9. Sınıf Konuları
Günlük & Blog
Konu Anlatımı Yazıları
Türk Dili ve Edebiyatı

Blog Türü ve Özellikleri Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Blog Türü ve Özellikleri konu anlatımı ve soru çözümü, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Blog hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 21.03.2021
Blog Türü ve Özellikleri Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Blog Türü ve Özellikleri konusu, AYT Edebiyat testinde sorulan konulardan biri. Anlam sorularından farklı olarak bu yazın tür ile ilgili öğrenmen gereken bazı tanımlar, kavramlar mevcut. Gündelik hayatta karşına fazlasıyla çıkabilecek bir konu. Bu konu ile ilgili notlara göz attıktan sonra rahatlıkla soru çözebileceğine eminiz! Şimdi birlikte Blog Türü ve Özellikleri konusunu keşfedelim!

Bu konu anlatımı, Kunduz Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenimiz Buğrahan Hoca tarafından hazırlanmıştır.

Blog Nedir?

Blog, bir kişinin ya da kişilerin genellikle belli bir konu üzerinde görüşlerini internet ortamında günlük bir dille anlattığı, kimi zaman ise dijital bir günlük görevi de taşıyan kişisel internet sayfalarıdır. Bu sayfalarda paylaşılan yazılara ise blog gönderisi adı verilir. Blog gönderileri, en yakın tarihten en ileri tarihe doğru bir kronolojik sıra içerisinde bulunur. Weblog’un (ağ kütüğü) kısaltması olan blog kelimesi, Türkçe’de kendine ağ günlüğü veya günce olarak yer bulmuştur.

Blog Türü Özellikleri

 • Sıklıkla güncellenir.
 • Blog gönderileri ters bir kronolojik sırada (en yeniden en eskiye) görüntülenir.
 • Yazım biçimi, içerik ve tasarım olarak kişiye özeldir.
 • Blog gönderileri genellikle belirli bir konuya odaklanır.
 • Yazan kişinin duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini içerir.
 • Konu sınırlaması yoktur.
 • Bir kişi tarafından yazılabildiği gibi bir grup tarafından da yazılabilir.

Her ne kadar blog derken genellikle kişisel bloglar kast ediliyor olsa da, genel kullanılan beş tip blog vardır ve bu tipler bazı bloglarda iç içe olabilir.

Blog Türleri

 1. Kişisel blog: Tek bir kişi tarafından yazılan, güncel, dijital günlük niteliği de taşıyabilen ve kişiye özgü bloglardır.
 2. Kolektif blog: Birden fazla kişi tarafından yazılan ve genellikle belirli bir konu (siyaset, eğitim, ekonomi vb.) üzerine olan bloglardır.
 3. Kurumsal blog: Şirketler, sivil toplum örgütleri veya devlet organları gibi kurumlar tarafından yürütülen; müşteriler ve yatırımcılarla ilişki kurmada faydalanılan ve kurum imajı yaratmak amacıyla kullanılan bloglardır.
 4. Tematik blog: Moda, müzik, siyaset, gezi, edebiyat vb. belirli konular üzerinde gönderilerin yayınlandığı bloglardır.
 5. Mikroblog: Kısa cümleler, anlık fotoğraflar veya video linkleri gibi gönderilerin paylaşıldığı bloglardır. Twitter bu tür bloglara örnektir.

Blog Türü ve Özellikleri Soru Çözümü

Blog Türü ve Özellikleri konu anlatımımızın sonuna geldik! Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenimiz Buğrahan Hoca, bu konuyla ilgili bilmen gereken temel bilgileri bu yazıda özetlemeye çalıştı. Konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Bu konuya ait tanımları ve kavramları gördükten sonra bol bol pratik yapmalısın. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’da şu ana kadar, Blog Türü konulu binlerce soru alanında uzman Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenleri tarafından çözüldü. Şimdi o sorulardan birkaçı senin için burada. Daha fazla Blog sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin!🌈

Bu parçada, aşağıdaki yazı türlerinden hangisine özgü nitelikler ağır basmaktadır?

Türkçe

Blog

Bu parçada, aşağıdaki yazı türlerinden hangisine özgü nitelikler ağır basmaktadır?

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL