Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

Sınava hazırlanırken motivasyon eksikliği mi çekiyorsun?

4 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 8.10.2018
Sınava hazırlanırken motivasyon eksikliği mi çekiyorsun?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hayatımızda “motivasyon” diye bir kelime var. Yapamadığımızda motivasyonumuzu kaybettiğimizi düşünüyoruz, elimizi ayağımızı çekiyoruz. Tam tersinde ise çok iyi çalıştığımızda, verim aldığımızda motivasyonumuzun yüksek olduğundan bahsediyoruz. Soyut bir kavram olan motivasyon için öyleyse davranışımıza yön veren, harekete geçmemize etken olan bir güç diyebiliriz. Dolayısıyla bu güç hepimizde var ama bu gücü hepimiz her zaman aynı oranda kullanmıyor olabiliriz. Bu yüzden içimizdeki gücü davranışa yansıtma, davranışı yönlendirme ve sürdürme için kendimize yollar bulabiliriz. Her bireyin eşsiz ve biricik (yani kendine ait özellikleri, hayat şartları, yaşam tarzı) olduğunu unutmadan içimizdeki gücü/motivasyonu arttırmaya yönelik birkaç yoldan söz edelim.


Öncelikle kendini tanımalısın.

Hangi ortamda daha rahat ders çalışıyorsun? Gece ders çalışmak mı seni daha motive ediyor gündüz mü? Müzik dinlemek sana iyi geliyor mu? Dağınık ortamda mı yoksa toplu bir odada mı daha rahat hissediyorsun? Seni en çok ne mutlu ediyor? Kaygılı olduğunu düşündüğün zamanlarda genelde hangi alanda ders çalışıyor oluyorsun? Hedefini tamamladığın zaman ne yapıyorsun? Örnekleri çoğaltabilirsin. Böylece en çok hangi alan/zaman/mekan/durumda ders çalışmaya motive olduğunu belirleyebilir, koşullarını buna göre düzenleyebilirsin.


Gerçekçi hedeflerin, motivasyon için gerekli. 

1000 tane konudan 100000 tane soru çözmek motivasyonunu artırmaya yönelik bir çalışma olmayacaktır. Aynı zamanda verim almanı da engelleyecektir. Ne yapmalısın? 1 konu seçebilir, öncelikle o konuyu tamamlamak üzere başlayabilirsin. Sayılar tabii ki günün sonunda hedef belirlemek için önemli olacaktır ancak koyduğun hedefe motivasyonun yoksa asıl hedef sayılar değildir. Senin ders çalışmaya istekli olman hedef olmalıdır.

Bu aynı zamanda “erteleme” sorununu da aşmana yardımcı olacaktır. Hedef tablonda ya da kafanda yarattığın şablondaki hedefler ve bir türlü başlayamadığın sayılar daha gerçekçi olacağı için yapabildiğini gördükçe motivasyonun artacak, hedefini ertelemekten de uzaklaşmış olacaksın.

Bir de son olarak bu gerçekçi hedefler içerisinde acil alarmı veren maddeler ekleyebilirsin; aciliyetler yaratabilirsin! Örneğin, yapılması gerekenler listen olabilir. Bu liste acil çalışman konuları içerebilir. Belki de motivasyonunu kaybettiğin için uzun zamandır aciliyeti olan konulara bakmakta zorlanıyorsun ve motivasyonunun yüksek olduğu konulara yöneliyorsun. Zira aksi takdirde ders çalışmaktan keyif almayabilirsin. Ancak bu da verim almanı engelleyecektir. O yüzden bir acil listesi olsun. Burada da hedeflerin gerçekçi olsun. Yaptıkça, ilerledikçe konuların üzerini karala, çiz, şekillendir ve eline somut olarak tamamladığın konular kalsın.

Motivasyon için kendine güven duyman gerekiyor.

Her yaştan öğrenciyle sınav sürecini yaşadım. Dönüp baktığımda en çok duyduğum sözler “Acaba yapabilir miyim? Kendime güvenmiyorum. Ne kadar çalışsam da bu saatten sonra olmaz.” gibi kalıplar oldu. Bir soru sormak istiyorum: Kendine neden bu kadar haksızlık ediyorsun?

Bu sorunun cevabını bir düşün. Önünde kaynakların, hedeflerin duruyor. Bu noktada yapman gereken kendine güvenmek ve oluşturduğun hedefine inanmak. Kendine güven ve saygı her alanda motivasyonunu yüksek tutacağı gibi seni ders çalışmaya da motive edecektir. Tüm bunlara rağmen aksiyon alamıyorsan kaygı, endişe, stres gibi başlıkların olabilir. Onun için de günlük hedefler koyabilir ve onları tamamlamak için çaba sarf edebilirsin. Günün sonunda yine hedeflerine inanacağını ve kendine güveneceğini düşünmen gerekiyor.

Ek olarak:

Tek başına çalışmak yeterli gelmiyorsa çalışma grupları oluşturabilirsin. Arkadaşlarınla bir araya gelerek sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak birbirinizi ders çalışmaya motive etmek konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca birbirinize konu anlatmak, birlikte soru çözmek konuyu pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

Düzenli egzersiz, yeterli uyku, meditasyon da motivasyonu artırma yolunun temel taşlarındandır. Meditasyon veya düzenli egzersiz yapacak vaktin olmasa bile en azından 7–8 saatlik bir uyku düzeni ve küçük yürüyüşler sağlıklı düşünmene yardımcı olacağı için motivasyonunu da artıracaktır.

Ders çalışmaya 7/24 motive olmanı kimse senden beklemiyor, senin de böyle bir beklentin olmasın. Gerçekçi hedef belirlerken bunu da göz önünde bulundurmalısın. Ancak bu birkaç adıma hayatında yer vermeye çalışırsan ne kadar motive olacağını, motivasyonunun ne kadar artacağını da görebilirsin. Biz hedefine ulaşacağına inanıyoruz, buna sen de inanmalısın! Bu süreçte Kunduz’un her zaman yanında olduğunu unutma!?

  • Yazan: Buse Özdelice, Psikolojik Danışman

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL