Veliler İçin

Sınav Sürecinde Ebeveyn Olmak – Velilerin Düştüğü Bazı Hatalar

Bu yazımızda veliler sınava hazırlık sürecinde çocuklarına nasıl daha iyi bir destek sağlayabilir bunlardan bahsettik. Çocuklarınıza vereceğiniz güven ve doğru bir yönlendirme bu sürecin temel taşlarını oluşturuyor.

4 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 29.08.2021
Sınav Sürecinde Ebeveyn Olmak – Velilerin Düştüğü Bazı Hatalar

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınav sürecinde ebeveyn olmak bilinmezlikleri ve kaygıyı beraberinde getirebiliyor. Sınava hazırlık sürecinde hem sınava hazırlanan öğrenci hem de veliler sürecin ve sonucun belirsizliğine dayanan bir stres, kaygı ve heyecan içinde oluyorlar. Bu kaygıyı ise kaçınılmaz olarak karşılıklı bir şekilde birbirlerine yansıtabiliyorlar. Bu durum hem öğrenci hem de veli için sürecin daha zorlu geçmesine sebep olurken öğrencinin ders çalışma verimini ve motivasyonunu da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu süreçte veliler de farkında olmadan bazı hatalara düşebiliyorlar. Bunların farkına varmak öğrencinin sınava yönelik kaygı seviyesini azaltmakta etkili olabilir. Bu süreçte ona vereceğiniz güven ve doğru bir yönlendirme bu sürecin temel taşlarını oluşturuyor.

  • Olağanüstü davranmayın ancak ders çalışma davranışını önemseyin.

Öğrencinin sınava hazırlandığı süreçte onun ders çalışması için uygun ortamı yaratmak ve sağlamak elbette ki önemli. Farklı işlere zaman ayırmasındansa ders çalışmaya daha çok zaman ayırmasını tavsiye edebilir ve bu yönde ona destek olabilirsiniz. Ancak ders çalışmak haricindeki işler için sorumluluk almasını engelleyerek evde çıt çıkarmadan hareket ederek ve gereğinden fazla fedakarlık yaparak sadece öğrencinin ders çalışmasına odaklı bir yaşama geçmek de durumu öğrencinin gözünde farklılaştıracak ve ona ayrı bir stres yükleyecektir. Bu nedenle bu süreçte öğrencinin ders çalışma alanına saygı duyarak ve ders çalışma davranışını önemseyerek her zamanki gibi davranmaya devam etmek daha iyi bir seçenek olabilir. Bundan kastımız ise evde çıt çıkarmadan onu tüm sorumluluklardan uzak tutarak olağanüstü bir hal yaratmak değil ama öğrenci ders çalışırken televizyonun kısmak, daha alçak sesle konuşmak onun ders çalışmasını önemsediğinizi gösterir.

  • Üstün beklentiler oluşturmaktan kaçının.

Her ebeveyn çocuğunun güzel başarılar elde etmesini ister ve bu başarılarıyla gurur duyar. Ancak bazen ebeveynler kendi hayal ettiklerinin ve hedeflerinin çocuklarının da hedefleri olmasını isterler. Öğrenciye bu yönde hedefler koymak ve beklenti içine girmek belki de onu sınırlarının üstünde zorlamak olabilir. Ulaşabileceğinden daha fazla hedefler koymak ve bu konuda ısrarcı olmak öğrenciyi mutsuzluğa ve özgüvensizliğe iter, kaygı ve stresini de artırır. Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalışın.

  • Yasaklar koymayın.

Öğrencinin sınava hazırlık sürecinde sadece ders çalışmasını, sadece okula ve kursa gidip gelmesini beklemek onun ders çalışma verimini olumlu yönde etkileyen bir durum değil aslında. Ders haricindeki aktivitelerini yasaklamak başarıyı getirmeyecektir. Çocuğunuz sınava hazırlık sürecinde bu aktiviteleri de yapmaya devam etmelidir ancak bunların süresini kendi isteğiyle kısıtlamalıdır.

  • Beklentisinden düşük notlar aldığında bunun sorumluluğunu almasına izin verin.

Bu durumlarda kaydırma yapmış olabilirsin, beklemediğin yerlerden soru gelmiş olabilir gibi ifadelerle bu notun başka etmenlerden dolayı alınmış olduğunu belirterek onu rahatlatmak yerine daha gerçekçi bir analiz yapabilirsiniz. Böylece belki de çalışma stilini ve süresini değiştirmesi gerektiğini fark edecek ve bu da onun başarısını artırmasını sağlayacaktır.

  • Üzerinden baskı yaratacak cümlelerden kaçının.

“Sen hepsini yaparsın, fullersin. En iyi üniversiteyi kazanacaksın.” gibi motivasyonlu amaçlı söylenen cümleler aslında öğrencinin üstünde büyük bir baskı oluşturabiliyor. Ve bunları elde edemezse başarısız ve değersiz olduğunu düşünebiliyor. Çünkü mutluluğunu ve başarı kriterini tamamen bir sınavda elde edeceği puan ve sıralamaya bağlıyor. Bu gibi cümleler yerine “Elinden geleni yapacağını biliyorum, biz her zaman senin yanındayız ve seninle gurur duyuyoruz.” gibi cümlelerle ona güven vermek ve onu desteklediğinizi hissettirmek kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Böylece başkaları için değil kendisi istediği için ve içsel motivasyonunu sağlayarak daha verimli bir çalışma süreci geçirecektir.

  • Gerektiğinde rehberlik desteği almaktan çekinmeyin.

Hem kendi kaygı seviyenizi hem de çocuğunuzun stresini dengelemek ve çocuğunuzun daha verimli bir ders çalışma süreci geçirmesine destek olmak için rehberlik desteği önemli olabiliyor. Çünkü dışarıdan bir rehberin bakış açısı ve değerlendirmesi durumu ve olayları daha objektif görmenizi sağlayabilir. Böylece daha doğru ve planlı adımlar atabilirsiniz. Hem kendi tutumlarınızı daha objektif değerlendirebilir hem de çocuğunuzun daha planlı çalışmasına destek olarak onun kaygı ve stresini dengeleyebilirsiniz.

🍀🍀

Sınava hazırlık süreci ve sınav hayatın bir parçası. Bu süreçle birlikte hayat akmaya devam ediyor. Sınavı her şeyin sebebi ve sonucu olarak görmek o süreçte hem öğrenciler hem de siz veliler için stres ve kaygı seviyesinin artmasına sebep oluyor. Çocuğunuzun başarısını ve mutluluğunu sadece bir sınavda elde edeceği puan ve sıralamalara bağlamayın çünkü başarının tek ölçütü bu değil ve mutluluğun kaynağı da bu sınavda elde edilen başarı değil. Ancak siz çocuğunuza güvenirseniz o sizlerden aldığı güvenle sınavda ve hayatta başarmak için her zaman bir yol bulacaktır ve mutluluğunu da sadece başarılara bağlamamış olacaktır. Bu süreçte ona vereceğiniz güven ve doğru bir yönlendirme bu sürecin temel taşlarını oluşturuyor.

☀️

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL