Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar – Sosyoloji Bölüm Tanıtımı

Sosyoloji mezunu ne iş yapar, sosyoloji dersleri, sosyolojinin keyifli ve zor yanları konularının cevabı ve daha fazlası yazımızda!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 12.08.2021
Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar – Sosyoloji Bölüm Tanıtımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Bu yazımızda Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi Serdar, sosyoloji nedir, sosyoloji mezunu ne iş yapar, sosyoloji bölümünün geleceği gibi pek çok konuda soruları cevaplıyor!

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar? – Sosyoloji Bölüm Tanıtımı

Sosyoloji kaç yıllık bir bölüm?

Sosyoloji bölümü eşit ağırlık puan türünden almaktadır ve 4 yıllık bir bölümdür.

Sosyoloji Bölümü Dersleri

Sosyoloji, Antropoloji, Tarih, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Psikoloji ve Ekonomi aldığımız temel dersler arasında. 3. ve 4. sınıfta çalışmak istenilen alana yönelik dersler alarak çeşitli alt disiplinlere yönelmek mümkün. Herhangi bir laboratuvar dersi bulunmamakta ve Boğaziçi Sosyoloji için konuşmak gerekirse staj zorunluluğu bulunmuyor.

Sosyoloji bölümü kimler için uygun? (nasıl beceriler, nasıl kişilik özellikleri gerektiriyor)

Okumayı, düşünmeyi, tartışmayı ve yazmayı seven kişilere uygun bir bölüm. Okumayı sevmek ve alışkanlığına sahip olmak oldukça önemli çünkü sürekli okuma yapmanızı istiyor bu bölüm.Sosyoloji bölümünde de diğer sosyal bilimlerde olduğu gibi akademik literatüre hakim olmak için iyi seviyede İngilizce bilmek önemli bir husus. 

Boğaziçi Üniversitesinde Sosyoloji Okumak Nasıl?

Boğaziçi’nin deneyimli akademik kadrosundan eğitim almak, misafir akademisyenlerin seminerleri ve etkinlikler ile iş dünyasında önemli yerlerde bulunan mezunlarla bir araya gelmek Boğaziçi Üniversitesini, akademik ve kariyer gelişim için oldukça ön plana çıkarmakta. Öte yandan öğrenci profilinin çeşitliliği sayesinde her kesimden insanı tanımak için bire bir, bu sayede okuldaki teorik bilgiyi pratikte tartışma imkanı bulabiliyoruz.

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Sosyoloji mezunu ne iş yapar sorusunun doğrudan meslek olarak bir cevabı yok. Sosyoloji akademik bir disiplindir bu nedenle bölümü bitirdiğinizde herhangi bir meslek sahibi olmuyorsunuz. Ancak bölümdeki seçeceğiniz derslere göre belli bir alana yönelmeniz mümkün. Teknik olarak kamuda ve özel sektörde geniş iş olanaklarına sahip. Sosyoloji bölümü mezunlarının çalışabileceği başlıca sosyoloji iş imkanları: insan kaynakları yönetimi, pazarlama, gazetecilik ve medya, bankacılık ve finans, reklamcılık, içerik üreticiliği ve yazarlık. Bunların yanı sıra akademisyen olabilirler veya araştırma merkezleri ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilirler. Kamuda da gerekli şartlar sağlandığında çeşitli bakanlıklarda ve belediyelerde iş sahibi olabilirler. 

Sosyolojinin senin için en keyifli ve en zor yanı ne?

En keyifli yanı farklı disiplinlerden ders aldığımız için konulara farklı açılardan bakma becerisi kazandırdı. En zor yanı okuma yükü, bazı haftalarda 300 sayfayı geçen okuma yapmamız gerekebiliyor bu da biraz zorlayıcı oluyor. 

☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. . Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz! 
Yolculuğunda ise Kunduz her zaman yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL