YKS Son Hafta: Kalan Sürede Bunları Yap!

Sınav çalışmalarına güzel bir nokta koyma zamanın geldi: YKS son hafta nasıl geçirilmeli, bu yazımızda senin için tavsiyelerimizi derledik!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 7.04.2022
YKS Son Hafta: Kalan Sürede Bunları Yap!

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Uzun bir sınav maratonun sonuna geldik. Son haftaya girerken “Son hafta çalışılır mı?, “Çalışmayı hangi gün bırakmalıyım?” gibi soruların olabilir. Öncelikle sakince bir nefes almanı tavsiye ediyoruz. Bütün bir sene boyunca elinden gelenin en iyisini yaptın, her gün yeni şeyler öğrendin. Bir sene önce olduğun yerden çok farklısın. Şimdi tüm bu çalışmalarına güzel bir nokta koyma zamanın geldi: YKS son hafta nasıl geçirilmeli, bu yazımızda senin için tavsiyelerimizi derledik!


YKS son hafta senden ne bekliyor?

“Sınava son hafta çalışılmaz”, “Son gün çalışılmaz” gibi şeyler duyabilirsin etrafından. Çünkü herkesin sınavla ilgili yaşadığı deneyim farklıdır. Kimi aday sınav sabahına kadar bir şeyler çalışır, kimisi son birkaç gün kala tüm kitapları rafa kaldırır. Unutma, önemli olan senin ne yaparsan kendini daha iyi ve yeterli hissedeceğin! Her insan birbirinden farklıdır. Bu farklılığın çalışma alışkanlıklarımıza da yansıması kaçınılmaz. Bu nedenle etrafımızdan sıklıkla duyduğun genellemelere çok takılmayıp elinden geldiğince çalışmalarını sürdürüyor oman çok önemli. Tabii son haftayla ilgili verebileceğimiz bazı tavsiyeler de var.


YKS son hafta ne çalışmalı?

  • Son haftada sıfırdan yeni konu çalışmak kafanın karışmasına neden olabilir. Bu yüzden zamanını ağırlıklı olarak soru çözümüne ve en çok da deneme çözmeye ayırman iyi olacaktır diyebiliriz. Yeni konu çalışmak yerine önceden çalıştığın konularını güçlendirme çalışmalarına ağırlık vermelisin! Ancak hızlı bitirip verim alacağını düşündüğün bir konu varsa elbette çalışabilirsin. Örneğin ezber gerektiren AYT Fen ya da AYT Edebiyat konularında, konu anlatımlı kitaplara ve daha önceden o konuyu çalışırken aldığın notlarına göz gezdirerek bilgilerini tazelemen iyi olacaktır.
  • Kendi notlarını tekrar etmen hatırlamanı çok daha kolaylaştırır. Sürekli deneme çözerken “Hiç konu çalışmıyorum çalıştıklarımı unutuyorum.” diye stres yapma! Bölüm denemesi çözmek bu süreçte konu tekrarı adına çok faydalıdır. Bolca bölüm denemesi çözerek hem unuttuğun soru tiplerini hatırlayabilir hem de bildiğini zannettiğin bir konuda bile yeni bilgiler öğrenebilirsin.
  • Çıkmış sorulara tekrar göz at. Özellikle önceden çözerken zorlandığın çıkmış sorular varsa bunları önemsemelisin. Çünkü ÖSYM önceki yıllara çok benzer sorular sorabiliyor. Bu yüzden eğer elinde bulunuyorsa önceki çözümlerine bakıp yapamadıklarını tekrar çözmeye çalışman faydalı olacaktır.

En değerli soru yanlış yaptığın sorudur! Karşına çıkıp da yapamadığın, yapsan bile mantığını tam olarak oturtamadığın her soruya sınavda çıkabilecek bir soru gibi yaklaşarak çözümünü çok iyi öğrenmelisin. Yapamadığın her soru için yanında olduğumuzu biliyorsun. Kunduz’u hala indirmediysen buraya tıklayarak indirebilirsin!


son adım


Son hafta her gün, sınav günü gibi!

Sene içinde sabahladığın, sabah güneş doğmadan kalktığın, ya da yemek yemeye fırsat bulamayarak atıştırıp ders çalıştığın olmuştur. Sınav sabahı uygun bir saatte uyanıp güzel bir kahvaltı ile sınava gideceğini biliyorsun. O zaman bunun provasını son hafta yapmaya ne dersin? Son hafta uyku ve beslenme düzenini sınav gününe uygun olacak şekilde oturtman gerekiyor. Aynı şekilde sabah kahvaltını yaptıktan sonra bir deneme çözmen de bu rutini oluşturmana katkıda bulunacaktır.


Mutlu sona çok az kaldı!

Genelde adaylar son günlere girerken kalan sürenin azlığı ile heyecanlanabiliyor. Ama bu noktada hatırlatmak istediğimiz bir şey var: Kalan günlerin azlığı değil, geçen günlerin çokluğu! Sene içinde adım adım ilerledin. Her okuduğun konudan, her gördüğün sorudan, her girdiğin denemeden bir şeyler öğrendin.☀ Evet zaman zaman yoruldun, ara verdin, bunlar çok normal şeylerdi Buna karşılık yeri geldi gerçek bir şampiyon gibi çalıştın! Sınava girdiğinde de normal bir deneme sınavından farksız olduğunu göreceksin, öğrendiğin tüm bilgiler sana yardım edecek! Biz şimdiden çok güzel sonuçlar alacağını hissediyoruz.

Tüm Kunduz ekibi olarak içten başarılar diliyoruz. Kunduz’un üniversite soru çözümünde de yanında olduğunu unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL