Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi – Başarı Hikayesi

Sınava dair akla takılan soruları, Kunduz ile sınava hazırlanan Sude'ye sorduk! Sude, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı!

6 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 24.09.2021
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi – Başarı Hikayesi

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Sude’ye sınav yılını sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde 18.081.lik derecesi ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesine götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Sude’ye sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Sude kimdir, bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Osmaniye Hasan Aybaba Anadolu Lisesi 2018-19 mezunuyum, 20 yaşındayım Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisiyim.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Üniversite sınavındaki eşit ağırlık sıralamam 18.081 idi.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Açıkçası sınava hazırlanırken hedefim daha iyi bir sıralamaydı fakat sınav zorluğunu görünce 20000 içinde olmak benim için hayaldi. Bu sebeple sınav sonucum beni memnun ve mutlu etti.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Aslında bizi yolumuzu özel yapan yine bizleriz. Ben beni bu yolda etkileyecek ufak sorunlara odaklanmadım. Hiçbir zaman ya başaramazsam demedim. Çevremdeki insanlar ya olmazsa dediklerinde olacak dedim. Başarı ya da başarısız değiliz hiç birimiz. Sınav stratejilerimiz ya da sınav yönetimimiz başarısız. Bunu biliyordum ve sınav stratejisi ve yönetimini kendime en uygun şekilde planladım.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Ben bu sınavın bilginin yanında psikolojik bir sınav da olduğunu düşünüyorum. Benim avantajım da dezavantajım da 3. yılım olmasıydı. Ben 12. sınıfta tüm konuları yüz yüze görmüştüm, sınava giren çoğu kişi online gördü fakat benim sınava hazırlık konusunda artık yorgunluğum ve aileme karşı mahcubiyet duygum vardı.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında, bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Benim motivasyonum hayallerimdi. Her düştüğümde hukuk fakültesini kazandığımı düşünüyordum. Bu bana güç veriyordu, tekrar ayağa kalkıyordum. Bazı zamanlar masaya oturmak istemiyordum, o günü kendime ayırıyordum. Ailemle vakit geçiriyordum, arkadaşlarımla buluşuyordum. Bazı akşamlar da balkonda oturup klasik müzik dinliyordum.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Süreklilikti, düzenli çalışmaktı. Odaklandığım ve beklediğim bir sınav vardı, kazanmaya ihtiyacım vardı, hayallerim vardı. Bu yüzden katı kurallarım vardı. Her gece yarın neler yapacağımı düşünürdüm. Bugün verimli çalışıp çalışmadığımı sorardım kendime. Önemli olan çalıştığından bir şey alabiliyor musun, çalışıyorsun ama verimli mi bunun muhakemesi çok önemliydi.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Ben çalışmaya biraz geç başladım. 2. mezunu kabul etmem zor olmuştu. Bu yıl için çalışmaya daha erken başlayabilirdim.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Aslında Kunduz benim sınav yılımın merkezindeydi. Yapamadığım soruların birikmesi epey canımı sıkıyordu. Kunduz’u keşfettikten sonra çok rahatladım. Yapamadığım soruyu o an öğrenebiliyordum, bazı soruları kaydedip daha sonra o sorulara bakabiliyordum. Farklı hocaların çözüm tekniklerini görebiliyordum. Deneme sınavlarında yapamadığım soruları Kunduz’a atıyordum soru işaretim olursa tekrar tekrar.. Özellikle deneme sınavlarımın kurtarıcısıydı.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

17 Eylül’de başladım. Çoğu insan haziran temmuz aylarında başlamıştı. Netlerim sınav zorluğuna göre düştü yükseldi.

 • Programını nasıl hazırlardın, haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Programımı kendim hazırlıyordum. Gün içinde Türkçe ve mat1 denemesi çözüyordum. Günümün çoğunu AYT matematiğe ayırıyordum. Sözel dersleri sürekli okuyordum. AYT benim için daha önemliydi, TYT’yi deneme üzerinden götürmeye çalışıyordum. Başlarda bir mola günü belirlemiştim kendime fakat bazen 2 mola günüm bile oluyordu. Sonrasında mola günü belirlemedim. Çok bunaldığımda verimli olmadığını düşündüğümde bırakıyordum, o günü kendime ayırıyordum.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Haftada ya da iki haftada bir arkadaşlarımla buluştum, sıklıkla yürüyüş yapmaya çalıştım. Dengeyi sağlayabildim mi emin değilim.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Sabah erken saatlerde derse başlardım. Çoğu zaman günü bitirmem 10-11’i bulurdu. Genel olarak 8 saat çalıştım. 10 ya da 12 saat çalıştığım günler de oldu, günde 1 saat çalıştığım günler de tabii. AYT matematiğe yoğunluk verdiğim günlerde 200-250 soru civarı, sözel derslere yoğunluk verdiğim günlerde 400 soru civarı çözebiliyordum. Uyku benim için önemliydi, 7 saat uyumaya özen gösteriyordum.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Ben derslere başladığım günden itibaren denemeyi hiç ihmal etmedim. Haftada bir olmazsa iki haftada bir kesin çözüyordum. Sınava yakın zamanlarda haftada her gün deneme çözmeye çalışıyordum.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Aslında kişiden kişiye değişir ama sabah erken saatlerde çalıştığım dersin daha verimli olduğuna inanıyorum. Bir de eşit ağırlıkçı olarak matematiğe çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanında yapamadığım sorulara çok vakit ayırdım, yapamadığım sorular için bir kutum öğrendiğim sorular için bir kutum vardı. Ayda bir ikisini de döker öğrendiğim soruları tekrar eder, atardım. Yapamadığım sorulara tekrar bakıp bu tarz bir soru gelirse kaçırmayacağıma eminsem öğrendiğim sorular kutuma atardım. Kişiden kişiye değişir tabii ama önemli olan yapabildiğimiz sorular değil yapamadığımız sorular olduğu için o soruların üzerine gitmek gerekiyor.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Konularım şu gün bitti diyerek bir tarih veremem. Sınavdan bir hafta önce çemberin analitiği çalışıyordum.

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

Başlarda iki haftada bir, sonrasında her hafta, daha sonralarda haftada iki. Sınava 1 ay kala bazı günler iki. Her gün deneme çözmeye çalıştım.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Ben geçen yıl sınav anımı yönetemedim, heyecanıma stresime yenik düştüm. Bu sınav benim hayatımın sınavı başarılı olmalıyım olmazsam ben ne yaparım diye düşünmüştüm. Bu sınav bizim hayatımızın sınavı değil. Yalnızca hayatımızda bir basamak ve aslında bizim dostumuz “Sude bu sınav senin dostun, korkacağın bir düşmanın değil bu sınav sana ‘hayallerin için geçeceğin bir basamağım ve gel bu basamağı geç’ diyor” dedim. Başarı ya da başarısızlığımız gerçekten bir sınava bağlı olmamalı. İstemediğimiz sonuç geldiğinde ben başarısızım demektense benim yöntemim başarısız oldu diyebilmeliyiz. Sınava bizler gibi bir çok öğrenci giriyor sınıfımda çaprazımda oturan birinin ağlama seslerini duymuştum. Sınav zordu ama hayatımın sınavı değildi hayatımızı bu sınav belirleyemez hayallerimiz için bizlere yalnızca bir basamak olur. Kendime sınav anında Sude sen yapamıyorsan kimse yapamaz dedim çünkü çok emek vermiştim ve karşılığını alacağıma inanıyordum, son dakikaya kadar hiç bırakmadım. Hiç birimiz bırakmayalım kendimize güvenelim bu sınavdan korkmayalım.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son gün ders çalışmadım. Son hafta da çalıştığım saatler 5-6 civarıydı. Genel olarak tekrar yapıyordum ve eksik olduğum konulara çalışıyordum. Uykum ve yemeğimde hiç bir değişiklik yoktu. Ne yapıyorsam aynısını yaptım. Sınava gireceğim okula 3 kez gittim ve tanıdım, bahçesinde oturdum. Sınav heyecanı olacaktı elbet ama başa çıkabileceğim bir heyecan olmalıydı. Bir de son hafta uyumadan önce papatya çayı içiyordum. Sakin uyumak ve zinde uyanabilmek için.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin?

Sınav gerçekten çok zor bir sınavdı fakat herkese zordu. Arkadaşlarım en kolayına da en zoruna da hazırlanmalılar. Hedeflerinden ve hayallerinden hiç şaşmasınlar, vazgeçmesinler hazırlık sürecinde de sınav anında da. Sınavın tüm olabilecek senaryoları için bir strateji geliştirsinler, inansınlar. Tüm okuyanlara başarılar diliyorum.

📚📚📚

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Sude’ye sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

☀️☀️☀️

Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL