Basınç
Fen Bilimleri
Konu Anlatımı Yazıları
LGS
Uncategorized

Basınç – Fen Bilimleri LGS Ders Notları

Gaz Basıncı, Toricelli Deneyi, Katı ve Sıvı Basıncı, Pascal Prensibi... Basınç hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

7 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 23.09.2020
Basınç – Fen Bilimleri LGS Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına, formüllere ve özetlere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin.📚 Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, LGS’ye hazırlık sürecinde her konuda mutlaka görmen gereken LGS Fen Bilimleri dersine ait ipuçları, özetleri, formülleri ve notları derlemesi hazırladık!📝 Bu yazımızda Gaz Basıncı, Toricelli Deneyi, Açık Hava Basıncı, Katı Basıncı ve Ağırlık, Sıvı Basıncı, Pascal Prensibi ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenlerle Basınç konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!☀️

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Rabia Hoca tarafından hazırlandıç. Rabia Hoca, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği mezunu. 3 yıllık öğretmen. Şimdiye kadar ortaokul kısmında dersler verdi. Bu dönemde edindiği sınav tecrübelerini paylaşmaktan mutluluk duyuyor.

📚📚📚

Basınç

Gaz Basıncı, Toricelli Deneyi, Açık Hava Basıncı, Katı Basıncı ve Ağırlık, Sıvı Basıncı, Pascal Prensibi

Fen Bilimleri

Katı, Sıvı ve Gazlarda Basınç

Basınç Birimi

Basınç birimi olarak Pascal (Pa), atm, mmHg, Torr, N/m2 kullanılmaktadır.

Gazlarda Basınç

Binlerce kilometre kalınlığında bir gaz tabakası halinde dünyamızı saran atmosferi oluşturan hava, hem yer küreye hem de kendi içindeki bütün cisimlere, ağırlığından dolayı bir kuvvet uygular. Bu kuvvetin birm yüzey alanınan düşen yayına açık hava basıncı ya da atmosfer basıncı denir.
Açık hava basıncı barometre ile ölçülür.

Toriçelli Deneyi

toricelli

ÖNEMLİ NOT: Deniz seviyesinden yukarılara doğru çıkıldıkça havayı oluşturan hava tanecikleri azalacağı için açık hava basıncı düşer.
Kullanılan sıvının cinsine, deniz seviyesinden yüksekliğe, havanın sıcaklığına ve havanın nemliliğine bağlı olarak açık hava basıncı değişir.

aok hava basıncı

Kapalı Kaplardaki Gaz Basıncı

kapalı gazlarda gaz basıncı

Basınç – Hacim İlişkisi

basınç hacim ilişkisi

Sıcaklık – Gaz Basıncı İlişkisi

sıcaklık gaz basıncı ilişkisi

📚📚📚

Katılarda Basınç

katı basıncı
basınç
ağırlık basınç
basınç ağırlık
cisim çapraz kesildiğinde
basıncı azaltan

📚📚📚

Sıvılarda Basınç

Sıvı maddelere de yer çekimi kuvveti etki etmektedir. Bu nedenle sıvıların ağırlıkları vardır. Ağırlıklarından dolayı sahip oldukları basınçları vardır.
Sıvılar bulundukları kabın yalnız tabanına değil temas ettikleri tüm yüzeylere başınç uygulamaktadır.

p sıvı

Sıvı basıncı;

  • sıvının cinsine yani sıvının yoğunluğuna
  • yüksekliğine (derinliğine)
  • yer çekimi ivmesine bağlıdır.

Sıvı Basıncı – Derinlik İlişkisi

baraj duvarı
basınç

Sıvı Basıncı – Yoğunluk İlişkisi

sıvı basıncı yoğunluk ilişkisi basınç
düzgün kap  basınç
basınç

Pascal İlkesi – Pascal Prensibi

pascal ilkesi pascal prensibi basınç
hidrolik kaldırma sistemi

Bileşik Kaplar

bileşik kaplar
basınç
Katıların basıncı, cismin zemine temas eden yüzey alanına ve ağırlığına bağlıdır. Aşağıda özdeş iki tuğla özdeş süngerler üze..

Fen Bilimleri

Basınç

Katıların basıncı, cismin zemine temas eden yüzey alanına ve ağırlığına bağlıdır. Aşağıda özdeş iki tuğla özdeş süngerler üze..

📚📚📚

Basınç Soru Çözümleri

Fen Bilimleri dersinde bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, LGS Fen Bilimleri testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Gaz Basıncı, Toricelli Deneyi, Açık Hava Basıncı, Katı Basıncı ve Ağırlık, Sıvı Basıncı, Pascal Prensibi gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. LGS Fen Bilimleri ve okul yazılılarında sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli tarihi gelişmeleri öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan 8. Sınıf Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz.📚 Fen Bilimleri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Fen Bilimleri dersinden binlerce soru alanında uzman Ortaokul Fen Bilimleri eğitmenleri tarafından çözüldü.✅ Basınç konusuna ait daha fazla soru ve detaylı çözümler görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL