TYT Deneme Netleri – Net Dalgalanmaları

TYT denemelerinde yaşanan net dalgalanmaları ve ne tür sebeplerden kaynaklı olduğunu keşfetmene yarayacak taktikler hakkında bilgi veriyoruz!

2 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 12.01.2021
TYT Deneme Netleri – Net Dalgalanmaları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

TYT denemelerinde yaşanan net dalgalanmaları yaşayanların oldukça canını sıkan bir durum. Bu yazımızda sana TYT denemelerinde yaşanan net dalgalanmaları ve ne tür sebeplerden kaynaklı olduğunu keşfetmene yarayacak taktikler hakkında bilgi veriyoruz!

Deneme Sınavlarında Neden Net Dalgalanmaları Yaşanır?

Stres ve motivasyon kaybı

Deneme anında yaşadığın stres veyahut çözemediğin soruların yarattığı motivasyon kaybı soruları odaklanmanı etkiliyor olabilir. Rehber Kunduz ekibinden Ecem’in Kaygı sorununu yenme yazısında da bahsettiği gibi bir soruyu çözemeyince devamındaki soruları da çözemeyeceğine dair farkında olmasan da genelleme yapıyor olabilirsin. Denemelerin amacı da tamda bu kaygılarını, stresini yönetmeni sağlamak. Unutma ki, denemeler konularda hem nerede olduğunu görmene yarar hem de denemedeki psikolojik tepkilerini yönetmene pratikle yardımcı olur.

Denemelerin arasındaki zorluk derecesi farkı

Net dalgalanmasının muhtemel sebeplerinden biri denemelerin birbirinden farklı zorluk derecesine sahip oluşu olabilir. Bunu farkına varmak için çözmüş olduğun denemelerin deneme analizi yapmak için ders ders netlerini yaz ve deneme yanının yanına zorluk derecesini 1-5 arasında puanla. Aşağıda bulunan örnek gibi denemelerini alt alta yazıp hepsini bir bütün olarak görmek denemelerin hakkında daha büyük bir resim sunacaktır.

TYT deneme netleri

Deneme Analizi Yapmamak!

Deneme analizinin nasıl yapılacağı ve neden önemli olduğunu daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Deneme analizi yapmak TYT konularında ne durumda olduğunu görmek adına büyük bir resim çizer. Bazen sonuçlarını görerek üzüldüğümüz şeylerin detaylarına inip büyük bir resmi çizmek farkındalığımızı artırır. Bu nedenle, deneme analizini yapmak net dalgalanmalarınız için size fikir verebilir.

Deneme çözülen ortam net dalgalanmaları yaratabilir!

Evde çözülen deneme ile kurumda çözülen deneme arasında net farkı olması yaşıyor olabilirsin. Evdeki pijama konforunda deneme çözmek ile kurumda deneme çözmenin ciddiyeti arasında ciddi bir zihin algısı farkı olabilir. Bu salgın döneminde evde çözmek durumunda olduğumuz denemeleri bir kuruma gidiyormuşçasına giyinip çözmek evdeki pijama konforunun yarattığı zihin rahatlamasını az da olsa kırabilir. Eğer mümkünse evde odanızın dışında sessiz bir ortamı yakalayacağınız bir köşede çözmek bile sizi zihin olarak daha ciddi bir deneme algısı yaratabilir. Unutmamak gerekir ki, fiziksel olarak yaptığımız değişikler algımızı değiştirmekte çok güçlüdür.

☀️☀️

Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerinden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL