Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

YKS’ye Çalışmak İstemiyorum – Çalışmak İstememek

Masanın başına oturacak gücü bulamıyorsan ya da oturduktan sonra beş dakika içinde yorulduğunu ve canının sıkıldığını hissediyorsan, gel bu durumları birlikte inceleyelim.

4 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 13.12.2021
YKS’ye Çalışmak İstemiyorum – Çalışmak İstememek

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

YKS’ye çalışmak istemiyorum cümlesi sınav yılında bol duyulan cümlelerden. Masanın başına oturacak gücü bulamıyor ya da oturduktan sonra beş dakika içinde yorulduğunu ve canının sıkıldığını hissediyor olabilirsin. YKS’ye çalışmak motivasyonu korumayı ve planlı olmayı gerektir. YKS’ye çalışmak istemiyor mu diyorsun? Gel bu durumu birlikte inceleyelim:


Öncelikle ilk söyleyeceğim: Kendini suçlu hissetme. Bunu zaman zaman herkes yaşadı, yaşamaya devam ediyor. . Mutsuz olduğumuz, yorgun olduğumuz, eğlenmeye ihtiyaç duyduğumuz zamanlar olacak. Bu çok normal. Ama aynı zamanda elimizden geldiğince düzenli çalışmaya gayret göstermemiz gerekiyor. Eğer buna engel olan bir durum varsa sebebini fark etmemiş olabilirsin ya da çözümünü bilmiyor olabilirsin. Şimdi tek tek ele alalım. 🙂

Hedefin Olmayabilir ya da Doğru Hedef Olmayabilir

Lise hayatında sadece sınıfı geçecek kadar çalışıp 12. sınıfa gelmiş olabilirsin. Bir anda önünde bir sınav, çevrende çok ciddi çalışan arkadaşlar, senin iyi bir derece yapmanı isteyen ailen/hocaların olunca kendini baskı altında hissetmiş olman çok doğal. İlk önce “Ben ne için çalışıyorum?” sorusuna cevap verebilmemiz lazım. Anlamlı bulmadığımız bir hedefe koşamayız, koşsak da nefesimiz kısa sürede tükenir. Bir hedefimiz, bizi motive edecek bir amacımız yoksa önümüzde bir yığın kitap, ne için çalıştığımızı bilmeden oradan oraya atlayarak düzensiz bir çalışma stiline sahip olabiliriz maalesef.

Hedef derken mutlaka bir üniversite, bir derece, bir bölüm olması şart değil. Kendini 10 yıl sonra nerede görmek istiyorsan onun hayali olabilir. Ya da ilham aldığın rol modellerin hayatını kendine hedef olarak belirleyebilirsin, tamamen sana kalmış 🙂 Bu hedefleri bir kağıda yazıp, ya da görselli bir şeyse fotoğrafını alıp görebileceğin bir yere asabilirsin. Sana çalışma isteği kazandırmada yardımcı olacaktır. Hatta bir “nedenler listesi” yapmanı öneririm. Neden çalışıyorsun bunları listele ve ihtiyaç duydukça bak.

YKS'ye Çalışmak İstemiyorum

Dış etkenlerin doğru gittiğinden emin ol

Çalışma isteğimizi azaltan bir diğer etken de etrafımızdaki unsurlar. Bunlar ne mi olabilir? Telefon, bilgisayar, yatak, televizyon… Gerek ders çalışmak için, gerek Kunduz’a soru sormak için 🙂 Teknolojik aletleri kullanıyorsun, zaten kullanmayı tamamen bırakmalısın demek doğru olmaz. Ama en azından bunları dikkatini en az dağıtacak şekilde düzenleyebilirsin. Bu tür şeyler sürekli etrafında olduğumuzdan bazen etkisini fark edemediğimiz şeyler olabiliyor.
Örneğin yatağını, masanı toplu tutmak çalışmanın önündeki engellerden ikisini kaldırmış olur.
Sosyal medya kullanımını azaltmaya çalışabilirsin. İnsanlar sosyal medya hesaplarından çoğunlukla en iyi anlarını paylaşıyor. Yani gerçeğin bir kısmını, tamamını değil! Devamlı bunları incelemek ve kendi hayatınla karşılaştırmak sana ciddi anlamda zarar verebilir. Sosyal medya üzerinden sağlanan ilişkiler yerine yüz yüze, ailenle/arkadaşlarınla gerçekleştirdiğin ilişkilere daha çok önem verebilirsin. Yüz yüze konuşmak çoğu zaman daha rahatlatıcı ve eğlencelidir.

YKS'ye Çalışmak İstemiyorum

Çalışmak için doğru saati bekleme

Aslında gözümüzde “çalışmak” kavramını çok büyütüyoruz. Örneğin evde oturmuş dinlenirken, “Saat 7 olsun öyle başlayayım.” gibi bir cümle kurduğun olmuştur. Yanlışlıkla dalıp saat 7’yi geçirirsen, psikolojik olarak beyninin verdiği ilk tepki “O zaman 8’de çalışmaya başlayayım.” oluyor. Çalışmak için mükemmel saati aramana gerek yok. Kendini iyi hissettiğin her an çalışmaya başlayabilirsin. Bir de çalışmaya başladığımızda aniden gelen açlık/yorgunluk/uykusuzluk hissi var. Bunların birçoğu psikolojik olarak çalışmayı bırakmak istediğimiz için hissettiğimiz şeyler. Birtakım basit değişiklikler ile bunların üstesinde gelmeye çalışabilirsin. İlki temiz hava almak. Ders çalışmaya başlamadan önce odanı havalandırabilir, balkondan/pencereden iyice temiz havanı alabilirsin. İkincisi odandaki ışık tipi. Sarı ışık/loş ışık genelde çalışma isteksizliği yaratır. Beyaz ışık kullanabilirsin. Ders çalışırken sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsin. (kuru yemiş, meyve gibi).

YKS'ye Çalışmak İstemiyor Musun - Kunduz

YKS’ye çalışmak istemiyorum dememek için kendi çalışma stilini keşfet

Son olarak da çalışmak istememizin sebebi, derslerden korkuyor oluşumuz olabilir. “Matematik çok zor, anlamıyorum, yapamıyorum.” diyen bir öğrencinin Matematik çalışmak için masa başına oturduğunda çok mutlu, istekli çalışacağı söylenemez. İçsel motivasyonunu da sağlaman gerek. Kesinlikle “yapamıyorum”, “çok zor” gibi olumsuz düşünceleri kafandan atmalısın. Çoğu zaman bilmediğimiz şeyden daha çok korkarız.
Kendine yapabildiğini görmek için  şans vermelisin.  Eğer bir dersi/konuyu yapamıyorsan ya doğru çalışma taktiklerini bilmiyorsundur ya da önceki konularda eksiğin vardır; anlamıyor oluşun moralini bozuyordur. Doğru çalışma taktiği kişiseldir. En verimli anladığın yolu kendin keşfetmen gerekir. Eğer çalışma şeklin seni tatmin etmiyorsa ve kavrayamadığını düşünüyorsan, farklı çalışma stillerini araştırabilirsin.

Düzenli bir çalışma programı bu konuda çok işine yarayacaktır. Çözemediğin, aklına takılan her soru için Kunduz’un yanında olduğunu söylemek isteriz. Sadece soru çözümü de yetmez! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası gibi hizmetlerden faydalanabilirsin!


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL