Veliler İçin

Sınav Anne Babası Olmak – Veliler İçin Tavsiyeler

Bu yazımızda, sınav anne babası olmak ve sınav döneminde destekleyici bir ebeveyn olmanın yolları üzerine tavsiyelerde bulunuyoruz.

2 dakikalık okuma
Yaren tarafından yazıldı, 28.11.2021
Sınav Anne Babası Olmak – Veliler İçin Tavsiyeler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınav maratonu, öğrenciler kadar velileri de strese sokan bir süreç. Bu maratonu en iyi şekilde yönetebilmek için ebeveynlerin desteğinin önemini gözardı etmemek gerekiyor. Verimli çalışma ve stres yönetimi, ele alınması gereken en önemli iki konu. Sınav anne babası olarak sınava hazırlanan öğrenciye bu konularda nasıl destek olabileceğinizi sizinle paylaşıyoruz.

Verimli Çalışma Nasıl Olur?

Derse hakimiyet için çok çalışmanın değil verimli çalışmanın şart olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Her öğrencinin odaklanabilme ve kavrama süresi eşsizdir. Molasız çalışmak, gün veya hafta içinde bir derse çok fazla çalışmak belli bir süre sonra dersten soğumayla sonuçlanabilir. Kendine fazla yüklenen öğrenci, ders çalışma konseptini bir çeşit ceza olarak görebilir. O noktadan sonra masa başında geçirilen saatler, zihin kendini kapatacağı için faydasız olabilir.

Sınav anne babası olarak, öğrencinin verimli çalışmasını sağlayabilmek için yapılabilecek en iyi şey, uygun çalışma ortamı oluşturmak. İmkan varsa huzurlu ve sessiz bir ev ortamı yaratılması, yoksa öğrencinin ders çalışmasını engellemeyecek alan bulunması çok mühim.

Sınav Anne Babası Olarak Stresi Yönetmek

Sınav sürecinin kimi zaman çok stresli ve endişe verici olabileceğinin farkındayız. Unutulmaması gereken nokta, bu stresi en çok sınava girecek öğrencinin yaşıyor olduğu. Bu yüzden olumsuz düşünceler ve göz korkutan senaryoları dile getirmek iyi bir yöntem olmayacaktır. Ebeveyn olarak olabildiğince sakinleştirici bir rol oynayıp, düzenli ve sabırlı olmanın başarıya giden yolu açtığını öğrenciye hatırlatmak yeterli olacaktır.

Yardım istemediği noktalarda müdahelede bulunmak, yüksek beklentiler aşılamak ya da motivasyon kırıcı konuşmalar yapmak faydasız olacağı gibi, negatif sonuçlar doğurabilir. Sınav senesinde öğrenciler rekabet ortamına maruz kaldığı ve sınavın önemi devamlı olarak hatırlatıldığı için, onları rahatlatacak tutumlar sergilemek stresi yönetmekte yardımcı olabilir. Çocuğunuzun potansiyeline ya da mevcut durumuna göre hedef belirlenmeli. Yüksek beklentiler, öğrencide umutsuzluk hissi yaratabilir ve hedefine hiçbir şekilde ulaşamayacağına inanan öğrenci ders çalışmayı tamamen bırakabilir.

Sınav Bir Savaş Değil

Ebeveynlerin sınava yüklediği anlam ve beklentiler öğrenci için kritik olabilir. Hayatının en önemli günü sınav günüymüş gibi hazırlanmak ve sınava kazanılması gereken bir savaş olarak bakmak duygusal ve psikolojik dezavantajları beraberinde getirir. Çocuğunuzun ilgilendiği alana yönelmesine engel olmamalı, başarının herhangi bir sınava bağlı olmadığını, her insan gibi onun da biricik olduğunu hissettirmelisiniz.

🌞🌞🌞

 
Sizler için hazırladığımız Velilere Özel Tavsiyeler isimli videomuzla daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

 

 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL