Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Nisa’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #12

Sınava dair akla takılanları Kunduz ekibinden Nisa'ya sorduk! Nisa, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü öğrencisi. Eşit ağırlık derecesi de Türkiye 489.luğu!

4 dakikalık okuma
Elif tarafından yazıldı, 8.02.2021
Nisa’ya Sorduk! Kunduz Ekibinden Röportajlar #12

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları Kunduz ekibinden Nisa’ya sorduk! O da onu eşit ağırlıkta 489.luk ile Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Merhaba, ben Nisa. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Nisa’ya sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

2019 YKS’de eşit ağırlık alanında 489.olmuştum.

Üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun?

Sınavın zorluğu kişiden kişiye değişebilir. Ancak iki sınavın da kendi içinde belli bir kalıbı olduğundan, önemli olanın bu kalıpları anlamak ve öğrenmek olduğunu düşünüyorum.

Çalışmaya ne zaman başladın? Başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıldı?

Ciddi olarak çalışmaya 12. sınıfın yazında dershaneye giderek başlamıştım ancak matematiğe her zaman çalışan bir öğrenci oldum. 9. sınıfta da matematik çalışıyordum. İlk başladığımda konu eksiğim olduğundan netlerim beklediğimden düşüktü ancak konuları tamamlamaya başladıkça netlerim gözle görülür şekilde yükseldi.

12. sınıfta okul ile birlikte çalışmalarını nasıl götürdün?

Ben 12. sınıfta eşit ağırlığa geçmeye karar verdiğim için son sene temel liseye geçmiştim. Bu nedenle son sene okulun ders programına ayak uydurmaya çalıştım. Edebiyat, tarih ve coğrafyada konu eksiğim fazla olduğundan dersleri takip etmek bu noktada benim için önemliydi.

Çalışma stilin nasıldı?

Mümkün olduğunca konuyu derste öğrenmeye çalışan bir öğrenci oldum. 12. sınıfta da bunu devam ettirmeye çalıştım. Öğrendiğim konuyu pekiştirmek adına test çözerek takviye yapıyordum.

TYT ve AYT’yi nasıl götürdün, ağırlığın ve çalışma düzenin nasıldı?

TYT konularının çoğunu 12. sınıf yazında dershane ile bitirmiştim.  Bu konuları unutmamak adına TYT’yi deneme ile pekiştiriyordum. Ağırlığı AYT kısmına vermiştim çünkü alan kısmında eksiğim olduğunu düşünüyordum. Çalışma düzenim de her zaman mükemmel olmadı.

Şimdi sıra çalışma programında… Nasıl bir program takip ettiğini Nisa’ya sorduk!

Kaç farklı derse çalışıyordun?

Kendimi bu konuda sınırlandırmamıştım, genellikle ders programına göre hareket ediyordum. Matematiğe çalışmayı sevdiğim ve önemli olduğunu düşündüğüm için matematiğe öncelik verirdim ve her gün zaman ayırmaya özen gösterirdim.

Programından bir günlük kesit paylaşabilir misin?

Okuldan geldikten sonra bir süre dinlenirdim. Ardından derse motivasyonumu toplamış şekilde oturmaya özen gösterir ve ders programına bağlı olarak ortalama 3-4 saat çalışırdım. Her zaman uyduğum mükemmel bir düzenim de olmadı. Düzenli olmayı başaramadığım zamanlar bu süreye ulaşmadığım günler de oluyordu.

Günde kaç saat çalışıyordun?

Hafta içi ortalama 3-4 saat çalışırdım, hafta sonu bu süre biraz daha artabiliyordu. Ancak bu süreyi geçmediğim ve tamamlamadığım zamanlar da oluyordu. Mükemmel bir düzenim olmadığından saatler değişebiliyordu.

Günde kaç soru çözüyordun?

Günlük soru sayısına önem vermezdim, bu her zaman değişiklik gösterirdi. Benim için önemli olan konuyu düzgünce anlamış olmak ve yanlışlarımın doğrularını öğrenmekti.

Derslere spesifik bir çalışma şeklin var mıydı?

Spesifik bir çalışma şeklim yoktu ancak edebiyatta ezbere önem veriyordum. Matematikte ise ezberden tamamen kaçıyordum ve soru çözmeye ve farklı soru tarzları görmeye önem veriyordum.

Konularını ne zaman bitirdin?

TYT konularının çoğunu 12. sınıf yazında bitirmiştim. AYT içinse 1 ay kala konularımı bitirmiştim, ancak buna matematik dahil değil. Matematiği daha önceden tamamlamıştım, bu da yaklaşık 2.5 ay önceye falan denk geliyor.

Son hafta motivasyonunu nasıl sağladın?

Son hafta normal düzenimden farklı değildi. Motivasyonumu ve moralimi yüksek tutmayı hedefime odaklanarak sağladım.

TYT’den sonra, AYT için kendini nasıl hazırladın/motive ettin?

Özellikle cevapları araştırmadım ve AYT öncesi moralimin bozulmasını istemedim. AYT’de bilgi önemli olduğundan son gün abartmayacak şekilde edebiyat notlarıma göz atmıştım.

Peki deneme sınavları? Nisa’ya sorduk, denemelerde nasıl bir strateji izlediğini öğrendik!

Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Ben hafta sonları okulun denemelerine giriyordum. Okul da 12. sınıfın başlamasından itibaren hafta sonları denemeye yapmaya başlamıştı. Kendi çözdüğüm denemelerde ise belli bir düzen yoktu.

Denemeyi hangi sıralama ile çözerdin?

Ben genelde kitapçıktaki sıralamaya göre giderdim ve sınavda da böyle yaptım, ancak bazen değişiklik yapmak istediğimde matematikten başladığım da oluyordu.

Dersler ve sınavlar dışında… Hayatındaki geri kalan aktiviteleri nasıl yönettiğini Nisa’ya sorduk!

Kaçta uyanırdın? Uyku düzenin nasıldı?

Hafta içi okula, hafta sonu da denemeye gittiğimden 7.30 civarı uyanırdım. Kendimi uykusuz bırakmamaya çalışırdım, 7-8 saatin altında uyumamaya özen gösterirdim.

Kendine hangi sıklıkla tatil verirdin? Tatil zamanlarında ne yapardın?

Buna ihtiyacım olduğunu hissettiğimde veriyordum ancak tatil verdiğimde dersi aklımdan çıkarıyordum ve tamamen verdiğim tatile odaklanıyordum. Bu tarz tatillerde akılda dersin olması, verdiğin tatilin de boş olmasına ve önemsizleşmesine sebep oluyor bence.

Ders çalışırken bunaldığında ne yapıyordun?

Ders çalışırken bunaldığımda kendime yüklenmiyordum ve o an bana iyi hissetirecek şeye yöneliyordum. Bu minik dinlenme uykuları, müzik dinlemek, arkadaşlarımla konuşmak ya da kafamı dağıtmamı sağlayan diziler olabiliyordu.

Sosyal hayatın nasıldı?

Sosyal hayatımda ekstra bir değişiklik olmadı, kendini dış ortamdan fazla izole etmenin de kendim için iyi olmadığını düşünüyordum. Dışarı çıkmak istediğimde yine çıkıyordum, dengeyi bulmak bu noktada önemli bence.

İyi ki yaptım ya da keşke yapmasaydım dediğin şeyler neler?

Ben matematiği 9’dan itibaren sıkı tutmuştum ve önceliği hep matematiğe verdim, iyi ki böyle yapmışım diyorum şimdi de. Keşke yapmasaydım dediğim şey de zaman zaman fazla stres yapmak olabilir ancak bu sınav döneminin doğal bir parçası elbette.

Senin eklemek istediğin/tavsiye ettiğin şeyler var mı?

Benim bu dereceyi yapmamı AYT matematik netim sağladı. Özellikle eşit ağırlık için AYT matematiğin sıralamada çok fark ettirdiğini düşünüyorum, bu yüzden benim tavsiyem matematiği sıkı tutmaları yönünde olur. Ayrıca sınava hazırlarken stres tabii ki çok doğal, ancak bu hazırlanma kısmında moralin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi netlerini başkalarının netleriyle kıyaslamak bence çok doğru değil çünkü bu zaman zaman moral bozucu olabiliyor. Önemli olan “Yeterince çalıştım ve kendime güveniyorum, sınavda da elimden geleni yapacağım ancak sonucu da benden önemli değil.” diyebilmek bence.

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ekibinden Nisa’ya sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi.

Ekibimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL