Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Son Hafta Çalışma – Sınava Az Kala Nasıl Çalışılmalı?

Sınava hazırlık sürecinde bir hafta kaldı. Verdiğin emeklere değer bir çalışma için son hafta çalışma ipuçlarına birlikte bakalım!

3 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 11.06.2020
Son Hafta Çalışma – Sınava Az Kala Nasıl Çalışılmalı?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava son hafta, artık “Sıkıldım çalışmak istemiyorum.” dediğin günler geride kalacak. Bu zamana kadar güzel ilerledin, bazen düştün ama kalkmayı başardın. Son hafta da buna uygun bir şekilde, verdiğin emeklere değer bir çalışmayla sınava hazırlan ve Haziran ayını güzel duygular ve başarı hissi ile kapat. Şimdi birlikte son hafta çalışma için neler yapabileceğine bakalım.?


Son Hafta Çalışma İpuçları

Son hafta, konu çalışmaya ayrılan süreyle soru çözümüne ayrılan süre arasındaki oran oldukça önemli! Bu süreçte yeni konu çalışmak kafanın karışmasına neden olabilir. Bu yüzden zamanını ağırlıklı olarak soru çözümüne ve en çok da deneme çözmeye ayırman iyi olacaktır diyebiliriz. ? Yeni konu çalışmak yerine önceden çalıştığın konularını güçlendirme çalışmalarına ağırlık vermelisin! Mesela ezber gerektiren konularda, konu anlatımlı kitaplara ve daha önceden o konuyu çalışırken aldığın notlarına göz gezdirerek bilgilerini tazelemen iyi olacaktır. Kendi notlarını tekrar etmen hatırlamanı çok daha kolaylaştırır. Sürekli deneme çözerken “Hiç konu çalışmıyorum” diye stres yapma! Bölüm denemesi çözmek bu süreçte konu tekrarı adına çok faydalıdır. Bu şekilde unuttuğun konuları görür ve diğer konuları da hatırlamanı sağlarsın. En değerli soru yanlış yaptığın sorudur!  Yanlışlara her zaman sana bir şeyler katacak küçük yardımcılar olarak gör ve her zaman üzerlerine git. Şu anda yanlışlarını doğruya çevirip hanene net ekleyecek zamanın var ama sınavda olmayacak. Dolayısı ile onlardan asla korkma ve çıktıklarında üzülme. ?


Sınav için provalar yapabilirsin.

Kendini fiziksel olarak da sınav gününe hazırlamalısın. ? Dolayısı ile her sabah senin için küçük sınav kopyaları gibi olabilir. Erken kalk, güzel bir kahvaltı yap ve denemelerini sabah çöz.  Unutma, iki saatten uzun süre aynı sırada oturacaksın ve bu sürede sınavın içinde kalman gerekiyor. Dolayısıyla deneme çözerek buna da kendini hazırlamış olacaksın! Sabah denemeni çözdükten sonra yanlış analiziyle gününe devam et! Yanlış analizi demek, denemeni çözdükten sonra yanlışlarına odaklanıp onları neden yaptığını tespit etmen demektir. Hatalarının sebebini bulduktan sonra bunları düzeltmeye odaklanmalısın.? Gerektiğini düşündüğün konulardan bir ya da iki test çözerek soru tiplerini ve konuyu kendine hatırlatabilirsin. Aynı zamanda çıkmış sorulara bakmadıysan onlara mutlaka bakmanı öneririm. En iyi referans kaynağı bunlardır çünkü. Çok geç saatlere kadar çalışmanı bu zaman için önemem. Çünkü sabah zaten erken kalkacağından hem kendini çok yormuş olursun, hem de uykunu alamayabilirsin. Asıl sınav gününde ve bundan bir hafta önce tabi ki veriminde düşüşe sebep olacak bir düzen oluşturmak istemezsin. ✨


Pomodoro tekniğini hatırlatalım!

Tüm bunlara ek olarak bu hafta ders çalışırken Pomodoro tekniğini de kullanabilirsin! Pomodoro tekniği neydi? Bu teknik 25 dakika boyunca kendini derse odaklamanı, ardından 5 dakika mola vermeni önerir. 30 dakikalık bu periyoda “1 Pomodoro” denir. Bu şekilde dört Pomodoroyu tamamladıktan sonra uzun bir ara verilir. Özellikle çıkmış soruları çözerken Pomodoro tekniğini kullanarak sıkılmanın önüne geçip kısa sürede daha verimli sonuçlar elde edebilirsin! Son hafta yapacağın çalışmalarını bu önerileri dikkate alarak şekillendirmen durumunda haftanı çok daha verimli şekilde geçireceğini ve çalışmalarından güzel sonuçlar elde edebileceğini düşünüyoruz. Şimdiden tüm Kunduz ekibi olarak sınavında başarılar dileriz.?

☀️ Umuyoruz ki bu son süreci en sağlıklı şekilde geçirirsin! Ekibimizden daha fazla ipucu almak istersen, Blog sayfamıza göz atabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL