Parabol Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

parabol konu anlatımı ve örnek soru çözümü kunduz
Parabol konusu, AYT’deki önemli konulardan biri. Aynı zamanda ikinci dereceden denklemler, türev gibi konularla da iç içe. Temel kuralları ve yöntemleri öğrendikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.📝 Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Kunduz ekibinden Nurseli, bu konu hakkında senin için çok faydalı bir yazı hazırladı:

a, b ve c sabit gerçek sayılar ve x bir değişkeni göstermek üzere, a≠0 olmak koşuluyla f(x)=ax2+bx+c fonksiyonlarına ikinci dereceden bir değişkenli fonksiyonlar denir. Yazımızda bu fonksiyonların grafiğini nasıl çizdiğimizi öğrenecek ve bu grafiklerin özelliklerini inceleyeceğiz.

  • Aşağıdaki şekillerde ortak bir özellik gördün mü? Birazdan yapacağımız örnekle bu mimari yapıların parabol şekli içerdiğini keşfedeceğiz. 💡

Parabol Grafiği Nasıl Çizilir?

f(x)=y=x2 fonksiyonunun grafiğini çizelim. x değişkenimizin aldığı değişik değerlere karşılık f(x)’in alacağı değerleri bir tabloda göstermek işimize yarayacaktır. parabol konu anlatımı kunduz Aşağıya doğru olan oklarla y değerinin bu aralıkta azaldığını, yukarıya doğru olan oklarla y değerinin bu aralıkta arttığını gösterdim. Artık grafik çizmek daha kolay hale geldi. Tablomuzda belirlenen noktaları analitik düzlemde (x0y dik koordinat sisteminde) işaretleyip noktaları birleştirirsek fonksiyonun grafiği ortaya çıkar. 

Parabol Hakkında İpuçları

  • a > 0 iken f(x)=y=ax2  >0 olduğundan grafiklerin (parabollerin) kolları y ekseninin pozitif yönündedir. 
  • a < 0 iken f(x)=y=ax2  <0  olduğundan parabollerin kolları y ekseninin negatif yönündedir.
  • IaI değeri büyüdükçe kollar y eksenine yaklaşır, IaI değeri küçüldükçe kollar y ekseninden uzaklaşır. (IaI gösterimi a sayısının mutlak değerini ifade etmektedir.) 
  • Parabolün en küçük (veya en büyük) değerini aldığı T(r,k) noktasına tepe noktası denir. Simetri ekseni aynı zamanda parabolün tepe noktasından geçer.
  • Tepe noktası ile ilgili iki formülümüz ise şu şekildedir: 🗝️

Parabol Örnek Soru Çözümü

Bu konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kunduz’a şu ana kadar sorulmuş binlerce Parabol konulu sorudan birkaçı senin için burada! Sen de uygulamamızı ücretsiz olarak indirip sorularını sormak ve profesyonel eğitmenlerden kaliteli çözümler almak istersen buraya tıklayabilirsin!📖
 

İlgini Çekebilecek Diğer Yazılarımız: