Veliler İçin

YKS Öncesi Velilere Öneriler – Nasıl Motivasyon Verilmeli?

Büyük gün yaklaşıyor... Peki YKS öncesi veliler öğrencilere nasıl davranmalı? Onların hangi davranışı öğrencileri nasıl etkiliyor?

2 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 17.06.2021
YKS Öncesi Velilere Öneriler – Nasıl Motivasyon Verilmeli?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

YKS yaklaştıkça 12. sınıf ve mezunlar kadar siz velilerimizin de stresi arttı. Peki bu stresle nasıl başa çıkabilirsiniz? Çocuğunuzun motivasyonunu arttırmak için neler yapabilirsiniz? Sizin davranışlarınız çocuğunuzu nasıl etkiliyor? Çocuğunuzu moral ve motivasyon açısından nasıl daha ileri seviyeye taşıyabilirsiniz? Bu gibi soruların cevaplarını aradığınızı biliyoruz. Bu nedenle sizler için bu yazıyı derledik. Umarız hem sizin, hem de çocuğunuz için yararlı olur.

1) Arkasında olduğunuzu hissettirin.

Geleceğini belirleyecek bir öğrencinin en son ihtiyaç duyduğu şey, desteğini hissetmediği ailesidir. “X bölümünü, X üniversitesini kazanacak kadar puan al” “Şu sıralamanın altında yaparsın herhalde, değil mi? Yapamazsan bütün sene çalışmamışsın demektir.” gibi ifadeler onları motive etmekten çok uzaktır, aksine daha çok strese sokar. Bu nedenle onlara “Kazansan da kazanmasan da biz arkandayız” “Bu sene kötü yaparsan kendini kötü hissetme” “Ucunda ölüm yok ya” gibi ifadeler kullanmayı ihmal etmeyin.

2) “Zorunda” hissetmelerine sebep olmayın.

ODTÜ’yü, Boğaziçi’ni, Tıp fakültesini, hukuk fakültesini kazanacak kadar puan almak zorundalarmış gibi hissettirmeyin. Unutmayın ki bunlardan herhangi birini kazanacak kadar puan alsalar bile gitmek zorunda değiller. Kendi hedefi neresiyse, orayı kazanacak kadar puan alacağına inandığınızı söyleyin. Ancak asla, hedefini kazanacak kadar puan almak zorunda olduğunu söylemeyin. Yalnızca basit bir kelime bile, onların sınava çok daha rahat ve motive girmelerini sağlayacaktır.

3) Ona sevginizi gösterin.

Elinden geleni yaptı, bunu unutmayın. bu noktadan sonra yapabileceğiniz tek şey, onu sevdiğinizi söylemek olur. “Sen elinden geleni yaptın, sana güveniyorum.” Bundan daha büyük bir motivasyon cümlesi yoktur.

4) Ona motivasyon sağlayacak bir aktivite yapın/teşvik edin.

Sınavdan bir gün önce uzun süre çalışmaları doğru değil (hatta tercihen, çalışmamaları çok daha iyi) Bu nedenle sizinle ya da arkadaşlarıyla en sevdiği ders dışı aktiviteyi yapmasını sağlayın. Örneğin beraber güzel bir film izleyin ya da arkadaşlarıyla iyi bir yemek organize etmesi için teşvik edin. sınavdan bir gün önce böyle bir rahatlama, ona oldukça motivasyon sağlayacaktır.

5) Sınav hakkında soru sormayı bırakın.

Sınava çok az bir zaman kaldı, özellikle son 3 gün sınav hakkında onunla konuşmamalısınız. “Dersler nasıl gidiyor?” “Son denemelerde kaç netin var?” gibi sorular onu yalnızca bunaltacak ve gerginliğini arttıracaktır. Bu nedenle yalnızca yanında olduğunuzu, arkasında olduğunuzu ve onu desteklediğinizi hissettirecek birkaç cümle dışında, sınav hakkında asla konuşmamalısınız. Özellikle sınava dair sorular sormamalısınız.

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak.Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL