Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

ODTÜ İktisat – YKS Başarı Hikayesi

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Sıla'ya sorduk! Sıla, ODTÜ İktisat bölümünü kazandı!

5 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 17.09.2021
ODTÜ İktisat – YKS Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Sıla’ya sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 3069.luk derecesi ile ODTÜ İktisat bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

ODTÜ iktisat öğrencisi Sıla’nın sınav yılı röportajı:

 • Bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Merhaba arkadaşlar ben Sıla ODTÜ İktisat bölümünü kazandım bu yıl lisede ise özel bir fen lisesinde burslu okudum.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

3069. oldum.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Ben aslında sayısal çıkışlıyım eşit ağırlığa İktisat istediğime karar verip son 3 ay hazırlanmaya başladım ve istediğim de oldu o yüzden mutluyum.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben aslında sayısalcıydım hatta hiç de fena değildim konularımı çoktan bitirmiş denemeler çözmeye bile başlamıştım ama sonra birden ekonomiye ilgimi fark ettim ve tabiri yerindeyse aylarımın hatta yıllarımın emeği yerine mutlu olacağım mesleği seçtim.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Bence en büyük avantajım psikolojik olarak çok güçlü olmamdı ama bunun da en temel sebebi çok emek verdiğim için kendime olan güvenimdi.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

En büyük motivasyonum 30 yaşıma geldiğimde kendi 17 yaşıma teşekkür etmekti ve her canım sıkıldığında buna tutundum. Bir gün çok mutlu olmak için bugün çok güçlü olmak zorundayım dedim kendime ve şimdiden çok mutluyum.        

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Ben kendimi hiç zorlamadım ama hiçbir zaman da boş vermedim hep planlı çalıştım sanırım yaptığım en doğru şey buydu.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

En başından ne istediğime karar verebilmeyi tercih ederdim tabii.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Ben kunduzu ilk 11. Sınıfta geometri ve fizik sorularımı atmak için aldım ve bir daha da bırakmadım 1.5 yıl her gün kullandım bir sürü arkadaşıma da tavsiye ettim bence doğru yerdesiniz.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Ben lisenin başından beri az az ama hep çalışan bir öğrenciydim ama böyle sınav bilinciyle çalışmaya 12’ye geçtiğimiz yaz başladım denebilir TYT netlerim en başından 90 ve üstüydü. Yılların birikiminin karşılığını aldım da denebilir.

 • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

11. sınıfta 1 gün full tatil verirdim ve 5 gün AYT 1 gün TYT yapıyordum 12’de ise haftada 1 değildi molam. Mesela 20 günde 1 falandı o zaman da 5 AYT 2 TYT yapıyordum oransal olarak.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Çok sosyal değildim pandeminin de etkisiyle ama sosyal medyada gayet aktiftim. Dizi film izlerdim hep molalarımda ben bunun zaten olması gerektiğini düşünüyorum kafamızı dağıtmak için sınırını bildiğim için kendime hiç yasaklar koymadım.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Soru sınırım hiç yoktu öncelikle saat sınırım vardı ortalama bir günde 8-9 saat civarı çalıştım son 3 ay yani eşit ağırlıktan hazırlanmaya başlayınca 10 saatti ortalamam. İlk dönem 7, ikinci dönem de hep 6 saat uyurdum.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

TYT çözmeye 11’e geçerken başlamıştım zaten sınava yaklaştıkça da sıklığı arttı tabii. AYT denemelerine de sayısal konularım bittikten 15 gün sonra yani ocağın başında başladım eşit ağırlık denemelerine ise mecburen mayısın ortası gibi başladım.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Çalışma değil ama bir motivasyon şekli paylaşmak isterim ben kendimi videoya çekerdim hep o an ne hissediyorsam anlatırdım dertleşirdim kendimle. Bana hep çok iyi geldi. Aslında bir de bir çalışma metodu da paylaşabilirim. Ben hep denemelerde veya soru bankalarındaki yanlışlarımı (sonradan bakıp yine de anlamadıklarımı) keser arkasına çözümü yapar ve ders ders dosyalardım kesinlikle AYT adına bu yöntemle özellikle biyoloji gibi derslerde çok netimi arttırmıştım.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Sayısaldan hazırlanırken aralığın 15’inde EA için de mayısın başında

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

12. sınıfta haftada 1 TYT denemesi kesin çözdüm, hiç ıskalamadım. İkinci dönem 2 deneme çözüyordum kesin TYT adına. AYT için net bir sayım yoktu, çok değişti dönem içinde.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

TYT’de ilk başta normalden çok süre harcayınca 3 saniye falan bir panik yaşadım. Sonra derin bir nefes aldım ve hep şeyi tekrarladım: Sıla şu an senin süren yetişmiyorsa kimsenin yetişmiyordur, sakin ol. AYT’de normalde hep 35+ yaptığım matematik sorularını çözemeyince, dedim gerçekten çok zor bir sınav, benlik bir problem yok. Yani sanırım ben hiç kişisel algılamadım. Çözemeyince tabii bir şok yaşadım ama hiç stres yapmadım desem yeridir. Muhtemelen en sakin çözenlerden biriyim hatta.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta detay olduğunu düşündüğüm şeylere çalıştım ve yukarıda bahsettiğim dosyalarıma göz attım. Uyku düzenimi hiç değiştirmedim, ders düzenimi de baya hafiflettim. Hep bana iyi gelecek şeyler yaptım, sevdiklerimle vakit geçirdim, filmler izledim ama dediğim gibi çok da boşlamadım.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin?

Biz hiç alışık olunmayan çok zor bir sınava girdik. Bunun tabii ki haksızlık olduğunu düşünüyorum. Mezunlar için çok büyük bir avantaj vardı ve bizler ÖSYM formatını çözüp o formatta çalışmıştık. Hiç beklenilmeyen bir sürpriz oldu ama yapacak maalesef bir şey yok. Sizlere tavsiyem de her tipten soru çözmeniz, farklı farklı kaynaklar kullanmanız ve kendinizi yıpratmadan düzenli çalışmanız. Şimdiden başarılar!

📚📚📚

ODTÜ İktisat öğrenci Sıla’nın sınav yılına dair önerilerini ve kendini yolculuğunu okuduk. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!
Kendi başarı hikayeni yazarken yanında olmayı çok isteriz. Kunduz’da profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL