Rehberlik Yazıları
Yabancı Dil Öğrencilerinden
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Özge’ye Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #12

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Özge'ye sorduk! Özge, Celal Bayar Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık bölümünü kazandı!

7 dakikalık okuma
Sümeyye tarafından yazıldı, 21.09.2021
Özge’ye Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #12

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Özge’ye sorduk! O da onu dil alanında 15.396.lık derecesi ile Celal Bayar Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Özge’ye sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Özge kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Ben bu sene Celal Bayar Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık bölümüne yerleştim. Ortaokuldan beri dile ilgisi olan bir insandım ve bu ilgim lisede arttı ve bu bölümü seçmeye karar verdim. Eğitim hayatımdan bahsedersem ilk 2 yıl gerçekten saldım. Özellikle MF derslerinden gerçekten nefret ederdim ama son iki sene dil seçmiştim ve dersler daha ilgi çekici geliyordu. O yüzden daha parlak notlar alıp okulu bitirdim ama gerçekten ilk 2 sene salmak hiç mantıklı değilmiş bunu 11. sınıfta temeliniz eksik olduğunda anlıyorsunuz. O yüzden salmayın 🙂

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

YDT sınavında totalde 9 yanlışım vardı ve OBP’siz 16017 OBP ile 15396.oldum. Buradan da OBP’nin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz bence gerçekten öne geçiriyor.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Açıkçası ben sonucumun daha çok iyi olmasını beklerdim. Çünkü gerçekten ilk 10k hedefi ile başlamıştım işe. Ama sınav anını gerçekten iyi yönetemedim TYT’de özellikle Türkçede daha iyi yapsaydım şu an daha iyi yerlerde olabilirdim. Ama ilk 10000’de olup yazacağım bir üniversitede de mutlu olmayabilirdim, her şeyin hayırlısı demek gerekiyor bazen. 🙂

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Beni ayıran spesifik bir şey yok aslında düşündüğüm zaman. Ama 11. sınıfta erkenden başlamak beni rakiplerimin önüne geçirdi sanırım. Onlar daha her şeye temelden başlarken ben çoktan temelimi atmıştım. 🙂

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Avantajlarım ajanda tutarak yapmam gerekenleri yapmamam gerekenleri önümde tutmaktı yani planlı düzenli olmaktı ve daha 11’in başından aşırı kendime yüklenmemekti. Ayrıca çok fazla yabancı dizi izlerdim İngilizce altyazılı ve bu da fark etmeden kelime haznemi geliştirdi. Ve her şeyi dengede tutmaya çalıştım birine az diğerine çok fazla çalışmadım. Dezavantajlarım ise belirli yatma kalkma düzenim yoktu ve sabahları inanılmaz geç kalkıyordum başıma buyruk gidiyordum ve denemeleri güzelce analiz etmedim hep eksik bir şekilde analiz ediliyordu denemelerim. Aynı zamanda kendime mola vermiyordum bu da büyük bir dezavantaj.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

En büyük motivasyonum geleceğimdi. Gelecekte 18 yaşıma teşekkür etmek istemek ve aynı zamanda iyi bir iş saygı görülen bir insan olmak prestijli bir insan olmak ve diğerlerinden farklı olmak istiyordum. Bunlar beni ayakta tutan şeylerdi. 🙂

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

En iyi yaptığım şey sanırım gerçekten Kunduz’u kullanmaktı. Gerçekten hocalarımız ve derece öğrencileri o kadar hızlı sorularımızı çözüyordu ki ben bildirim geldiğinde şaşırıyordum. 🙂 Aynı zamanda son zamanlarda yaptıkları Türkiye geneli sınavlar en büyük artısı idi Kunduz’un. Gerçekten bütün hocalarımıza ve bu platformda emek veren herkese minnettardım.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Sanırım uyku düzeni oluşturmak ve kendimi başka insanlarla sürekli kıyas içine sokmamak. Herkesin potansiyeli birbirinde çok farklı. Birisi bir kerede anlıyorsa birisi 10000 defada anlar ya da biri denemede daha iyi yapmışsa bu da çok normal hepimizin YKS yolu biriciktir.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz kullanmak hayatımda aldığım en mantıklı karardı. Önceden de bahsettiğim gibi sorularınıza 5 dakikadan az sürede cevap veriliyor diğerlerinin sorularını görmek yani rakiplerimin ne tarz sorular çözdüğünü görmek bana da fikir oluyordu. Keşke dershaneye gitmek yerine sadece Kunduz’u kullansaymışım diyorum hatta. Özel ders özelliğini de kullanmadığım için bayağı pişmanım ama gerçekten iyi ki Kunduz diyorum. 🙂

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Çalışmaya pandemi süreci girdikten sonra başlamıştım ben. TYT adına bir şey söylemek istemiyorum çünkü netlerim adına hiçbir etki olmadı bayağı TYT’den batmıştım zaten. Ama YDT sınavına 50 net ile başlamıştım en son da 68,75 net ile bitirdim.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Programımda rutin olarak koyduklarım (paragraf bazen problem ve kelime çalışması artı okuma) günlük giderdim ben genelde çünkü haftalık yaptığınız zaman bir aksilik çıkabiliyor ve program çöp oluyor. Mola günü vermemiştim ve bu da çok büyük bir hata. Gerçekten çok çalışmak da işe yaramıyor. Kendinize de vakit ayırın evet ders de çalışın ama mental sağlığınızı da göz önünde bulundurun.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Buna direkt sağlayamadım diyeceğim maalesef. 🙁 Şunu söyleyebilirim ki sadece YKS’yi hayatınızın çemberine alarak sınav kazanamazsınız evet bu sınav önemli ama psikolojimiz ve mental sağlığımız yerinde olmadığı sürece bir şeyler sürekli yanlış gider. Mesela sırf sınav var diye kitap okumaktan vazgeçtim çok büyük bir hata. Üstüne basa basa söylüyorum ki bu sınavda başarılı olmak için illa tuşlu telefona geçmenize, sosyal medyanızı kapatmanıza ya da arkadaş ortamından vazgeçmenize ya da hayatınızı bir kenara atmanıza gerek yok gerçekten. Düzenli olmak YKS’nin kilit noktası.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Güne ilk olarak rutin işler (paragraf problem ve okuma) başlardım. Deneme çözdüysem onu analiz edip anlayamadığım soruları mutlaka sormaya çalışırdım. Daha sonra eksik olduğum anlamadığım bir konu varsa Youtube’dan dinlerdim veya o noktaları hocama sorardım. Genelde 150-200 soru çözerdim ama son aylar bayağı tempom arttığı için 300-500 çözdüğüm olurdu. Saat olarak da ortalama 4-6 saat arası bir çalışma yapardım ama dershaneye de gidiyordum o da bir nevi yetiyordu aslında yoksa 7-9 rahat olurdu.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Dershanemiz bize her ay tespit sınavı yapardı onları çözerdim ayrıyeten son ay da bayağı çözdürdüler. Ama ben kendim mart nisan civarı başladım. Genelde 1 hafta YDT diğer hafta TYT yapardım ama son aylarda son zamanlarda 2’ye çıktı haftada.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Ben genelde pomodoro şeklinde 45 dakika ders 15 dakika mola olarak çalışırdım. Genelde yazarak çalışırdım kafam öyle alırdı. Spesifik bir taktiğim yoktu açıkçası.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

İngilizcede dilbilgisi olarak 11.sınıfın mayıs ayı gibi bitti zaten eksiğim yoktu sadece üstünden geçiyordum. TYT ise 12. sınıfın mart nisan civarıydı sanırım ama hala eksik kapatmaya çalışıyordum.

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

İlk aylar ayda 1 çözerdim ama son aylar haftada 2-3 çıktı son haftalar ise her gün son güne kadar deneme çözüyordum 1 gün YDT 1 gün TYT şeklinde.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Ben sınav salonuna erken girmiştim ve en mantıklı kararlarımdan bir tanesi. Çünkü o atmosfere alışıyorsunuz. Lavaboya gidip yüzünüzü yıkamak ve kendinizi motive etmek, dua etmek için çokça zamanınız olacak. Sınav anında paniğim soruları çözemeyecek kadar üst seviye değildi ama Türkçenin ilerleyen vakitlerinde zorlanmaya başladım sonra matematiği gördüm ve daha çok panik yaptım ve ellerim terlemeye başladı. Mutlaka nefes egzersizi yapın öneri olarak ve salona erken girin bence atmosferi tatmış olacaksınız.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta artık deneme çözüp analiz ediyordum konu çalışmayı bıraktım çünkü denemelerden eksik çıkarıp ilerlemek daha mantıklı artık son hafta. Son gün ise derse dair sadece son tekrar videosu izledim. O gün bol bol gezdim ve önceden aşina olmak için sınava gireceğim okula gittik. Hep kendime vakit ayırmıştım. Çünkü artık elimden gelen bir şey yoktu. Sadece sınav anını bekleyip bol bol Allah’a tevekkül etmek kalmıştı geriye.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin?

Açıkçası üniversite sınavının zekayı ölçtüğünü hiçbir şekilde düşünmüyorum. Bu kafada ilerleyen insanlar; akrabalar çok fazla var. Bu sınav sizin düzeninizi, planlılığınızı, mental sağlığınızı, bilginizi ölçen bir sınav. Mesela YDT sınavından örnek vereyim. bu sınav bir dil sınavı ve dilin sadece okuma ve kelime bilgisinden oluştuğu düşünülüyor sistemde. Konuşma yazma sınavları olmuyoruz sadece bir test ile üniversiteye giriyoruz. Ya da bir dilci sırf iyi üniversitelere girmek için hunharca matematik çalışıyor ve hayatımızda bir daha görmeyeceğimiz formülleri ezberliyoruz o kadar gereksiz ki. Zorluk kişiden kişiye değişen bir şey ama hakkını veren yapar diye düşünüyorum. Tavsiyelerim ise baştan ipi sıkı tutun, mental sağlığınıza değer verin ve kendinize güvenin karamsar olmayın. İnsanların size bakış açısı güveni sizin kendinize güveniniz ile doğru orantılı.

Bu yoldaki herkese içten başarılar diliyorum. Unutmayın ilk senenizde de olsanız 4.senenizde de olsanız bir gün yüzünüz gülecek, her zaman umut edin. Ve bana çok büyük katkıları olan Kunduz ekibine de sonsuz teşekkür ediyorum iyi ki varsınız. 🙂

📚📚📚

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Özge’ye sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

☀️☀️☀️

Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL