Bölünebilme Kuralları – Bölme Bölünebilme Ders Notu

Bu yazımızda Bölünebilme Kuralları konusuna ait tanımlar, temel kavramlar, formüller ve soruları çözüm esnasında kullanılabilecek ipuçları yer alıyor.

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 4.06.2020
Bölünebilme Kuralları – Bölme Bölünebilme Ders Notu

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken veya soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, notları senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Bölünebilme Kuralları konusuna ait tanımlar, temel kavramlar, formüller ve soruları çözüm esnasında kullanılabilecek ipuçları yer alıyor. Umarız sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bölünebilme Kuralları

Bölünebilme Kuralları 1

Lise Matematik

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Barış Hoca tarafından hazırlandı.

Bölünebilme Kuralları

Aşağıdaki notta, bölünme kuralları şu sıra ile yer alıyor:

  • 2 ile bölünme kuralı
  • 4 ile bölünme kuralı
  • 8 ile bölünme kuralı
  • 3 ile bölünme kuralı
  • 9 ile bölünme kuralı
  • 5 ile bölünme kuralı
  • 10 ile bölünme kuralı
  • 11 ile bölünme kuralı
  • 6 ile bölünme kuralı
  • 12 ile bölünme kuralı
bölünebilme kuralları bölünme kuralları
örnek soru çözümü

Kalan Üçgeni
kalan üçgeni bölme bölünebilme konu anlatımı

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Bölme – Bölünebilme konusunda, bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Temel kavramlar, bölünebilme kuralları tanım olarak basit görünse de, pek çok soru tipini barındırıyor. Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’da şu ana kadar, Bölme – Bölünebilme konulu binlerce soru alanında uzman Matematik eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Bölünebilme sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün! Aşağıdan soruları inceleyebilirsin!

3a451 sayısının rakamlarının yerlerinin değiştirilmesiyle elde edilen, beş basamaklı sayılardan 24 tanesi 4 ile kalansız bölünebilmektedir. Buna göre, a'nın alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?

Lise Matematik

Bölünebilme Kuralları

3a451 sayısının rakamlarının yerlerinin değiştirilmesiyle elde edilen, beş basamaklı sayılardan 24 tanesi 4 ile kalansız bölünebilmektedir. Buna göre, a’nın alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL