LGS Puan Hesaplama

Muafiyet

eye-slashMuafiyetinin olduğu dersleri gizleyebilirsin

İlgini Çekebilecek LGS Makaleleri

LGS Ders Çalışma Programı

8. Sınıf Çalışma Taktikleri

LGS ders çalışma programı hazırlaman için tavsiyeler veriyoruz.

Devamını oku

Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

LGS Taktikleri

Yeni nesil sorulara nasıl çalışarak netlerini arttırabilirsin, anlattık! 

Devamını oku

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız?

LGS Hazırlık

LGS yılında kafandaki tüm soru işaretlerini giderecek tavsiyeler!

Devamını oku

En Çok İncelenen LGS Soruları

Ortaokul Matematik

Kesirlerle İşlemler

Termometrelerin içerisinde bulu etrelerin içerisinde bulunan civa seviyesi sıcaklık değeri arttıkça yükselir, azaldıkça düşer.

Soruyu İncele

Ortaokul Fen Bilgisi

Kuvvet ve Enerji

h yüksekliğinden serbest bırakılan bir basketbol topu şekildeki gibi yerden birkaç kez sekerek k noktasında duruyor…

Soruyu İncele

Ortaokul Matematik

Köklü Sayılar

Karesi 0,4 olan sayı rasyoneldir. En küçük irrasyonel sayı /2’dir. İrrasyonel bir sayı ile rasyonel …

Soruyu İncele

LGS PUAN HESAPLAMA

LGS Nedir – LGS Açılımı Nedir?

LGS’nin açılımı Liselere Geçiş Sistemidir. Hem merkezi puanla yapılan tercihler hem de yerel okul seçimlerini kapsar. Yerel okullara öğrenciler okul ortalaması ile yerleşmektedir. Merkezi puanla girilen liselere ise her yıl yapılan merkezi sınav puanı ile giriş yapılmaktadır. Merkezi sınavla öğrenci alan okullara girmek isteyen öğrencilerin LGS’ye girmesi gerekmektedir. LGS öğrencilerin muhakeme, yorumlama becerilerini 8. sınıf müfredatı üzerinden ölçen bir sınavdır. LGS puan  hesaplama 2022 motoru ile LGS puanını hesaplayabilirsin.  

LGS Yüzdelik Dilim Nedir?

LGS yüzdelik dilim en temelde öğrencilerin puanlarına göre tüm sınava giren öğrenciler arasında yüzdelik olarak ilk kaçta olduklarını gösterir. Yüzdelik dilim hesaplama nasıl yapılır dersen sınava girenler arasındaki sıralaman 100 ile çarpılır ve sınava giren kişi sayısına bölünür ve yüzdelik dilim hesaplama yapılır.

LGS Hangi Ders Kaç Soru İçeriyor?

LGS 2 oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum 9.30’da başlayıp de Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük , Din Kültürü ve ahlak Bilgisi ve İngilizce derslerinden oluşmaktadır. İkinci oturum 11.30’da başlayıp matematik ve fen bilimleri derslerini içermektedir. LGS soru dağılımı aşağıda görebileceğin gibi:
Türkçe 20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil 10
Matematik 20
Fen Bilimleri 20
Toplam LGS soru sayısı: 90

LGS’de Okul Puanı Etkili mi?

Merkezi puanla öğrenci alan liselere yerleşirken sadece LGS puanı kullanılır. Ancak aynı okula yerleşmek isteyen 2 öğrencinin puanı tamamen aynı olduğunda, okul puanı yüksek olan öğrenci okula yerleşmeye hak kazanmaktadır. Okul başarı puanı ise ortaokuldaki yıl sonu puanlarınızın ortalamasıdır. Okul başarı puanı da aynı olursa ne olur dersen MEB kılavuzunda aşamaları görebilirsin.

LGS Baraj Puanı Nedir? 

LGS’de tercih yapabilmek için bir baraj sınırı bulunmamaktadır. Her puandan öğrenci tercih yapma hakkına sahiptir. Ancak yerleşmeler her yıl tercih edenler arasındaki puan sıralamasına göre yapıldığından, puanın oldukça önemlidir.

LGS Zor mu?

LGS’nin emek ve düzenli çalışma gerektiren bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle TEOG’dan LGS’ye yapılan sistem geçişinde soru tarzlarında da değişim oldu. Artık öğrencilerin yorumlama, analiz yapabilmesi, sorulara farklı açılardan bakabilmesi gerekmektedir. Bu yeni tip sorulara da yeni nesil sorular dendi. Bu sorular konuyu bilmenin yanında bolca pratik yapmayı gerektiriyor. Konuları öğrenip yeterli pratik yaptığınız durumda LGS’nin zorluğundan korkmak için bir sebep yok. Ayrıca unutmayın ki LGS aynı zamanda bir sıralama sınavıdır. Yani zor olan bir sınavda sınava giren herkes etkilenir. Sınavın zorluğuna göre puan değişebilir ancak yüzdelik dilim çoğunlukla sabit kalır.

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Testlerin sorularına ait puanlar doğru sayınla ağırlıklandırılır ve her 3 yanlışın için 1 doğrun silinerek LGS puanın hesaplanır. LGS puan hesaplama formülü standart sapma içerir. Her testin ham puanı öğrenci sayısına bölünür. Bunun anlamı daha az kişinin yaptığı bir soruyu doğru yaptığında daha çok puan alacağındır. 
Oturumlardan herhangi birine katılmayan bir öğrencinin MSP’si (merkezi sınav puanı) hesaplanmaz. 

LGS 1 Soru Kaç Puan?

LGS soru puanları testlere göre değişmektedir. Türkçe testinde 1 soru 4 puan , İnkılap tarihi ve Atatürkçülük 1 puan, din kültürü ve ahlak bilgisi 1 puan, yabancı dil 1 puan, matematik 4 puan ve fen bilimleri dersi de 4 puandır.

LGS’de 400 Puan Kaç Net?

LGS’de 400 puan için ortalama 65-70 net gerekecektir. Ancak unutulmaması gereken matematik, Türkçe, fen bilimleri derslerinin 4 kat daha fazla puan getirdiği olmalıdır.

8. sınıf LGS puan hesaplama motorunu seninle paylaştık. LGS hesaplama yapmak istediğin her zaman LGS puanı hesaplama , LGS net hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsin. Net hesaplayıcı deneme sonuçlarını öğrenmene ve kendini değerlendirmene yardımcı olacak. LGS puan hesaplama motoru, MEB LGS puan hesaplama formülü baz alınarak hazırlanmıştır. Deneme netlerini incelemen ve analiz etmen çok önemli. Bu yüzden sınav puanı hesaplama işlemini deneme analizinle beraber yapmanı öneririz.