Türkçe Çalışma Taktikleri

Merhaba! Türkçe, TYT’de oldukça büyük bir öneme sahip. Aynı şekilde AYT’de de Edebiyat testi puana etki ediyor. Türkçe dersi, çalışma yöntemi olarak diğer derslerden farklı çünkü formüller veya ezber bilgiler yok. Dili iyi anlama ve yorumlama var. Biz de bu yazımızda Türkçe dersine nasıl çalışabileceğin ve Türkçe netlerini nasıl yükseltebileceğin hakkındaki tavsiyelerimizi yazdık. İyi okumalar!

Türkçe testinde soruların çoğu anlam bilgisinden oluşuyor.

Anlam bilgisinin alt başlıkları sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam şeklinde. Senin de tahmin edeceğin gibi okuduğunu anlaman, yorumlaman gerekiyor. Anlam bilgisinde hız kazanmak ve kolayca yorum yapabilmek çok önemli. Her gün en az iki tane anlam bilgisi testi çözmen bu anlamda büyük katkı sağlar. Hem günlere yayarak sıkılmanı önlemiş olursun. Çünkü “Bugün Türkçe çalışayım.” diyerek on test çözmeye çalışmak seni yoracaktır. Bunu günlük rutinin haline getirmelisin. Eğer şu ana kadar Türkçe testi çözme alışkanlığın yoksa birden yüklenmek yerine azar azar ama düzenli olarak her gün çözmelisin, ilerleyen süreçte bunu arttırmalısın. Hatta elindeki kaynakları tükettikten sonra ALES’in sorularını da çözebilirsin. ALES soruları hız konusunda da çok yardımcı olur. 

Paragraf soruları büyük öneme sahip.

Paragraflar uzun, şıklar çeldirici görünebiliyor. Bu da doğal olarak öğrencilerin gözünü korkutuyor. Paragraf sorularında giriş, gelişme, sonuç iyi analiz edilmeli ve tüm paragraf boyunca mesajı verilen ana düşünce saptanmalıdır. Aynı şekilde ana düşünceye zaman zaman destek çıkan yardımcı düşünceler de belirlenmelidir. Paragraf sorularında süre kontrolü önemli olduğu için çözdüğün bir testi bile süre tutarak çözmen faydalı olacaktır. Paragrafta konsantre olmak çok önemli. Hangisine ulaşılır/ulaşılmaz sorularında sorudan bağımsız olarak yorum yapmaman gerekiyor. Mesela paragrafta matematik dersini sevmediğini söylemiş yazar, “Ben buradan matematiği sevmediğini çıkardım.” diyebiliyor öğrenciler. Halbuki paragrafta sadece dersten bahsetmiş, matematiğin kendisine uyarlamamak gerek hemen. Bu çok basit bir örnek tabii ama paragrafın her cümlesini 3. gözden, nesnel olarak değerlendirmen gerek. Soruları çözerken de önce soru kökünü okuman daha verimli olacaktır. Soru kökünü okuduğunda nasıl bir soru ile karşılaşacağını anlarsın. Ulaşılabilir/ulaşılamaz sorusu mu, boş bırakılan yere hangisi gelir sorusu mu vb… Daha sonra şıkları okursan, paragrafın az çok ne ile ilgili olduğunu ve nasıl bir dili olduğunu çözersin. Mesela bilimsel şeylerden mi bahsedecek, bir hikaye mi, eleştiri mi, gezi yazısı mı vb.

Dil Bilgisi soruları bilgi gerektiriyor.

Dil bilgisi konuları, anlam bilgisinden farklı olarak daha çok bilgiye dayanıyor. Dil bilgisi konularının bir listesini çıkaralım önce. Temel olarak isim-sıfat-zarf gibi sözcük türlerini sorgulatan soru tipleri çok önemli. Bu sözcük türlerinin ne olduğunu bilmeden ve cümle içinde analiz edemeden bu soruları çözmek çok zor. Daha sonra yapı bilgisi kısmı var, ek-kök vs. Bu konular hem konu anlatımı çalışmaya, hem de soru çözmeye dayalı. Geriye de yazım, noktalama, anlatım bozukluğu kalıyor ki bunlarda soru çözmek çok daha önemli. Oturup yazım kurallarına çalışabilirsin, elbet faydası var ama soru çözdükçe, yanlış yazılan, hatalı şeyleri görüp onun doğrusunun peşine düşerken de birikimin oldukça artacaktır.

Edebiyat testinde Yazar – Eser ezberi

AYT’de Edebiyat testine girecek öğrencileri ilgilendiren konulardan biri de yazarlar ve eserlerinin öğrenilmesi. Maalesef tüm kitapları okumak için yeterli vakit olmadığından, çoğu eseri ezberlemen gerekiyor. Şifreleme yöntemini kullanabilirsin. Bu baş harften de yapılabilir, cümle şeklinde de. Hazır birçok şifreleme var ama kendi şifreni kendin oluşturman çok daha akılda kalıcı olacaktır senin için. Eğer çizim yapmayı seversen küçük çizimlerle de anlatabilirsin eserleri. Bunun dışında küçük kağıtların bir tarafına yazarları, diğer tarafına eserleri ve başlıca karakterleri yazıp bir torbaya atabilirsin. Arada bir bu torbadan kağıt çekip bilgilerini eğlenceli bir şekilde kontrol edebilirsin.
Türkçe, bol soru çözerek zamanla kendini geliştirebileceğin bir ders. Sen de elinden geldiğince çok bu derse zaman ayırarak, en yüksek netini gerçek sınavda yapabilirsin!🤩