YKS Puan Hesaplama

Denemelerde ya da YKS sınavında yaptığın doğru ve yanlış soru sayılarına göre tahmini sınav punanını hesaplayabilirsin. Sınav puanın ÖSYM ‘in belirttiği 2021 YKS sınav klavuzunda belirtilen şekilde hesaplanacaktır.

TÜRÜHAM PUANNET PUAN
TYT
SAY
EA
SÖZ
YBDİL
DİPLOMA NOTU
TEMİZLE

İlgini Çekebilecek YKS Makaleleri

Deneme Sınavı Taktikleri – Deneme Nasıl Çözülür

Deneme sınavlarının öneminden, deneme taktiklerinden ve netlerini nasıl yükseltilebileceğinden bahsedeceğiz…

Devamını Oku

Türev Alma Kuralları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Türev Alma Kuralları konu anlatımı ve örnek soru çözümleri, Kunduz ekibi tarafından hazırlandı! Türev Alma Kuralları hakkı…

Devamını Oku

6 Ayda YKS Yetişir mi?- YKS Son 6 Ay Taktikleri

Haydi gel, bu yazımızda şu ana kadar yaptığın her şeyi bi’ toparlayalım ve kalan 6 ay için bir yol haritası belirleyelim.

Devamını Oku

En Çok İncelenen YKS Soruları

Kimya

Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

C 6. X, Y ve Z maddelerinin tanecikleri arasındaki etkileşimlerin kuvvetleri ile ilgili; • X maddesinin …

Soruyu İncele

Fizik

Basınç – Gaz

h yüksekliğinden serbest bırakılan bir basketbol topu şekildeki gibi yerden birkaç kez sekerek k noktasında duruyor…

Soruyu İncele

Lise Matematik

Fonksiyon Kavramı ve Gösterimi

Aşağıdaki grafikler R den R ye tanımlı fonksiyonlara aittir. Buna göre aşağıdakilerden hangisinin tersi de… 

Soruyu İncele

YKS Nedir – YKS Açılımı Nedir?

YKS açılım yükseköğretim kurumlarına geçiş sınavıdır. 12. sınıf öğrencileri ve lise mezunlarının üniversitelere girmek için girdikleri sınavdır. 3 oturumdan oluşmaktadır. Bunlar: TYT- AYT – YDT’dir. TYT açılımı temel yeterlilik testidir. Önlisans, lisans fark etmeksizin tüm öğrenciler tercih yapabilmek için TYT’ye girmelidir.  Lisans bölümlerine girmek isteyen öğrencilerin hem TYT hem de AYT ya da YDT’den birine girmedi gerekmektedir. AYT açılımı alan yeterlilik sınavıdır. Öğrencilerin puanları alanlarındaki testlerdeki başarılarına göre hesaplanmaktadır. Yabancı dil puanı ile öğrenci alan lisans bölümlerine girmek isteyen öğrecilerin YDT’ye girmeleri gerekmektedir. YDT açılımı yabancı dil testidir. 

YKS’de Kaç Soru Var? TYT-AYT Kaç Soru?

TYT soru sayısı 120 , AYT soru sayısı toplam 160’tır. YDT soru sayısı ise 80’dir.

TYT Hangi Ders Kaç Soru İçeriyor – TYT Soru Dağılımı

TYT soru dağılımı şu şekildedir:
TYT Türkçe: 40 soru
TYT Matematik: 40 soru
TYT Fen Bilimleri: 20 soru
TYT Sosyal Bilimler: 20 soru
TYT toplam soru sayısı: 120

AYT Soru Dağılımı? AYT Soru Sayısı

AYT sayısal soru sayısı toplam 80’dir. AYT sayısal fen bilimleri ve matematik olmak üzere 2 test içerir. İki testte de 40 soru bulunmaktadır. AYT fen bilimleri dersleri: fizik, kimya, biyolojidir. AYT fizik soru sayısı 14, AYT biyoloji soru sayısı 13, AYT kimya soru sayısı 13’tür. AYT sözel soru sayısı toplam 80’dir. AYT sözel bölümden tercih yapmak isteyen öğrencilerin sosyal-1 ve sosyal -2 testlerini çözmesi gerekmektedir. İki test de 40 soru içermektedir. AYT eşit ağırlık soru sayısı toplam 80’dir. Eşit ağırlık bölümlerinden tercih yapmak isteyen öğrencilerin sosyal-1 ve matematik testlerini çözmeleri gerekmektedir. İki testte de 40 soru vardır. AYT toplam soru sayısı 160’tır. Öğrencilere tüm alanlardan soruların olduğu tek bir kitapçık verilir. Öğrencilerin çözdükleri puan türüne ait testlerden puanları hesaplanır.

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin her test için yanlışlarının 1/4’ü doğrularından çıkarılarak ham puanları bulunur. Teste ait tüm sınava giren öğrencilerin ortalaması kullanılarak testin standart sapması tespit edilir ve öğrencilerin puanına yansıtılır. YKS puanı hesaplanırken TYT puanının %40’ı , AYT puanının ise %60’ı alınır. Bu öğrencilerin ham puanlarını oluşturur. OBP’nin eklenmesi ile beraber öğrencilerin yerleştirme puanı hesaplanır. OBP ne kadar etkiler sorusunun cevabı aslında puanınıza göre değişecektir. OBP bir oran olarak puanınıza eklenmez. Doğrudan ham puanınızın üzerine eklenerek hesaplanır. 

YKS Baraj Puanı 2022 Kaç? TYT Baraj Puan- AYT Baraj Puan

TYT baraj puanı sadece TYT puanının hesaplanmasını isteyen bir öğrenci için 150’dir. Öğrenci AYT puanının hesaplanmasını istiyorsa TYT baraj puan olarak 180 alması gerekmektedir. TYT’de 180 puanın altında kalan öğrencilerin AYT puanı hesaplanmamaktadır. AYT’de ayrıca bir baraj puan bulunmamaktadır ancak tercih yapabilmek için YKS puanı 180 üzerinde olmalıdır. 

YKS Zor mu?

YKS öğrencilerin eğitim hayatlarında girdikleri en önemli sınavlardan biri. Uzun ve düzenli bir çalışma gerektiriyor. Ancak doğru planlama ve doğru çalışma yürütüldüğünde ilerlemeyi göreceğine eminiz. TYT zor mu en çok sorulan sorulardan biri. TYT yorumlama ve fazla soru tipi bilmeyi gerektirdiğinden öğrencileri zorlayabiliyor. Konuyu tam olarak öğrenip, yeterli kaynaktan soru çözüp, yapamadıklarında çözümü öğrenmen sana çok yardımcı olacaktır. AYT zor mu bakacak olursak öğrencilerinin netlerinin daha hızlı arttığı bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Konuyu öğrenip yeterli soru gördükten sonra halledebileceğine eminiz. 

TYT 1 Soru Kaç Puan?

TYT 1 soru kaç puan, TYT 1 net kaç puan sorularının cevabı derslere göre değişmektedir. Yaklaşık olarak Türkçe 1.20, matematik 1.30 , fen bilimleri 1.25 , sosyal bilimler 1.30’dur. Standart sapmaya göre puanlar değişebilmektedir. TYT katsayı uygulaması içermemektedir. Hangi alandan sınava girecek olursanız olun her testin her öğrenci için değeri aynıdır.


AYT 1 Soru Kaç Puan?

AYT 1 net kaç puan bakacak olursak ortalama olarak matematik testi 3.20, Türk dili ve edebiyatı 3, coğrafya-1 2.60 , tarih-1 3.10 , fizik 3.50 , kimya 2.80 , biyoloji 2.80, coğrafya-2 2.80, tarih-2 4.40, felsefe 3.70, din kültürü ve ahlak bilgisi 2.40’tır.
YDT 1 soru kaç puan?
YDT 1 soru 2.70 puan getirmektedir.

AYT Kaç Net Kaç Puan?

AYT kaç net kaç puan sorusunun cevabını puan hesaplama motorunu kullanarak cevaplayabilirsin. Aynı zamanda aşağıda AYT’de kaç net kaç puana karşılık geliyor inceleyebilirsin.
AYT 60 net kaç puan?: 386,7
AYT 50 net kaç puan?: 250
AYT 30 net kaç puan?: 19

TYT Kaç Net Kaç Puan?

TYT kaç net kaç puan sorularının cevabını 2021 verilerine göre hazırlanmış YKS puan hesaplama motorundan ulaşabilirsin. Aşağıdan ortalama olarak kaç net kaç puan sorularının cevaplarını paylaştık.
TYT 180 puan kaç net: 25
TYT 70 net kaç puan: 334
TYT 60 net kaç puan: 300
TYT 40 net kaç puan: 234

YKS Kaç Yanlış 1 Doğruyu Götürür?

YKS puanı hesaplanırken her test için yanlış sayısının 1/4’ü doğrularından çıkarılır. Yanlış yaptığın her soru için doğru yaptıklarının 0.25’i silinir. 

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nedir? – Diploma Puanı Nedir?

OBP lisede 4 yıl boyunca aldığın yıl sonu puanlarının ortalamasıdır. Diploma puanı ile aynı anlama gelmektedir. OBP nasıl hesaplanır bakmamız gerekirse her yıl aldığın yıl sonu puanların toplanır 4’e bölünür. Ardından elde edilen sayı 5 ile çarpılır. Ortalaması 100 olan bir öğrenci düşünüldüğünde en yüksek OBP 500’dür. Ardından bu sayı 0.12 ile çarpılır ve elde edilen sayı YKS ham puana eklenir.