Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

Yabancı Dil Öğrenmek – Eğitim ve İş Alternatiflerini Genişletmek

Yabancı dil öğrenmek bilgiye erişim, yurtdışında eğitim ve iş imkanları için oldukça önemli. Bu yazımızda "Dil öğrenmek için ne yapılmalı?", "Yabancı dil öğrenmek ne kadar sürer?", "Neden yabancı dil öğrenmeliyiz?" sorularına yanıt aradık.

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 25.02.2022
Yabancı Dil Öğrenmek – Eğitim ve İş Alternatiflerini Genişletmek

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Dil Öğrenmek Neden Önemli?

Yabancı dil öğrenmek, kariyer gelişimimize odaklanmak okul koşturmacası içerisinde zor olabiliyor. YKS bitip tercih dönemi geldiğinde çoğu öğrencinin kariyeri, yapmak istedikleri hakkında düşünmediğini fark ediyoruz. YKS hazırlığını sayılara indirgemenin sonucunda aslında ne için üniversite sınavına hazırlandığımızı unutuyoruz. Oysa ki YKS kariyerimize giden yolda bizim için bir araç. Bu yüzden kariyerimiz için araştırma yapmak için tercih dönemini beklememeliyiz. Lise ve orta okuldan itibaren araştırmalarımız ve çalışmalarımız başlamalı.

Yabancı dil öğrenmek de kariyerimize giden yolun bir parçası. Hem üniversite sürecinde hem mezun olduktan sonra her zaman yabancı dile ihtiyacımız olacak. Özellikle İngilizce öğrenmenin önemini hepimiz birçok yerden duyuyoruz ve biliyoruz. Gerçekten önemini ise karşımıza çıktığında fark ediyoruz. Şimdi aktif olarak yabancı dil kullanman gerekmese bile iş yaşamında önemini çok yakından fark edeceksin. Yurt içerisinde kendimize daha iyi iş alternatifleri yaratmak ve yurtdışında eğitim, kariyer seçeneğine sahip olmak isteyenlerimiz için dil öğrenmek kaçınılmaz olacak.

Dil Öğrenmek için Ne Yapılmalı?

Bu noktada karşımıza “Dil öğrenmek için ne yapmalı?”, “Dil öğrenmek ne kadar sürer?” soruları çıkıyor. İlk düşünülmesi gereken konulardan biri başlamadan önce yabancı dil öğrenmek için sağlam bir gerekçemiz olması. Çünkü herkes yabancı dil öğrenmek istediğini söyler. Ama özellikle yabancı dili aktif olarak kullanmadığın bir dönemdeysen yabancı dil öğrenmenin en önemli unsurlarından olan sürekliliği sağlamak zor olacaktır. Bu noktada kariyer ve eğitim planlarını da göz önünde bulundurman gerekli. Yabancı dil öğrenmek için amacın akademisyen olmak, araştırmalar yapma veya kendine daha iyi iş alternatifleri oluşturmak, yurt dışında eğitim almak, yurt dışında çalışmak olabilir. Dil öğrenme amacını belirledikten sonra çalışmalarını da buna göre şekillendirebilirsin.

Yurtdışında eğitim ve iş yaşamı, kariyer planlarımızda çok daha fazla gündemimize girmeye başladı. Yurtdışında eğitim ve çalışmak için ilk adım yabancı dilde ilerlemiş olmak. Çoğu üniversite ilk olarak bir dil sınavından geçilmesini bekliyor. Bu yüzden eğer senin de eğitim ve kariyer planında yurtdışı seçenekleri varsa şimdiden adım atmak çok faydalı olacaktır.

Okulda derslerine devam ederken haftalık takvimine az da olsa düzenli çalışmalar eklemek uzun vadede çok iyi ilerleme göstermeni sağlayabilir. Bunun için online kursları deneyebilir, uygulamalarla pratik yapabilirsin. Dinlenme vakitlerini öğrenmek istediğin dilde dizi, film izleyerek, müzik dinleyerek geçirebilirsin. “Bir dili öğrenmek ne kadar sürer?” sorusunun cevabını da aslında bu konudaki tempon belirleyecek. Ama başlangıçta önemli olan ilk adımı atman.

Son önerimiz ise yurt dışında eğitim, iş yaşamı sürecinde kolay para transferi için TransferGo sitesini incelemen! Almanya, İngiltere, ya da Amerika gibi ülkelerde yurtdışı eğitimi için okul ödemesi, yurt ödemesi ya da bloke banka hesabı oluşturmak için yapılan para transferleri sürecinde genelde yüksek maliyetler, gizli masraflar ve yavaş hız gibi problemlerle karşılaşılıyor. 2012 yılında İngilitere’de kurulan TransferGo’nun amacı da uluslararası para transferlerini ucuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlamak. Bu şekilde sabit kur, düşük komisyon ve gizli masraf olmadan dünyanın 161 ülkesine, bir mobil uygulama veya web sitesi üzerinden online para transferi hizmeti sağlıyor. Hem de istersen hızlı transfer seçeneğiyle ufak bir komisyon ödeyerek transferi aynı gün içerisinde gerçekleştirebilirsin. Son olarak Kunduz üyelerine özel, 2022 sonuna kadar geçerli KUNDUZGO21 kuponu ile tüm gönderim seçenekleri için ilk transferlerde gönderim ücreti ödemeden yurt dışı para transferini yapabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL