Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Tuğçe’ye Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #8

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Tuğçe'ye sorduk! O da onu Kocaeli Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

5 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 17.09.2021
Tuğçe’ye Sorduk! Kunduz’la Kazananlar Anlatıyor #8

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Sınava dair en çok akla takılan soruları sınava Kunduz ile hazırlanmış Tuğçe’ye sorduk! O da onu eşit ağırlık puan türünde ilk 61000 derecesi ile Kocaeli Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümüne götüren sınav yolculuğundan bahsederek sorularımızı cevapladı. İyi okumalar!

Sınav süreciyle ilgili aklına takılabilecek her şeyi Tuğçe’ye sorduk! İşte aldığımız cevaplar:

 • Bize kendinden ve eğitim hayatından bahseder misin?

Ben Tuğçe, Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun oldum. Sayısal alanda sınava hazırlandım. İlk yılımda, lisede de zaten sayısal çıkışlı idim. Fakat bu alanda temelim iyi olmadığı için istediğim başarıyı yakalayamadım. Bu sene eşit ağırlıktan sınava girdim.

 • Üniversite sınavındaki sıralaman neydi?

Eşit ağırlık alanında ham sıralamam 61 bindi. Yerleştirme sıralamam 88 bin.

 • Sen sınav sonucunu nasıl değerlendiriyorsun?

Sınav beklediğim gibi geçmedi. Hedeflediğim ve denemelerde yaptığım netlerin oldukça altında oldu. Yaklaşık 60 puan altında kaldım yaptığım denemelere kıyasla. Ama sıralamam beklediğimden iyi geldi.

 • Herkesin bu yoldaki gidişi biriciktir. Senin sınav yılını özel yapan diğerlerinden ayıran sence ne?

Evet aslında herkes çalışır, hiç çalışmıyorum diyen bile. Ama herkesin sıralaması farklıdır, çalışma stili ve algılayışı. Beni biricik yapan şey sanırım vazgeçmemem, moralim bozuk olduğunda bile masamdan kalkmamam. Çünkü ileride böyle bir bahanenin altına sığınmak istemedim.

 • Sence bu yolda avantajların ve dezavantajların nelerdi?

Avantajım; çok değerli hocalarım, her zaman yanımda olan ailem, tüm imkanların elimde olması, çalışma arkadaşlarım ve çok sevdiğim rehber hocam Hiner Alioğlu, tabii ki Kunduz’u es geçemem. Gerçekten çok faydalı bir uygulama, her anlamda destek oldu. Dezavantajlarım; aslında herkeste ortak olan pandemi süreci. Ben kütüphane ortamına alışkın olduğum için evde ders çalışmak çok sıkıcı geliyordu bana. Motivasyonumu koruyamadığımda tek başıma kaldım. Çevrenizde çalışan insanları görmek bu durumu hafifletir. Ama ne yazık ki pandemi hayatımızı olumsuz etkiledi. Başka bir dezavantajım da çok takıntılı olmam ve her şeyi kontrol etme bağımlılığım. Bir konuyu çalışıp ardından unutmamak için defalarca tekrar ederdim ama bu durum olumlu yansıdı. Mükemmeliyetçi olmam konuları derinlemesine öğrenmemi sağladı.

 • Sınav yılında motivasyonun neydi? Bunaldığında bıktığında seni ne ayağa kaldırırdı?

Sanırım bu sorunun yanıtı olarak çok şey sayabilirim ama tek kelime ile ailem diyebilirim. Bunaldığımda ailemle oturup sohbet etmek çok iyi gelirdi. Klasik müzik, kitap okumak, arkadaşlarımla vakit geçirmek gibi şeyler de motivasyonumu artırırdı.

 • Bu yıl en iyi yaptığın şey sence neydi, seni ne bu noktaya getirdi?

Sorularım olduğunda hemen onları analiz etmem.

 • Bu yıl daha iyi yapabileceğin şey sence neydi?

Her şey olması gerektiği gibi oldu ama daha zor kitaplar çözebilirdim. Apotemi, Orijinal gibi.

 • Kunduz senin sınav yılında nasıl bir yerdeydi, Kunduz’u nasıl kullandın?

Kunduz’u, her zaman (saat fark etmeksizin) kullanırdım. Sorularımı genelde önce Kunduz’a, oradan anlayamadığım bir nokta olduğunda ise dershanedeki hocalarıma soruyordum.

 • Çalışmaya ne zaman başladın başlangıçtaki netlerin ve sonraki netlerin nasıl değişti?

Çalışmaya ekim ayı başında başladım. Başlangıçta netlerim TYT 50-60 arası, AYT 50 civarı idi. Sonraki süreçte TYT 70 üstü, AYT 65 civarı oldu.

 • Programını nasıl hazırlardın haftalık düzenin nasıldı? (TYT-AYT dengesini nasıl sağlardın-kendine mola/tatil günü verir miydin?)

Programımı dershanedeki hocamla hazırlıyordum. Ocak ayına kadar belirli bir tatil günüm yoktu daha çok konu ağırlıklı bir süreç olduğu için. Sonrasında her cuma izin verirdim kendime. TYT-AYT eşit bir şekilde çalışırdım. Son dönemde AYT ağırlıklı olmuştu.

 • Sosyal hayatın, hobilerin, sorumlulukların ve sınav arasındaki dengeyi nasıl sağladın?

Sınava hazırlık süreci sosyal hayatımı olumsuz etkilemedi. Arkadaşlarımla buluşacaksam sabah mutlaka bir deneme çözerdim, genel AYT ya da TYT denemesi. Bu sebeple vicdani bir rahatsızlık duymadım. Zaten çok gezen biri değilim, zamanımın çoğu yine de ders çalışarak geçti.

 • Sınava hazırlandığın bir gününü bizimle paylaşır mısın? (Kaç soru çözerdin, kaç saat çalışırdın- uyku düzenin nasıldı?)

Sabah 9-10 gibi başlardım çalışmaya. Öncelik olarak paragraf, problem, geometri yirmişer soru çözerdim (arttığı azaldığı zamanlar var). Sonrasında bir konudan minimum 200 soru çözerdim. Benim için bir konuyu günlere yaymak çok tercih ettiğim bir durum değildi, konuyu iyice özümseyip bol soru çözerdim. Günlük 200-300 arası soru çözdüm. 6-8 saat çalışma sürem olurdu. Akşamları çok çalışmazdım saat 10’dan sonra. Genelde 12-1 gibi uyurdum.

 • Deneme çözmeye ne zaman başladın ve ne sıklıkla çözdün?

Dershanede haftada 2 kez olurdu. Kunduz’un denemeleri de olunca girerdim. Kendi denemelerim de son 2 ay kala başladı. Bir gün TYT bir gün AYT denemesi şeklinde çözerdim.

 • Okuyucularla paylaşmak istediğin özel ve çok verimli bulduğun bir çalışma tekniğin, şeklin var mıydı?

Bence gerçekçi bir haftalık program çıkartılmalı. Gün gün olmasa bile bitecek konular not edilmeli. Benim panom vardı, orada tüm konuların listesi ve yanında çözülmesi gereken kaynaklar vardı. Oraya her tik attığımda bitiyor olması mutlu ederdi.

 • Konularını ne zaman bitirdin?

Çoğu konularım ocakta bitmişti. AYT konularım kalmıştı, biraz ağır konular integral gibi onlar da mart ayında bitmişti.

 • Hangi sıklıkla deneme çözerdin?

Son iki ay başladım. Her gün çözdüm. Bir gün AYT bir gün TYT şeklinde.

 • Sınav anını nasıl yönettin, sınav anını yönetmekle ilgili bir önerin var mı?

Bu konuda başarılı bir profil değilim fakat önerebileceğim, ders aldığım konular var. Mesela sınav anında kafanızın tamamen sınava odaklı olması gerek. Türkçede kafanızın matematiğe bile kaymaması gerek. Süreyi iyi yönetmek için de bol bol pratik yapılmalı.

 • Son hafta/son gün neler yaptın? (Uyku, yemek, ders olarak)

Son hafta arkadaşlarımla çok vakit geçirdim. Derslere de sabah bakardım kendimi çok yormadan. Ama bir hatam var onu yapmayın. TYT’den önce sabahtan akşama kadar tüm dersleri unutmuşum gibi hissedip ful tekrar ettim. Bu da beni çok yordu. Akşamları erken uyumaya çalıştım. Yemek rutinim değişmedi, belki bir tık fazla yemiş olabilirim stresten dolayı.

 • Üniversite sınavı, üniversite sınavının zorluğu hakkında neler düşünüyorsun ve tavsiyelerin?

Sınavı gözünüzde çok büyütmeyin. Evet çok zorlayıcı bir sınavdı bu sene. Ama sadece bana sana değil herkese zor. Korkmadan yılmadan kendiniz için çalışın. Başkaları ne derse desin sizin bir amacınız hem de çok güzel bir idealiniz var. Gözünüzü, kulağınızı kendinize çevirin, kendinizi önemseyin. Çünkü hepimiz çok değerliyiz.

???

Sınava hazırlık süreciyle ilgili aklına takılabilecekleri Kunduz ile sınava hazırlanan Tuğçe’ye sorduk ve düşünceleri bu şekildeydi. Sınava Kunduz’la hazırlanan öğrencilerimizle yapacağımız diğer röportajlar için takipte kal!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL