamak ve özümsemek çalışma stilimin temelini oluşturuyordu. Konuyu anladığımdan emin olduktan sonra 2-3 farklı soru kitabından o konuyu çözüyordum.

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

12. sınıftayken TYT için denemeden denemeye soru çözüyordum ekstra konu veya soru kitabı çözmedim fakat eksikliğini sonradan hissettiğimi söyleyebilirim. AYT’de ise yılın başından ortasına kadar matematiği tam anlamıyla bitirmeye çalıştım. Sınava 1-2 ay kala ise sözel dersler olan edebiyat ve tarihe yoğunlaştım. Genelde gün içinde tek derse çalışıyordum fakat eksik olduğumu çok fazla hissedersem 2 ders çalışıyordum ve bu sayıyı hiçbir zaman arttırmadım.

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Yıl içinde okulum olduğu için büyük bir bölümü okulda geçiyordu. Günün geri kalan kısmında ise 1-1.5 saat konu çalışmaya devamında ise soru çözmeye zaman ayırıyordum. Bu da ortalama günümün 2-3 saatini alıyordu. Fakat okuldayken boş bulunduğum anlarda genelde AYT matematik sorusu çözerdim. Okulun olduğu günlerde 7.30 gibi uyanırdım, hafta sonları ise 9 gibi uyanırdım. Okuldaki müsait zamanlarımda soru çözmem ve sınav hariç 2-3 saat fakat bunları toplarsak ortalama 5-6 saat çalışıyordum. Hafta sonları ise hiç çalışmıyordum sadece birer tane deneme çözüyordum. Bu sırada günde 6-7 saat uyumaya özen gösteriyordum.

Günde kaç soru çözüyordun?

Günde hiç soru çözmediğim zamanlarda oluyordu 200-300 soru çözdüğüm zamanlarda oluyordu. Genel olarak ortalama ise sınav hariç günde 150 soru civarı çözüyordum.

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Edebiyat kısmını kendi yöntemimle çalışmıştım. Bu yöntem doping hafızadan video izledikten sonra küçük kağıt parçalarının bir kısmına yazar ismini yazarken diğer kısmına eserin ismini ve türünü yazıyordum.

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

12. sınıfın en başından haftada 1 deneme çözerek başladım. Son 3 ay kala ise haftada 2 denemeye çıkarttıktan sonra son 1 ay kala haftada 4-5 deneme çözmeye başlamıştım. Denemeyi Türkçe, Sosyal, Fen ve Matematik sıralamasıyla çözüyordum. Fakat Türkçeyi tersten çözme şeklinde bir yöntemim vardı.

Konularını ne zaman bitirdin?

Konularım tam anlamıyla hiçbir zaman bitmedi.

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

TYT’den çıktıktan sonra nasıl yaptığımı tahmin edebildiğim için büyük üzüntü yaşadım fakat eve gittikten sonra direkt AYT genel tekrar videoları izlemeye başladım. AYT sınav sabahında ise erken uyanarak konu çalıştım. Sınavda da bu kısa çalışma sayesinde 3-4 soruyu yapabildim.

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

Keşke yapmasaydım dediğim birinci olay TYT’den soru kitabı çözmemem ve sınavda bunun eksikliğini hissetmem. Buna ek olarak TYT sınavında panik yaparak sınavı çözme sıramı değiştirmek keşke yapmasaydım dediğim şeylerden ikincisidir.

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Kendime haftanın 2 günü ve Cuma gününün yarısını tatil olarak verirdim. Bu zamanlarda ise genel olarak film izler ve arkadaşlarımla dışarıda vakit geçirirdim.

Motivasyonunu nasıl sağladın?

Ben arkadaşlarımla fazla vakit geçiren birisi olduğum için her zaman birbirimize destek olurduk ve beraber aynı üniversitenin hayalini kurarak orada neler yapacağımızı konuşurduk. Bu benim en büyük motivasyon kaynağımdı. Ders çalışırken bunalırsam Kitabı bırakıp film ve dizi izlemeye başlıyordum.

Sosyal hayatın nasıldı?

Ben sınav için kendimi pek kısıtlamadım genel olarak sosyal hayatım öncesinde nasılsa ona yakın bir şekilde devam ettim.

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Benim bu başarıyı elde etmemdeki en önemli nedenlerden biri arkadaş çevremdi. Özellikle sınav için arkadaş çevrelerinden kendilerini soyutlamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Hocalarla ise arayı sıcak tutarak onlarla yakın olmak sizin çalışmalarınızın nasıl ilerlediğini görmeniz açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Yemen Deniz’e sevgilerle..

☀️☀️☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Bu yazımızda da bu uzun üniversite sınavına hazırlık sürecini Mustafa’ya sorduk. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, soru bankası gibi hizmetlerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz! 🍀  

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL