AYT Kimya Konuları ve AYT Soru Dağılımı 2023

AYT Kimya'da hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? 2022 AYT Kimya konuları senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 12.09.2021
AYT Kimya Konuları ve AYT Soru Dağılımı 2023

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

AYT Kimya’da hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? 2023 AYT Kimya konuları senin için bu yazımızda!

Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalıdır. Çok soru gelen konular, nispeten daha arka planda kalmış konular incelenebilir. Bu yazımızda 2023 AYT Kimya konuları ve 2021-2022 AYT Kimya konu dağılımı yer alıyor.

AYT Kimya Konuları 2023

2021 – 2022 AYT Kimya Soru Dağılımı

Konu BaşlıklarıSoru Sayısı 2021 Soru Sayısı 2022
Periyodik Sistem01
Modern Atom Teorisi20
Gazlar11
Çözeltiler22
Kimyasal Tepkimelerde Enerji11
Kimyasal Tepkimelerde Hız11
Kimyasal Tepkimelerde Denge11
Asit-Baz Dengesi11
Kimya ve Elektrik32
Organik Kimya13
Toplam1313

AYT Kimya konuları ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

AYT Kimyanın önemli kısmını Elektrik ve Kimya ve Organik Kimya oluşturuyor. Bu konularda fasiküller üzerinden, adım adım ilerleyebilirsin. Sürekli tekrar yapman ve çok iyi sindirmen çok önemli. Çünkü birikimli ilerleyen bir konu. Bir önceki konuda öğrendiklerin sayesinde bir sonraki konuyu anlayabiliyorsun. Onun dışında hız-denge gibi konular, çok iyi denklem bilgisi gerektiriyor. O nedenle TYT kısmından da gelen bileşikler -denklemler – denkleştirme gibi konuların çok iyi oturmuş olması lazım AYT konularını halledebilmen için. Kimya, konuyu anladıktan sonra çok rahat yapabileceğin bir ders. Genelde öğrencileri en az şaşırtan, garanti gözüyle bakılan bir ders oluyor. Bu anlamda soru tipleri biraz daha kısıtlı. Sen de bolca soru çözerek Kimya dersinde birçok soru tipine hakim olabilirsin!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL